Rubriky:

Tenis

Živě

Fedcupový tým získal podruhé za sebou Zlatého kanára. Vyhlášení ve stínu útoku na Kvitovou

20. prosince 2016 19:32 - Prostějov

Fedcupový tým získal podruhé za sebou tenisového Zlatého kanára. Výběr kapitána Petra Pály letos završil v soutěži družstev vítězný hattrick a získal nejvíce hlasů v 24. ročníku ankety časopisu Tenis a tenisového svazu.

 

Luděk Peřina, ČTK

Nejlepším hráčem se posedmé v řadě stal Tomáš Berdych a nejlepší tenistkou poprvé Karolína Plíšková, která po šesti letech vystřídala Petru Kvitovou. Slavnostní vyhlášení v Přerově se uskutečnilo ve stínu dopoledního napadení dvojnásobné wimbledonské vítězky Kvitové, která se ceremoniálu kvůli zranění a operačnímu zákroku nemohla zúčastnit.

"Považuji tento útok za naprostou šílenost. Bohužel doba, ve které žijeme, je podivná. Držím Petře palce, ať se z toho co nejdříve dostane. A šok, který prožila, ať netrvá dlouho. Je silná," řekl v rozhovoru s ČTK prezident Českého tenisového svazu Ivo Kaderka, který věří, že policie pachatele co nejdříve dopadne a potrestá.

Útok na českou tenisovou hvězdu ale Kaderka nechtěl srovnávat s napadením Moniky Selešové, kterou před třiadvaceti lety na turnaji v Hamburku během tenisového zápasu bodl nožem pomatený příznivec.

Brutální kriminální čin, míní Kaderka

"Pro Moniku to byl takový šok, po kterém se do tenisu pořádně nevrátila. To, myslím, Petře nehrozí. Dnešní útok na ni neměl s tenisem jako takovým a prostředím stadiónu nic společného. Byl to brutální kriminální čin," řekl Kaderka. "Myslím si, že tohleto je jasný důkaz, že mají být povolený malý střelný zbraně, že každý člověk má mít zbraň, aby se mohl bránit. Má ji mít doma, má ji mít v kapse, když někdo takový přijde," řekl.

Kvitovou označil za silnou osobnost. "Ovšem je to přece jen mladé děvče, má svoji dušičku, svoje starosti. Nemusíme spekulovat, něco podobného zanechá na každém do konce života stopu. Petra se z toho musí dostat. Když bude sebemenší možnost jí pomoci, tak to všichni mile rádi uděláme, řekl prezident tenisového svazu.

Fedcupový tým letos vyhrál všechny tři zápasy na půdě soupeřek a ve finále ve Štrasburku porazil Francii 3:2 až díky závěrečné čtyřhře. V anketě dostal 126 hlasů ze 185 a stejně jako před rokem opanoval rovněž kategorii týmů.

Z posledních osmi ročníků ankety se celkem pětkrát radovalo z prvenství družstvo. V letech 2009, 2012 a 2013 zvítězil daviscupový tým. Z jednotlivců naposledy získala Zlatého kanára Kvitová v roce 2014 po svém druhém triumfu na trávě ve Wimbledonu.

Berdych vyhrál s drtivou převahou

Berdych zvítězil mezi muži opět s převahou - dostal 181 hlasů a druhý Jiří Veselý dva. Po jednom hlasu obdrželi Radek Štěpánek a Jan Šátral. Finalistka US Open Plíšková dominovala díky 179 hlasům, Kvitová měla čtyři hlasy.

Pozici deblistky roku obhájila Lucie Šafářová. V kategorii Postup na žebříčcích ATP a WTA uspěli Adam Pavlásek a Barbora Strýcová. Talenty jsou Dalibor Svrčina a Denisa Hindová, nejlepší tenistou na vozíčku se premiérově stala Ladislava Pořízková.

Šéf tenisového svazu (ČTS) Ivo Kaderka opět udělil i Ceny prezidenta ČTS a mimo jiné ocenil bronzové medailisty z olympiády v Riu de Janeiro - singlistku Kvitovou, v deblu Šafářovou se Strýcovou a v mixu Lucii Hradeckou se Štěpánkem.

Tenisová anketa Zlatý kanár:
Zlatý kanár 2016:
Fedcupový tým ČR.
Nejlepší český hráč:
Tomáš Berdych (TK Agrofert Prostějov)
Nejlepší česká hráčka:
Karolína Plíšková (TK Sparta Praha)
Postup na žebříčku ATP:
Adam Pavlásek (TK Agrofert Prostějov)
Postup na žebříčku WTA:
Barbora Strýcová (TK Sparta Praha)
Talent roku - chlapci:
Dalibor Svrčina (TK Agrofert Prostějov)
Talent roku - dívky:
Denisa Hindová (I. ČLTK Praha)
Deblista roku:
Lucie Šafářová (TK Agerofert Prostějov)
Tým roku:
Fedcupový tým ČR (Karolína Plíšková, Strýcová, Hradecká, Kvitová, Allertová, kapitán Pála)
Nejlepší tenista na vozíčku:
Ladislava Pořízková (Centrum tenisu na vozíku Českého tenisového svazu vozíčkářů v Praze).
ČTK

Eurosport 6:2, 6:3 Sie, Strýcová - Krejčíková, Siniaková 6:2, 6:3   konec
20200129T04:00:00+0100
Sie, Strýcová vs. Krejčíková, Siniaková
Sie, Strýcová vs. Krejčíková, Siniaková
Sie, Strýcová
Krejčíková, Siniaková

Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Australian Open 2020

108. ročník grandslamového turnaje Australian Open se odehraje od 20. ledna do 2. února tradičně na dvorcích Melbourne Parku. Z loňského roku tituly obhajují Srb Novak Djokovič a Japonka Naomi Ósakaová, která ve finále porazila Petru Kvitovou.