Rubriky:

Tenis

Zkorumpovaný tenis? Teď je čistý, za nás se manipulovalo i s losem, vzpomíná legenda

1. března 2016 11:34 - Mardid

Korupční skandál kolem údajného rozsáhlého manipulování zápasů, který spustila na začátku sezóny britská BBC a BuzzFeed News, otřásl důvěryhodností tenisu. To, o čem někteří hráči dříve mluvili mimo záznam a mezi sázkaři o tom kolovaly šťavnaté historky, najednou píší prestižní média a o korupčních nabídkách se rozpovídali i sami tenisté. Byť u části fanoušků mohly vyvolat nové informace znechucení, podle hvězdy sedmdesátých let Manuela Orantese je momentálně tenis mnohem férovější a čistší, než býval za jeho éry.

 

Jason O'brien, Reuters

Bývalá světová dvojka, která sváděla památné bitvy mimo jiné i s Janem Kodešem, zažila přechod od amatérského tenisu k zavedení Open éry.

„Teď je vše v tenisu mnohem čestnější a přirozenější. Já jsem hrál pár let ještě jako amatér, a to bylo celé trochu falešné," rozpovídal se Orantes pro list El Espaňol.

Užívejme si éru Federera a Djokoviče

„Všechno bylo už dopředu připravené. I losem turnaje se manipulovalo, podle toho, jak bylo potřeba. Hrál jsem v obou érách a s ATP (Asociace tenisových profesionálů) jsme museli být hodně tvrdí, protože některé věci nechtěla ITF (Mezinárodní tenisová federace) vůbec měnit. Přišly i nějaké bojkoty, jako třeba ve Wimbledonu 1973, " zavzpomínal rodák z Granady.

Podle něj by si měli fanoušci i hráči užívat to, jakou úroveň momentálně profesionální tenis má. „Teď je mnohem větší konkurence. Máme štěstí, že zažíváme éru Federera, Djokoviče, Nadala nebo Murrayho. Jsou to jedni z nejlepších hráčů všech dob," vyzdvihl současné hvězdy.

Zatímco dnes fungují jasná kritéria a postupy, jak si zahrát na nejlepších turnajích, dříve tomu tak nebývalo. „Teď mají tenisté šanci si postup vybojovat, za našich časů jste potřeboval divokou kartu, abyste mohli hrát Wimbledon. Nestačilo být mezi nejlepšími na světě. Bývalo zvykem pozvat dva nejlepší hráče z jedné země. Přitom USA nebo Austrálie měly třeba deset špičkových tenistů," připomněl Orantes dřívější praktiky.

roj, Sport.cz

Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis