Pro Pálu byla finálová nominace nejtěžším rozhodnutím v životě

13. října 2011 17:20 - PRAHA

Nejtěžší rozhodnutí své kapitánské kariéry má za sebou Petr Pála. U tenistek ve Fed Cupu končí čtvrtou sezonu, ale před nadcházejícím finále v Rusku prožil náročné chvilky. Vybrat čtveřici, s kterou se pokusí v Moskvě zaútočit na titul, totiž nebylo jednoduché, jelikož měl pole kandidátek velmi početné.

"Bylo to nejtěžší, nejnepříjemnější rozhodnutí o nominaci, které jsem musel udělat," řekl Pála novinářům poté, co dnes oznámil, že vedle světové čtyřky Petry Kvitové vsadil na Lucii Šafářovou, Lucii Hradeckou a deblistku Květu Peschkeovou.

Do kvarteta se nedostaly Barbora Záhlavová-Strýcová s Ivetou Benešovou, které ve čtyřhře rozhodly semifinále v Belgii, aktuálně třetí česká singlistka pod žebříčku WTA Petra Cetkovská, Klára Zakopalová nebo Andrea Hlaváčková. "Všechny chtěly moc hrát a já si toho vážím a oceňuju, protože to si každý kapitán přeje," řekl Pála.

Se všemi adeptkami osobně převážně telefonicky mluvil. Zprávy o nominaci oznamoval nejdříve, poté vytočil i čísla těch hráček, na které se nedostalo. Často cítil, jak na druhém konci telefonu zavládl smutek. "Nepřeju ani jediné slzy, ale chápu to a je to logické. Já kdybych byl v jejich kůži, tak bych byl taky smutný a naštvaný. Jakákoliv z nich by tam mohla být, ale nominovat můžu jenom čtyři," řekl Pála.

Do Ruska s nadějí na výhru

Nechtěl detailně rozebírat, co se mu v posledních dnech před nominací odehrávalo v hlavě. "To si nechám pro sebe. Můžeme rozebírat dalších šest variant, ale nechtěl bych to postavit, jestli takhle nebo tahle," prohlásil.

Dosud měl Pála při nominaci převážně šťastnou ruku, o čemž hovoří jeho bilance šesti výher a jen dvou porážek, přičemž předloni chyběl tenistkám k postupu do finále přes Američanky jen jeden míč. "Když podáme v Rusku stoprocentní a maximální výkon, tak by se mohlo podařit vyhrát," věřil Pála ve finálový úspěch.

Tenistky budou hrát finále Fed Cupu poprvé v historii samostatné České republiky a poprvé po 23 letech. V roce 1988 tehdejší Československo trofej získalo.

Bývalý elitní deblista Pála se rozhodl pro strategii tří hráček do dvouhry, z kterých je jedna schopna hrát čtyřhru, a jedné do čtyřhry. Za deblistku zvolil wimbledonskou vítězku Peschkeovou, která letos byla i světovou jedničkou. "Má nejlepší formu v kariéře, hraje svůj nejlepší tenis, proto byla jasnou volbou," řekl Pála.

Do páru k Peschkeové měl několik variant a vzal Hradeckou, grandslamovou šampionku z Paříže. "Lucku jsem zvolil vzhledem k soupeřkám a k její hře," řekl Pála.

Hradecké se v létě ve dvouhře nedařilo, ale nedávno prohrála v 1. kole až po třech setech se světovou jedničkou Caroline Wozniackou z Dánska. "Potenciál hry Lucky je hodně vysoký vzhledem k tomu, s jakým soupeřem hrajeme," řekl Pála.

ČTK

Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.