French Open

Jsem na sebe pyšný, říkal po životní bitvě Macháč. Děkoval i Kvitové a Vondroušové

27. září 2020 17:57 - Praha

Tenista Tomáš Macháč svůj první zápas v hlavní soutěži na grandslamu prohrál. Na pařížské antuce ale chvilkami jasně přehrával favorizovaného Američana Taylora Fritze a i za pětisetovou prohru si vysloužil potlesk.

"Jsem na sebe pyšný. Chybělo málo a mohl jsem tady sedět jako vítěz. Škoda," řekl devatenáctiletý Macháč na videokonferenci novinářům. S devětadvacátým hráčem světa Fritzem prohrál po boji za tři hodiny a 39 minut 5:7, 6:7, 6:1, 6:2 a 3:6.

Berounský rodák Macháč zvládl tříkolovou kvalifikaci, díky čemuž poprvé okusil grandslamovou atmosféru. "Beru to pozitivně. Byl to super turnaj," hodnotil.

Statečný boj se smutným koncem, Macháč na French Open skončil. Strýcová i Krejčíková postupují

Za prohru v 1. kole vydělal 1,6 milionu korun, více než dosud za celou kariéru. "Peníze to jsou velké. Stoprocentně to dám do tenisu," řekl 252. hráč světa.

V duelu s Fritzem dal 71 vítězných úderů, celkově vyhrál o dva míče více než soupeř. Především ve třetím a čtvrtém setu byl na kurtu jasně lepší. "Hrál jsem výborně, doposud asi svůj nejlepší tenis. Byl jsem mnohem lepší," mohl se pochválit.

Začátek pátého setu rozhodl

Jenže v rozhodujícím pátém setu nezachytil začátek. "Je škoda, že jsem nezkusil na začátku pátého, co jsem předváděl třetí a čtvrtý set," posteskl si Macháč. Rychle prohrával 0:4 a ztrátu už nestáhl. "Nekazil jsem, ale on si to uhrál a dobře servíroval. Není omylem devětadvacátý na světě. Ale škoda."

Teplý čaj ani tepláky nestačily. Bez toho to dneska nešlo, přiznala po porážce Bouzková

Svěřenec Daniela Vacka, dvojnásobného vítěze Roland Garros ve čtyřhře, hrál první pětisetový zápas v kariéře. "Nevěděl jsem pořádně, jak si rozložit síly, ale popasoval jsem se s tím skvěle. Nakonec to bylo jen o kousek," řekl Macháč.

Během kvalifikace i v prvním kole měl i podporu v hledišti. Přišly se na něj podívat a fandit mu elitní české hráčky. U kurtu se objevily dvojnásobná vítězka Wimbledonu Petra Kvitová, loňská finalistka Paříže Markéta Vondroušová a Tereza Martincová. "Můžu jim poděkovat. Je skvělé, že jako Češi držíme pospolu," dodal tenista.

Časová osa: French Open 2020

Filtr článků - French Open

Turnaj mistrů 2020

Tenisový Turnaj mistrů se koná od neděle 15. listopadu do neděle 22. listopadu v Londýně, který bude tuto tenisovou akci hostit naposledy. Letos se koná 51. ročník turnaje a prize money jsou ve výši 5.7 milionů dolarů. Vítězství obhajuje řecký tenista Stefanos Tsitsipas.