Živě

Nadal vydělal miliardy, ale svému letitému kouči nedal ani euro

9. června 2020 20:22 - Praha

Jen na prize money za výhry dosud vydělal fenomenální tenista Rafael Nadal přes 120 milionů dolarů, v přepočtu více než 3 miliardy korun. Svému takřka celoživotnímu kouči a strýci Tonimu, který ho dovedl k 16 z 19 získaných grandslamových titulů, však ze své královské gáže nezaplatil ani euro. O nezvyklém fungování rodinného klanu Nadalů promluvil Toni v rozsáhlém rozhovoru pro švýcarský deník Blick.

 

Vlastimil Vacek, Právo

„Opravdu mi nikdy nezaplatil ani euro. Kdybych byl závislý na výplatě od něj, musel bych akceptovat i věci, které se mi nelíbily. Nechtěl jsem od něj žádné peníze, čímž jsem si koupil nezávislost a svobodu slova. Rafaelův otec a já jsme zdědili po našem tátovi rodinný byznys. Bratr se stará o byznys a já o tenis. Takhle to máme rozdělené," vysvětlil Toni.

V rozhovoru pro švýcarský list také vyvrátil hojně opakovaný mýtus o tom, že on sám vymyslel, aby pravák Rafa hrál tenis levou rukou, a získal tak proti soupeřům výhodu.

„Tahle legenda se pořád opakuje. Bylo by hezké, kdybych měl takovou moc. Pravda je ale taková, že Rafael hrál zhruba do deseti let bekhend i forhend obouruč. Když začal hrát jednoručný forhend, dělal to levou rukou a už u toho zůstal. Je to ohromující, protože jinak je stoprocentní pravák," uvedl kouč záhadu na pravou míru.

Luxusní hotel? Ne! Takhle vypadá jachta tenisové superstar

Svého synovce koučoval od čtyř let a dovedl ho na pozici jednoho z nejlepších hráčů všech dob, o níž se však stále přetahuje s Rogerem Federerem, jenž stále vede v pořadí získaných grandslamových titulů, a Novakem Djokovičem, který oběma zdatně dýchá na záda.

Tenisová válka vrcholí! Federer, Djokovič a Nadal jsou pod palbou

Sám Toni Nadal neví, kdo nakonec ze zlaté tenisové éry vzejde jako absolutní král.

„V tomto ohledu je všechno možné, všichni tři stále dominují. I když je zde skvělá generace mladších hráčů. Jenže těm schází to, co dnes celé společnosti - ochota podřídit svému cíli vše. Z této kritiky bych vyjmul jen Medveděva a Thiema. Nadal, Federer a Djokovič umí vyhrát, i když mají špatný den. Ti mladí kluci nemají schopnost otočit situaci ve svůj prospěch," dodal renomovaný kouč, který nyní trénuje v akademii Rafaela Nadala na Mallorce.

roj, Sport.cz

Časová osa: Tenis

Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.