Operovaná záda nevydržela. Pljuščenko odstoupil z olympijské soutěže a ukončil kariéru!

13. února 2014 17:03 - Soči
(Aktualizováno: 13. února 2014 18:43)

Ruský krasobruslař Jevgenij Pljuščenko odstoupil bezprostředně před krátkým programem z olympijské soutěže. Olympijský šampión z Turína si během rozbruslení poranil operovaná záda. Na domácí olympiádě v Soči tak ke zlatu ze soutěže družstev žádnou další medaili nepřidá. Vzápětí oznámil jednatřicetiletý ruský závodník konec amatérské kariéry.

 

Bernat Armangue, ČTK/AP

Ruský veterán, který vedle turínského zlata získal ještě stříbrné medaile v Salt Lake City a Vancouveru, upadl při trojitém axelu a chytil se za záda. Pak se o tentýž skok během rozjížďky pokusil znovu, ale opět měl nečistý výjezd a v jeho tváři se objevila bolestivá grimasa. Odjel k mantinelu a při rozhovoru s trenérem Mišinem se držel za bedra.

Zahrajte si největší hokejový turnaj světa v Soči! Vytvořte si tým na Fantasy Sport.cz.

Po prvním nevydařeném axelu ho zřejmě od bolavé páteře navíc zabolela noha a po druhém nevydařeném výjezdu se cítil ještě hůř. "Ani jsem po něm necítil nohy," prozradil.

Měl nastoupit jako první ve druhé skupině krasobruslařů, ale místo toho po oznámení svého jména zamířil k rozhodčím a sdělil jim, že kvůli zranění nemůže nastoupit. "Takhle jsem tu kariéru nechtěl ukončit. Je mi líto, že se fanoušci nedočkali toho, na co čekali, ale chci zůstat zdravý. Je to pro mě strašně těžké, skoro jsem se rozbrečel," řekl trojnásobný mistr světa a sedminásobný evropský šampión.

Hrozí další operace?

Bolesti pocítil poprvé ve středu, když při tréninku upadl při čtverném toeloopu. Posteskl si, že jeho tělo neuneslo nápor olympijských her, na nichž jako jediný kvalifikovaný ruský krasobruslař musel absolvovat kompletní soutěž družstev. "Příčinou byla příliš velká zátěž. Nevím, jestli nebudu muset na operaci," dodal šampión, který už má za sebou tucet chirurgických zákroků na různých částech těla.

Na čtvrtečním tréninku prakticky nebyl schopen skákat. "Bruslil jsem tak maximálně sedm minut. Ale zkoušel jsem to dneska znovu, znovu a znovu," vyprávěl. Než přišel do haly na krátký program, vzal si čtyři prášky proti bolesti.

Pokud by se rozhodl odstoupit dříve, mohl by za něj nastoupit náhradník. Aktuální ruský mistr Maxim Kovtun však nebyl připraven přijet do Soči, řekl ministr sportu Vitalij Mutko.

Podle Pljuščenkova trenéra Alexeje Mišina skutečně nemá smysl, aby ruský veterán pokračoval v kariéře. "Možná, až bude krasobruslení na programu paralympijských her," poznamenal.

Pljuščenko loni podstoupil operaci zad a po druhém místě na domácím šampionátu se na své čtvrté olympijské hry nominoval na poslední chvíli. Pomohlo mu k tomu kontrolní vystoupení před rozhodčími, které se uskutečnilo za zavřenými dveřmi a v němž předvedl dva čtverné skoky.

V Soči Pljuščenko pomohl ruskému družstvu k triumfu druhým místem v krátkém programu a výhrou ve volné jízdě. V první části soutěže si výkonem 91,39 bodu vytvořil nový osobní rekord a chtěl zaútočit na čtvrtou individuální medaili. Po soutěži družstev prohlásil, že se ve volné jízdě chystá předvést ojedinělou kombinaci trojitého axelu s trojitým flipem. Bolavá záda ho však nakonec nepustila ani do krátkého programu.

Teď ho čeká odpočinek a léčba, ale plánuje bruslit dál. I když už nebude usilovat o medaile, plánuje účast na exhibicích.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..