Damm vyhrál na US Open mužskou čtyřhru

10. září 2006 09:32 - NEW YORK

Tenista Martin Damm se ve čtyřiatřiceti letech dočkal prvního grandslamového titulu. Na US Open v New Yorku vyhrál soutěž ve čtyřhře společně s Indem Leanderem Paesem, když v sobotním finále zdolali druhý nasazený švédsko-běloruský pár Jonas Björkman, Max Mirnyj 6:7, 6:4 a 6:3.

 

www.usopen.org

Liberecký rodák vyhrál už 33 turnajů na okruhu ATP, ale na premiérový z grandslamu čekal šestnáct let profesionální kariéry. S Paesem zůstali těsně pod vrcholem letos na Australian Open a na US Open scházel Dammovi krůček už v roce 1993 ve dvojici s Karlem Nováčkem.

Třiatřicetiletý Paes, bývalý první hráč světa v deblovém žebříčku, vybojoval svůj čtvrtý grandslamový titul. Dva získal v roce 1999 ve Wimbledonu a na Roland Garros, kde triumfoval i o dva roky později.

Ve smíšené čtyřhře už to nevyšlo

Damm hrál s Květou Peschkeovou rovněž finále smíšené čtyřhry, ale tam byli nad jejich síly legendární Martina Navrátilová s krajanem Bobem Bryanem. Pro  devětačtyřicetiletou Američanku to byl už 59. grandslamový titul. Navrátilová předem ohlásila, že letošní US Open je jejím definitivně posledním. Měsíc před 50. narozeninami odchází česká rodačka na vrcholu a s bilancí 167 titulů ve dvouhře a 177 v deblu. Na okruhu WTA hrála celkem 33 let.

Do tenisové historie zůstane česká rodačka zapsána mimo jiné jako jediná tenistka, která na všech čtyřech grandslamech dokázala vyhrát všechny kategorie. Z US Open, Roland Garros, Wimbledonu a Australian Open posbírala celkem 18 singlových titulů, 31 ve čtyřhře a deset v mixu.

US OPEN 2006
Muži, čtyřhra - finále:
Damm, Paes (6-ČR/Ind.) - Björkman, Mirnyj (2-Švéd./Běl.) 6:7 (5:7), 6:4, 6:3.
Smíšená čtyřhra - finále:
    M. Navrátilová, B. Bryan (5-USA) - Peschkeová, Damm (ČR) 6:2, 6:3.

ČTK, Sport.cz

  1:6, 3:6 Pavljučenkovová - Kvitová 1:6, 3:6 konec
20210303T14:50:00+0100
Pavljučenkovová vs. Kvitová
Pavljučenkovová vs. Kvitová
Pavljučenkovová
Kvitová

Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.

Patička stránky: