Účast mezi elitou Davis Cupu si zatím zajistili také Italové

17. září 2011 10:44 - SYDNEY

Čeští a italští reprezentanti jsou jedinými týmy, které si dokázaly vybojovat příslušnost ke Světové skupině Davisova poháru ve třech zápasech baráže. Ve všech ostatních duelech panuje po druhém hracím dni stav 2:1, o vítězích tak budou rozhodovat nedělní dvouhry.

 

Rick Rycroft, ČTK/AP

Olympijští vítězové Roger Federer a Stanislas Wawrinka podlehli ve čtyřhře australskému páru Lleyton Hewitt, Chris Guccione, Švýcaři tak prohrávají 1:2. Domácí tenisté vyhráli na trávě v Sydney 2:6, 6:4, 6:2 a 7:6.

Australané musejí k prvnímu postupu do Světové skupiny od roku 2007 získat ještě jeden bod v nedělních dvouhrách. Nejprve nastoupí osmnáctiletý Bernard Tomic proti svému idolu Federerovi, poté by se měly utkat týmové dvojky Hewitt a Wawrinka.

Možná klíčový okamžik čtyřhry přišel v druhém setu za stavu 2:2 a 30:30 při podání Federera. Guccione zahrál míč, o kterém se Federer domníval, že byl dlouhý. Čárový rozhodčí ho však ohlásil jako dobrý a sudí na umpiru žádosti Švýcara na změnu výroku nevyhověl, protože dopad míče pořádně neviděl. Australané tak získali brejkbol, který Hewitt proměnil lobem a nastartoval tak obrat.

"Byla to strašlivá chyba. Nechápu, jak to ten člověk na základní čáře mohl nevidět," zlobil se po zápase třetí hráč světa Federer, jenž se postaral o zatím jediný bod Švýcarů pátečním vítězstvím nad Hewittem. "Byl to klíčový okamžik zápasu a je nešťastné, že zrovna něco takového bylo nutné k tomu, aby Australany nabudilo. Ale dneska hráli dobře a byli lepší. Někdy jsem měl pocit, že proti nám hraje Pat Rafter, tak skvělé voleje Lleyton předváděl," dodal šestnáctinásobný grandslamový vítěz Federer.

Naději na udržení v elitní skupině udrželi Indové díky vítězství páru Bhúpathí, Bopanna nad domácí japonskou dvojicí Ito, Sugita. Hosté vítězstvím 7:5, 3:6, 6:3, 7:6 (7:4) potvrdili své postavení ze žebříčku ATP, kde jim v deblech patří šesté a čtrnácté místo.

Italům pomohlo v pátečních singlech v Santiagu zranění Fernanda Gonzáleze, který musel za stavu 2:6, 6:4, 1:2 vzdát kvůli bolesti v noze zápas s Fabiem Fogninim. Jihoevropané o svém postupu z euroafrické zóny definitivně rozhodli ve čtyřhře, kterou vyhrál Fognini spolu se Simonem Bolellim třikrát 6:4.

Nepříznivý stav 1:2 pro domácí panuje v dalších čtyřech barážových zápasech. Rusové prohrávají s Brazílií, Jihoafrická republika s Chorvatskem, Izrael s Kanadou a Belgie s Rakouskem.

Baráž o Světovou skupinu tenisového Davisova poháru - po čtyřhře:
Sydney: Austrálie - Švýcarsko 2:1
Hewitt, Guccione - Federer, Wawrinka 2:6, 6:4, 6:2, 7:6 (7:5).

Tokio: Japonsko - Indie 2:1

Ito, Sugita - Bhúpathí, Bopanna 5:7, 6:3, 3:6, 6:7 (4:7).

Potchefstroom: JAR - Chorvatsko 1:2 
De Voest, Klaasen - Čilič, Dodig 2:6, 4:6, 6:3, 1:6
Kazaň: Rusko - Brazílie 1:2

Kunicyn, Tursunov - Melo, Soares 4:6, 5:7, 2:6.

Antverpy: Belgie - Rakousko 1:2 

Darcis, O. Rochus - Marach, Peya 6:4, 3:6, 4:6, 4:6.

Santiago: Chile - Itálie 0:3 

Aguilar, Massu - Bolelli, Fognini 4:6, 4:6, 4:6

Ramat Hašaron: Izrael - Kanada 1:2 
Erlich, Ram - Nestor, Pospisil 6:4, 3:6, 4:6, 4:6
ČTK

Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.