Austrálie slaví. Stosurová nedala Williamsové ve finále US Open žádnou šanci

12. září 2011 00:40 - NEW YORK

Tenistka Samantha Stosurová vyhrála US Open a získala svůj premiérový grandslamový titul. Australanka ve finále nečekaně hladce porazila favorizovanou americkou hvězdu Serenu Williamsovou ve dvou setech 6:2 a 6:3.

 

Reuters

Stosurová se stala první Australankou po 38 letech, která vyhrála US Open. Před ní to naposledy dokázala Margaret Courtová v roce 1973. Díky triumfu se rodačka z Brisbane posune v žebříčku WTA z desátého na sedmé místo světa.

Vysoce favorizovaná Williamsová sice vstoupila do utkání esem, ale i Stosurová vzápětí potvrdila, že servis patří mezi její přednosti.

Australanka hrála pestřeji, využívala zkušeností ze čtyřhry a bodovala na síti. I díky tomu získala první brejk utkání a vedla 2:1.

Hra téměř bez chyb 

Loňská finalistka Roland Garros Stosurová mohla přidat další brejk v páté hře, ale uspěla až v sedmé. Australanka téměř nechybovala, mixovala čopovaný bekhend s liftovaným, lépe se pohybovala, a proto získala za třicet minut první set.

Australanka Samantha Stosurová pózuje s pohárem pro vítězku US Open.Australanka Samantha Stosurová pózuje s pohárem pro vítězku US Open.foto: ČTK/AP

Na začátku druhé sady přišla Williamsová hloupě o podání, jelikož si při brejkbolu Stosurové zakřičela "Come on!" v momentě, kdy ještě nebyla výměna u konce. Proto rozhodčí přiřkla bod Australance, která tak vedla 1:0 a podávala. Obecenstvo pískalo, Williamsová si stěžovala a dostala od rozhodčí varování. Ve vypjaté atmosféře se nabuzená Američanka opírala tvrdě do míčů a získala ztracený brejk zpět.

Američanka měla nervy na pochodu 

O pauze při vedení 2:1 si rozezlená Williamsová málem vysloužila další varování a mohla přijít o fiftýn za další slovní výpady na rozhodčí. "Vůbec se na mě nekoukejte. Varování za to, že jsme řekla svůj názor. Jsme v Americe," říkala nahlas.

Paradoxně situace do jisté míry poškodila Stosurovou, která na chvilku přestala hrát agresivně a zaskočena situací, za níž nemohla, vypadla z rytmu. Srovnala se včas, aby ve čtvrté hře odvrátila další dva brejkboly a znovu se zklidnila.

Stosurová vítězku US Open z let 1999, 2002 a 2008 přehrávala přesnější hrou a od stavu 2:3 získala čtyři hry po sobě. Zápas dokončila díky skvělým returnům a nátlakové hře při podání Williamsové. Při třetím mečbolu dala turnajová devítka Stosurová nechytatelný return a začala se radovat.

Přes porážku je finálová účast pro mladší ze sester Williamsových bezpochyby velkým vítězstvím. Kvůli zranění po loňském Wimbledonu a následných zdravotních potížích totiž téměř rok nehrála. Musela na dvě operace, plicní embolii u ní lékaři objevili na poslední chvíli a byla v ohrožení života. Na kurty se vrátila až v červenci.

US Open, mezinárodní tenisové mistrovství USA v New Yorku (dotace 23,7 milionu dolarů):
Ženy - finále:
Stosurová (9-Austr.) - S. Williamsová (28-USA) 6:2, 6:3.

 

ČTK

Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.