Federer se na žebříčku propadl, ale v hale je nejlepší. Na Lendla však ztrácí

18. října 2011 15:46 - PRAHA

Elitním tenistům začíná poslední fáze letošní sezóny, která se odehraje výlučně v hale. Tenisový král pro tento rok už je daný, Novaka Djokoviče už nemůže nikdo překonat, což však rozhodně neznamená, že nebude do konce roku na co se dívat. Souboje pod rozpáleným sluncem a širým nebem jsou už pasé, teď přijdou na řadu zápasy pod střechou a s umělým osvětlením, kde momentálně kraluje Roger Federer.

 

John Sommers II, Reuters

Ano, Roger Federer se aktuálně propadl až na čtvrtou příčku ATP, což je z pohledu jeho fenomenálních úspěchů posledních let opravdu poměrně značný ústup ze slávy. Nicméně podle tzv. FedEx ATP Reliability Indexu, který zveřejnily oficiální stránky ATP, je švýcarský tenista mezi aktivními hráči v hale nejlepší.

Podle zmíněného indexu je nejlepším hráčem v hale všech dob Američan John McEnroe, na druhém místě pak figuruje bývalý československý reprezentant Ivan Lendl. Z aktivních hráčů je pak nejvýše Roger Federer (6.), Skot Andy Murray (8.) a Švéd Robin Söderling (11.).

Nejlepší hráči v hale podle FedEx ATP Reliability Indexu
1.John McEnroe419-72
2.Ivan Lendl 344-71
3. Jimmy Connors 460-103
4. Björn Borg 215-51
5.Boris Becker297-75
6. Roger Federer198-51
7. Arthur Ashe 265-70
8. Andy Murray 87-23
9. Pete Sampras 213-61
10. Rod Laver 136-41
11. Robin Söderling 114-40
12. Andy Roddick 131-47
13. Stan Smith 239-92
14. Novak Djoković 78-30
15. David Nalbandian 85-33
Vytučněni jsou aktivní hráč, číselný údaj uvádí bilanci vítězství a porážek na halových turnajíc.

Zkrátka tenis za umělého osvětlení, nižších teplot na kurtu s nižšími odskoky míčků je přeci jen něco jiného než na venkovních dvorcích, kde se většinou v předchozích devíti měsících hrálo. Nepřekvapí tak, že z indexu vychází, že v hale dominují spíše tenisté ze zemí s chladnějším podnebím, kde je hra v hale nedílnou součástí přípravy od žákovských let.

Roger Federer vybojoval v hale 16 titulů a téměř čtvrtinu všech zápasů vyhrál právě na krytých kurtech. Murray a Söderling zase získali vyšší procento vyhraných zápasů v hale než venku.

Ivan Lendl.Ivan Lendl patří k nejlepším hráčům v hale v historii tenisu.foto: ČTK/Vladislav Galgonek

„Federer, Murray a Söderling trefují míče hodně čistě, což znamená, že mohou být dost agresivní. Když jsem hrál já, a vlastně i teď, platilo, že čím rychlejší kurt je, tím agresivnější můžete a také máte být,“ řekl ATP Ivan Lendl, jenž má z halových turnajů skvělou bilanci 344-71.

Se zajímavým názorem přišel i hráč aktuální top ten žebříčku ATP Mardy Fish, pro něhož nejsou data vyplývající z indexu nijak překvapivá: „Pokaždé, když hrajete za měnících se přírodních podmínek, může to pomoct slabšímu hráči smazat rozdíl oproti silnějšímu. Pokud jsou ale podmínky perfektní, lepší hráč častěji zvítězí.“

„Tenis v hale více přeje tenistům, kteří mají silnou zbraň. Kontrolované prostředí bez výkyvů slunce či větru svědčí agresivním hráčům právě s takovou zbraní, kteří jsou schopni ukončit výměnu. To je jeden z důvodů, proč třeba Södrling je v hale vynikající hráč,“ myslí si například bývalý tenisový profesionál Justin Gimelstob.

Série indoorových turnajů začala tento týden ve Švédsku na If Stockholm Open a v Rusku moskevským Kremlin Cupem. Následovat bude  Erste Bank Open ve Vídni, St. Petersburg Open, Valencia Open 500, Swiss Indoors v Basileji, turnaj Masters v Paříži a vše uzavře Turnaj mistrů v Londýně.

roj, Sport.cz

Časová osa: Tenis

Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.