GLOSA: Grandslamy bez diváků? České hvězdy pravdu nemají, tenisu to i tak pomůže

29. května 2020 16:45 - Praha

„Pořadatelé v New Yorku a v Paříži bojují, aby mohli sehrát grandslamy bez diváků. Za sebe ale říkám, že by v tom případě bylo lepší nehrát, tenis si to nezaslouží,“ říkala během turnaje O pohár prezidenta ČTS Petra Kvitová. S tím plně souhlasí i další hvězda českého tenisu Barbora Strýcová. Při vší úctě k oběma ikonám, tentokrát pravdu nemají. French Open či Flushing Meadows před prázdnými tribunami by žádnou hitparádou nebyly, tenisu by to však rozhodně neuškodilo. Naopak.

 

David W Cerny, Reuters

Hrát či nehrát grandslamové turnaje bez diváků, má to vůbec cenu? „Za sebe říkám, že by v tom případě bylo lepší nehrát. Je to úplně jiné hrát bez lidí, což je náš hnací motor,“ má jasno dvojnásobná wimbledonská šampionka Petra Kvitová. A s tímto názorem rozhodně není sama.

Představa, jak Novak Djokovič či třeba právě Petra Kvitová proměňují mečbol ve finále grandslamu ve Flushing Meadows na největším stadionu světa Arthura Asheho za potlesku trenérské lóže a pár čestných hostů, působí opravdu divně.

Kvitová odehrála vítězný turnaj pod prášky. Objevily se trable s rukou

Ale že by v takovém případě bylo lepší nehrát vůbec? S tím nesouhlasím. Je jasné, že samotným tenistům prázdné ochozy příliš radosti neudělají. Těžko se dostanou do tempa, problém může být i s motivací a s touhou se vyburcovat k maximálnímu výkonu. O tom není třeba diskutovat.

Tenis pro fanoušky

Je tu však druhá strana a tou jsou samotní fanoušci. I oni by samozřejmě rádi zamířili do ochozů, ale i přesto: rozhodně je pro všechny milovníky tenisu mnohem lepší držet svým favoritům palce u televize, byť za poněkud netradiční kulisy.

Petra Kvitová slaví turnajové vítězství po finálové výhře nad Karolínou Muchovou.

Sport.cz

Stejně je tomu konečně ve fotbale i u dalších sportů, které se rozjíždějí bez divácké podpory. Miliony fanoušků budou se stejným nadšením, jako by tomu bylo za „normální“ situace, zasedat k televizním obrazovkám, aby sledovaly své hvězdy. A na tom absence diváků v hledišti nic změnit nemůže.

A stejně jako u fotbalu i po tenisových zápasech se budou mezi lidmi rozebírat neproměněné mečboly či vítězné údery, stejně jako celá řada dalších témat spojených se zápasem a analýzou dalších soupeřů či soupeřek.

Petra Kvitová a Karolína Muchová po finále turnaje O pohár prezidenta ČTS.

Vlastimil Vacek, Právo

Samozřejmě je tu i další velmi důležitý aspekt a tím je ekonomická stránka a výnosy či ztráty organizátorů spojených s televizními právy, respektive s uskutečněním či rušením grandslamů.

Sečteno, podrženo. Turnaje velké čtyřky hrané bez fanoušků nebudou pravděpodobně oslavou tenisu, ale hrajme je, je to rozhodně lepší než sledovat prázdná místa v kolonkách odehraných zápasů.

Sport.cz

Souhlasíte s tím, aby se Roland Garros a US Open hrály bez diváků?


  6:1, 3:6, 6:2 Ka. Plíšková - Martičová 6:1, 3:6, 6:2 konec
20210515T13:40:00+0200
Ka. Plíšková vs. Martičová
Ka. Plíšková vs. Martičová
Ka. Plíšková
Martičová
  Swiateková - Ka. Plíšková dnes 17:30
20210516T17:30:00+0200
Swiateková vs. Ka. Plíšková
Swiateková vs. Ka. Plíšková
Swiateková
Ka. Plíšková

Časová osa: Tenis

MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.