Rubriky:

Tenis

0:6, 0:4, pět míčků od kolosální ostudy. V Ostravě se udál tenisový comeback roku

24. října 2020 12:34 - Ostrava

Stačilo pět prohraných výměn a Aryna Sabalenková by se zařadila do skupiny tenistek, které na turnaji WTA prohrály svůj duel dvakrát 0:6. Jenže světová dvanáctka se ve čtvrtfinálovém souboji se Španělkou Sarou Sorribesovou neskutečně vzepřela osudu. Po surrealistické dvouhodinovce nakonec ztepilá Běloruska slavila výhru 0:6, 6:4, 6:0.

 

Jaroslav Ožana, ČTK

Kritici ženského tenisu nejspíš dostali další náboje. Sabalenková prohrála úvodních deset her zápasu, aby následujících 12 vyhrála...

„Vlastně to bylo už 0:10," kroutila hlavou 22letá Běloruska. „Chtěla jsem vyhrát aspoň jeden game, prohrát dvakrát 0:6, to by bylo hodně bláznivé a trochu moc."

Od začátku se ale proti důrazně a přesně hrající soupeřce, která je na 73. místě WTA, vůbec nechytala. Ve druhém setu sice viditelně zabrala, jenže gamy stále naskakovaly jen Sorribesové. Až dvěma brutálními forhendy v páté hře si Sabalenková zařídila jedničku na světelné tabuli. Ruce zvedla nad hlavu a usmívala se jak po vyhraném zápase... V tu chvíli nikdo nemohl tušit, že si Španělka do konce utkání už neškrtne.

Aryna Sabalenková z Běloruska v utkání proti Saře Sorribesové Tormové ze Španělska.

Jaroslav Ožana, ČTK

„Byla jsem od začátku úplně mimo a nevím proč. Najednou ale nastal zlom, já se uklidnila, šla krok za krokem a začala taky hrát víc přes její bekhend," řekla Sabalenková, která už jeden comeback v Ostravě předvedla: ve druhém kole proti 16leté Američance Gauffové. Ve třetí sadě prohrávala 2:5, přesto jí vyhrála 7:6 v tie breaku.

41 ze 47 vítězných úderů předvedla v pátek vítězka od druhého setu, Sorribesová v tom úvodním udělala jen jednu nevynucenou chybu... Jako by se uskutečnily dva zápasy v jednom.

„Jakmile jsem vyhrála tři gamy v řadě, našla jsem svou hru," tvrdila Běloruska, která se v dnešním semifinále utká s Američankou Bradyovou.

Historie už podobné obraty pamatuje

Ve světě ženského tenisu však podobné obraty (kolapsy) nejsou takovou vzácností. Před osmi lety ztratila úvodních deset her na turnaji v Miami Petra Cetkovská a přesto Američanku McHaleovou porazila 0:6, 7:5, 6:1.

„Skóre vypadalo hůř něž moje hra, ale pomohl mi riskantnější tenis," tvrdila Cetkovská.

Ukrajinka z trenérského týmu Karolíny Plíškové Olga Savčuková před šesti lety otočila v Baku duel s Ruskou Pěrvakovou ze stavu 0:6, 0:4 a 15:40.

Jana Novotná zase vedla v zápase 3. kola French Open 1995 nad Američankou Rubinovou ve třetí sadě 5:0 a 40:0. Měla 9 mečbolů, podlehla však 6:8...

Ostrava se tak dostala na seznam míst, kde se dějí tenisové ‚zázraky'.

bum, Sport.cz, Právo

Turnaj mistrů 2020

Tenisový Turnaj mistrů se koná od neděle 15. listopadu do neděle 22. listopadu v Londýně, který bude tuto tenisovou akci hostit naposledy. Letos se koná 51. ročník turnaje a prize money jsou ve výši 5.7 milionů dolarů. Vítězství obhajuje řecký tenista Stefanos Tsitsipas.