Nadal - Federer 7:6, 6:3, 6:3Skvělý Nadal smetl Federera ve třech setech a postoupil do finále Australian Open

Švýcarské finále se v Melbourne neuskuteční. Španělský tenista Rafael Nadal uspěl v pátečním semifinálovém souboji nad svým rivalem Rogerem Federerem a za dvě hodiny a 24 minut zvítězil ve třech setech poměrem 7:6 a dvakrát 6:3. Nadal se utká o svůj celkově čtrnáctý grandslamový triumf v neděli se Stanislasem Wawrinkou, který ve čtvrtek postoupil na úkor Tomáše Berdycha.

Světová jednička Rafael Nadal bude v neděli útočit na svůj druhý triumf na Australian Open. První získal v roce 2009.

Zápas byl podle očekávání už od úvodních minut velice vyrovnaný. Oba tenisté začali bezchybným servisem, Federer však poté čelil třem brejkbolům španělského protivníka, ty však dokázal za nerozhodného stavu 3:3 a 4:4 ještě odvrátit.

Nadal byl tradičně silný na úderech od základní čáry, Federerovi hrál často do bekhendu a s touto taktikou nakonec uspěl. První set Nadal ukončil za 59 minut ve zkrácené hře poměrem 7:4.

Sobotní program tenisového turnaje Australian Open v Melbourne:
Arena Roda Lavera:
9:30 SEČ finále ženské dvouhry Li Na (4-Čína) - Cibulková (20-SR)
finále mužské čtyřhry Butorac, Klaasen (USA/JAR) - Kubot, Lindstedt (14-Pol./Švéd.).

Druhý set už světová jednička naprosto ovládla. Nadal si sice zkraje druhého dějství nechal ošetřit poraněnou ruku, jak se však později ukázalo, puchýř ani další menší šrámy na ruce ho výrazněji nelimitovaly. Španěl dominoval dlouhým výměnám a donutil Federera k nevynuceným chybám. Švýcar působil pasivně, v šestém gamu přišel o své podání a Nadal vyhrál hladce 6:3.

Ve třetím setu Federer podruhé v zápase promarnil své podání, ale během chvíle se dokázal vrátit do zápasu, když si podání vzal ve čtvrtém gamu zpět. Celkem Švýcar odvrátil deset ze čtrnácti brejkbolů, jenže v sedmé hře poněkolikáté chyboval při hře na síti a dal Nadalovi rozhodující náskok, který už světová jednička nepustila. Nadal vyhrál i poslední set 6:3, prodloužil svou úspěšnou bilanci zápasů s Federerem a už se chystá na nedělní finálový duel, kde ho čeká jiný Švýcar Stanislas Wawrinka.

Italky obhájily titul v deblu

Italky Sara Erraniová a Roberta Vinciová získaly čtvrtý společný grandslamový titul ve čtyřhře a obhájily tak svůj loňský triumf v Melbourne. Kromě Australian Open vyhrály v roce 2012 Roland Garros a také US Open.

V Rod Laver Areně si po boji poradily s třetím nasazeným párem Jekatěrinou Makarovovou a Jelenou Vesninovou, které porazily 6:4, 3:6 a 7:5. Rusky vedly v rozhodujícím třetím setu už 5:2, jenže bojovné Italky poté získaly pět gamů v řadě a nakonec slavily senzační obrat.

Tenisový grandslamový turnaj Australian Open (dotace 33 miliónů australských dolarů):