Navrátilová završila kariéru 59. grandslamovým titulem

10. září 2006 12:10 - NEW YORK

Legendární tenistka Martina Navrátilová završila jedinečnou kariéru 59. grandslamovým titulem. Devětačtyřicetiletá Američanka v sobotu vyhrála na US Open v New Yorku smíšenou čtyřhru s krajanem Bobem Bryanem po finálovém vítězství nad českou dvojicí Květa Peschkeová, Martin Damm 6:2 a 6:3. Navrátilová předem ohlásila, že letošní US Open je jejím definitivně posledním.

Měsíc před 50. narozeninami odchází česká rodačka na vrcholu a s bilancí 167 titulů ve dvouhře a 177 v deblu. V New Yorku proměnila v další trofej svou již devětadvacátou účast. Na okruhu WTA hrála celkem 33 let.  "Je skvělé loučit se vítězstvím. Chtěla jsem dnes předvést velký výkon," řekla Navrátilová fanouškům v hledišti. "Když člověk hraje tak dlouho, dočká se i hezkých věcí. Mám za ta léta tolik vzpomínek," řekla při vyhlašování vítězů tenistka, jež první ze svých čtyř titulů na US Open vyhrála už v roce 1983.

Zdůraznila pak, že absolvovala skutečně poslední zápas v životě. "Už žádný další, žádný. Děkuji vám za podporu a stejně jako Andre (Agassi) vám mohu slíbit, že tyhle vzpomínky si uchovám na celý život," dodala s připomenutím svého krajana a miláčka publika, pro něhož skončila kariéra o několik dní dříve. Její zápas si nenechala ujít drtivá většina z 25 000 diváků, kteří předtím sledovali na kurtu Arthura Ashe triumf Marie Šarapovové ve dvouhře.

Navrátilová: Ve finále byli tři Češi

Jedinou skvrnkou na letošním newyorském turnaji tak pro Navrátilovou zůstal nezdar v ženské čtyřhře, v níž hrála s Ruskou Naděždou Petrovovou. "Toho debla jsem si samozřejmě přála vyhrát taky, ale celkově to dopadlo výborně. Nemůžu si stěžovat, v mixu jsem měla fantastického partnera," pochválila Bryana v rozhovoru pro Český rozhlas.

Ve finále smíšené čtyřhry nastoupila proti české dvojici, což v ní vyvolávalo zvláštní pocity. "Říkala jsem si, že na kurtu jsou vlastně dva Američani a tři Češi, bylo to takové zamotané... Ale dopadlo to dobře, je to výborný konec kariéry," uvedla.

Těší se na exhibici v Praze

Rozhodnutí o svém definitivním odchodu z tenisových kurtů označila za správný krok. "Je to radost i lítost, ale spíš radost. Jsem ráda, že kariéra je za mnou, a teď si můžu dělat, co chci. Mám teď hodně plánů, třeba v polovičce října budeme v Praze dělat grandslamovou exhibici," prohlásila Navrátilová. Hrát se má na Výstavišti, které slavná hráčka stále tituluje podle bývalého názvu jako "Juldu Fuldu".

Její program je i po skončení hráčské kariéry hodně zaplněný. "Už se ale nemusím bát, abych byla v co nejlepší kondici na další turnaj a že musím pořád trénovat. To už je za mnou," dodala Navrátilová.

Do tenisové historie zůstane česká rodačka zapsána mimo jiné jako jediná tenistka, která na všech čtyřech grandslamech dokázala vyhrát všechny kategorie. Z US Open, Roland Garros, Wimbledonu a Australian Open posbírala celkem 18 singlových titulů, 31 ve čtyřhře a deset v mixu.

"Musím ti poblahopřát k nejlepší tenisové kariéře, jakou kdy kdo prožil," vzdal hold své partnerce Bryan. Když pak převzal vítězný šek na 150 000 dolarů, předal jej Navrátilové se slovy: "Všechno je tvoje."

ČTK

Časová osa: Tenis

Filtr článků - Tenis


Sportovní legendy

Sport.cz pro své čtenáře pravidelně připravuje životopisy slavných světových sportovců. Najít zde můžete příběhy českých legend, jako je Kateřina Neumannová či Josef Váňa, nebo světových superhvězd kalibru Mika Tysona, Pelého nebo šachisty Kasparova.