Bródka na 1500 m získal první rychlobruslařské zlato pro Polsko

15. února 2014 16:13 - Soči

Olympijským vítězem na 1500 metrů se stal senzačně Zbigniew Bródka, jenž vybojoval první rychlobruslařské zlato pro Polsko v historii. Devětadvacetiletý závodník porazil v Soči o pouhé tři tisíciny sekundy Nizozemce Koena Verweije, bronz získal Kanaďan Denny Morrison.

 

Patrick Semansky, ČTK/AP

Bródka nečekaným triumfem ukončil vítěznou sérii Nizozemců, kteří v Adler Areně brali zlato v předchozích tří mužských závodech. K prodloužení šňůry byl blízko Verweij, jemuž v poslední rozjížďce naměřili stejný čas jako průběžně vedoucímu Bródkovi, ale po rozpočítání na tisíciny byl vítězem vyhlášen Polák.

Zahrajte si největší hokejový turnaj světa v Soči! Vytvořte si tým na Fantasy Sport.cz.

"Říkal jsem Koenovi, že je mi to líto, ale je to sport. Že by měl být jen jeden olympijský vítěz. I kdybych byl dnes tím poraženým já," popsal Bródka, co řekl nizozemskému soupeři při květinovém ceremoniálu na stupních vítězů po nejtěsnějším závodu na 1500 m v olympijské historii.

Rodák z Glowna, jehož dosavadním největším úspěchem byl bronz ze stíhačky družstev na loňském mistrovství světa právě v Soči, získal vůbec první polskou mužskou olympijskou medaili v rychlobruslení. Předchozí tři cenné kovy vybojovaly ženy.

Bródka: Cestujeme po Evropě a hledáme stadión

"Říkal jsem si: jsou to olympijské hry a musím tlačit až do cílové čáry. Může rozhodnout každá tisícina," dodal šťastný Polák. Verweij nicméně přidal do nizozemské sbírky už 13. medaili na těchto hrách, a pokud získá rychlobruslařská velmoc ještě jednu, což je velmi pravděpodobné a má na to ještě pět závodů, překoná rekordní sbírku NDR z her v Calgary 1988.

Na rozdíl od Nizozemců, kteří mohou využít téměř dvě desítky krytých hal, musí Bródka stejně jako například česká šampiónka Martina Sáblíková trénovat v cizině. "V Polsku nemáme ani jednu krytou halu, takže cestujeme po Evropě a hledáme stadión, kde trénovat. Myslím, že čas postavit krytý ovál právě nadešel. Pokud k tomu nedojde, odhodlání mnoha polských rychlobruslařů uspět se může snížit," dodal nečekaný olympijský šampión.

Za nejrychlejším duem skončil s odstupem 22 setin sekundy Morrison a připsal si druhý medailový úspěch v Soči po stříbru na kilometru.

Američané cenný kov znovu nevybojovali

Dalším zklamáním skončil sobotní závod pro Američany, kteří opět zůstali bez medaile. Navzdory tomu, že se po experimentu se supermoderními kombinézami vrátili ke starým trikotům, byl nejlepším z reprezentantů USA Brian Hansen až na sedmém místě. Obhájce stříbra Shani Davis skončil jedenáctý.

Na stupně vítězů se nedostali ani další medailisté z Vancouveru - šampion Mark Tuitert z Nizozemska obsadil páté místo, držitel bronzu Havard Bökko z Norska byl hned za ním.

Rychlobruslení:
Muži - 1500 m:
1. Bródka (Pol.) 1:45,006
2. Verweij (Niz.) 1:45,009
3. Morrison (Kan.) 1:45,22
4. Juskov (Rus.) 1:45,37
5. Tuitert (Niz.) 1:45,42
6. Bökko (Nor.) 1:45,48
7. Hansen (USA) 1:45,59
8. Pedersen (Nor.) 1:45,66
9. Kuzin (Kaz.) 1:45,69
10. Swings (Belg.) 1:45,95
ČTK

Časová osa: Rychlobruslení

Filtr článků - Rychlobruslení


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..

Patička stránky: