Ne, Lendl fakt nespí, ujišťovali američtí novináři. Proč při Murrayho boji nehnul brvou?

2. září 2016 14:26 - New York

Zdálo se, že první set už má jednoznačně v kapse. Brit Andy Murray, nasazená dvojka na tenisovém US Open, vedl už 5:2 a s náskokem jednoho brejku v kapse mířil za výhrou v úvodním dějství. Jenže Španěl Marcel Granollers manko stáhl, odvrátil šest setbolů a ještě se strhla tvrdá bitva. Lóže britského hráče vycítila hrozbu a po každém míčku svého favorita bouřlivě podporovala. Až na jednu výjimku.

 

Robert Deutsch, Reuters

Tou byl kouč Ivan Lendl. Jeho proslule nehybná tvář ani tentokrát nenaznačila byť jen minimum emocí. Jaký kontrast třeba oproti poblíž sedící a křepčící Murrayho manželce Kim.

Lendl přešel s navenek apatickým klidem i ty nejlepší míčky z rakety jeho svěřence. Až se novináři sedící na stadiónu Arthura Ashe, na jehož zataženou střechu bubnoval déšť, začali zajímat, zda ostravský rodák při utkání neusnul.

„Alespoň odsud z novinářských sedaček můžeme potvrdit, že Lendl byl vzhůru, protože občas lehce pohnul hlavou doleva a cosi říkal svému sousedovi," vyvracel podezření novinář Harvey Araton z New York Times.

Nezírám, zpracovávám zápas

Každopádně Murray nakonec po 68 minutách tuhého boje úvodní sadu druhého kola vyhrál 6:4 a bez ztráty setu nakonec postoupil dál.

Ač se zdá, že Lendl svému svěřenci při zápasech vůbec nepomáhá, pravdou je, že ty největší úspěchy v podobě tří grandslamových titulů a dvou zlatých z olympiád nasbíral Murray právě během dvou období vzájemné spolupráce.

Své chování v hráčské lóži při zápasech vysvětloval Lendl už při Wimbledonu. „Když tam sedím, nezírám jen tupě na kurt. Zpracovávám si, co se v zápase děje a na čem bude potřeba pracovat před dalším zápasem. Nebo třeba za čtyři týdny či osm týdnů. Prostě co je ještě třeba vylepšit," popsal své chladně analytické chování.

Nevyměkl

K Murraymu se vrátil po dvou letech, v nichž se věnoval mimo jiné koučování nejtalentovanějších amerických juniorů v národním tenisovém centru. Podle Murrayho práce s mládeží rodáka z Ostravy trochu změnila, ale v přístupu k němu v tréninku se prý nezměnilo nic.

„Že by nějak vyměkl? Ne, alespoň směrem ke mně určitě ne," odmítal Murray v New Yorku.

„Každá zkušenost vás ale trochu změní. Třeba mladým hráčům kouč prostě nemůže říct: Dneska si podával fakt příšerně. Mohou si to příliš brát a druhý den podávat příšerně znovu. Se staršími tenisty nebo s profesionály můžete být mnohem přímější. Takže asi i Ivan se naučil nové věci při práci s juniory. Je to chytrý chlap a skvělý kouč," vysekl poklonu svému mentorovi Murray, jenž se v příštím kole utká s Italem Lorenzim.

roj, Sport.cz

  2:6, 6:1, 6:5 Bartyová - Ka. Plíšková 2:6, 6:1, 6:5 probíhá
20210423T14:10:00+0200
Bartyová vs. Ka. Plíšková
Bartyová vs. Ka. Plíšková
Bartyová
Ka. Plíšková
  Svitolinová - Kvitová dnes 17:00
20210423T17:00:00+0200
Svitolinová vs. Kvitová
Svitolinová vs. Kvitová
Svitolinová
Kvitová

Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.