Nadal - Pella 6:2, 6:1, 6:1Rekordní série pokračuje. Nadal vyhrál na French Open už 27 setů v řadě, po boji postupuje i Serena

Španělský tenista Rafael Nadal suverénně pokračuje v útoku na jedenáctý titul z Roland Garros. Světová jednička dnes deklasovala v druhém kole 6:2, 6:1, 6:1 Argentince Guida Pellu a vyhrála na pařížské antuce už 27 setů za sebou. Bývalá světová jednička Serena Williamsová při návratu na grandslamovou scénu vyhrála na French Open i druhý zápas. Po dvousetovém vítězství nad Kristýnou Plíškovou v prvním kole americká tenistka otočila duel proti Australance Ashleigh Bartyové a díky výhře 3:6, 6:3, 6:4 postoupila do třetího kola.

Rafael Nadal při zápase s Argentincem Pellou.

Jednatřicetiletý Nadal v zápase odvrátil všechny čtyři brejkboly, jimž čelil v prvním setu, a do třetího kola na kurtu Suzanne Lenglennové postoupil za dvě hodiny.

Na Roland Garros antukový fenomén naposledy prohrál sadu v roce 2015, kdy ho ve čtvrtfinále vyřadil Novak Djokovič. O rok později musel z turnaje po dvou hladkých vítězstvích kvůli zraněnému zápěstí odstoupit a loni pro jubilejní desátý titul dokráčel bez ztráty setu.

Ve třetím kole se pokusí Nadalovu sérii přerušit jeho dlouholetý souputník Richard Gasquet. "Je to můj dobrý přítel, známe se od jedenácti, dvanácti let, vyrůstali jsme spolu," připomněl Mallorčan, že ho s francouzským vrstevníkem pojí společná minulost.

Dá se předpokládat, že utkání oblíbence domácích fanoušků s legendou turnaje bude nasazeno na hlavní dvorec Philippa Chartriera. "Je to bezpochyby nejdůležitější kurt v mé kariéře a mimořádné místo je to i pro něj," řekl Nadal.

Španěl bude v utkání jasným favoritem nejen kvůli současné formě, ale i historické bilanci. Všech patnáct vzájemných zápasů v seniorské kategorii Nadal vyhrál a set mu Gasquet vzal naposledy před deseti lety na tvrdém povrchu v Torontu.

Šestatřicetileté Williamsové nevyšel první set, v němž udělala 12 nevynucených chyb a připsala si jen tři vítězné údery. Sedmnáctá nasazená Bartyová navíc hned na úvod druhé sady soupeřce, jež hrála opět v černém "kočičím" úboru, vzala podání.

Williamsová ale v kritické situaci zpřesnila údery a čtyřmi vyhranými gamy za sebou prakticky druhý set rozhodla. Trojnásobná pařížská šampiónka pak prolomila podání dvaadvacetileté Australanky na začátku třetí sady a vedení už nepustila.

Další soupeřkou třiadvacetinásobné grandslamové šampiónky, jež se vrací po loňském komplikovaném porodu dcery, bude jedenáctá nasazená Němka Julia Görgesová. Williamsová hraje první grandslam od loňského Australian Open, kde už jako těhotná získala 23. titul z turnajů "velké čtyřky".

Nezaváhala ani Muguruzaová

Předloňská vítězka French Open Garbiňe Muguruzaová neztratila ani ve druhém kole set. Španělská tenistka dnes porazila domácí držitelku divoké karty Fionu Ferrovou 6:4 a 6:3.

"French Open je pro mě zvlášť významný turnaj, jsem tady vždycky motivovaná a šťastná," řekla turnajová trojka, která v roce 2016 získala v Paříži svůj první grandslamový vavřín. Druhý přidala loni na trávě ve Wimbledonu. Další soupeřkou rodačky z Caracasu bude Australanka Samantha Stosurová, finalistka Roland Garros z roku 2010.

Do třetího kola postoupily i obě turnajové a světové jedničky Simona Halepová z Rumunska a Rafael Nadal ze Španělska, z dalších favoritů uspěli i třetí nasazený Chorvat Marin Čilič a po úspěšné dohrávce Rakušan Dominic Thiem, turnajová sedmička.

Gojowczyk bude platit

Za nedohraný zápas prvního kola udělilo vedení French Open německému tenistovi Peteru Gojowczykovi pokutu 25 000 eur (645 000 korun). Podle pořadatelů nebyl už před zápasem zdravotně fit. Při výši pokuty vycházeli z nového sazebníku, který rada zastupující všechny čtyři grandslamy zpřísnila před touto sezónou.

Gojowczyk vzdal v pondělí Cameronu Norriemu z Británie za stavu 1:6, 0:2 s vysvětlením, že má bolesti v kyčli a nemůže pokračovat. O dva dny dříve odehrál finále v Ženevě. Po příjezdu do Paříže se podle svých slov cítil dobře a nedělní trénink absolvoval bez problémů.

Za první kolo dostal Gojowczyk odměnu 40 000 eur. Kdyby odstoupil ještě před začátkem utkání, dostal by polovinu a druhých 20 tisíc eur jeho náhradník, takzvaný lucky loser. Takto osmadvacetiletý německý tenista pět tisíc eur prodělal a z Paříže si po zaplacení pokuty odveze 15 000 eur.

Z 256 hráčů a hráček v prvním kole skrečovali jen dva. Druhým byl Marcos Baghdatis z Kypru. Ještě před začátkem antukového grandslamu vzdalo účast deset tenistů.

Tenisový grandslamový turnaj French Open v Paříži (antuka, dotace 39 milionů eur):