Fotbalisty Sparty nováček z Plzně nezaskočil

Fotbalisté pražské Sparty vstoupili v sobotu do nového ročníku nejvyšší soutěže vítězstvím 2:1 na hřišti Viktiorie Plzeň. Západočeši se v duelu s úřadujícím mistrem nedokázali postarat o překvapení, s jakým skončil páteční zápas Slavie s Jihlavou, po první půli prohrávali o dvě branky a ve vyrovnanějším druhém poločase již jen upravili skóre.

Fotbalisté pražské Sparty se radují z gólu Lukáše Zelenky.

Domácí nastoupili do utkání sebevědomě a Blažek v brance Sparty si několikrát sáhl na míč. Aktivita však brzy přešla na kopačky úřadujícího mistra, který už v sedmé minutě poprvé rozsmutnil příznivce Plzně. Jedna z letních posil Letenských, exliberecký Karol Kisel dokonale zaskočil domácího gólmana Muchu parádní střelou z dvaceti metrů pod břevno.

Domácím se po úvodní brance nedařilo vypracovat vážnější šanci, naopak Sparta pokračovala v náporu. Ve slibné pozici se ocitl Zelenka po šikovné přihrávce Haška, sudí však pražského záložníka viděli v ofsajdu. Příležitosti měl i Poborský, jenž nejprve neuspěl tváří v tvář plzeňskému gólmanovi a o chvíli později vyslal z otočky dalekonosnou střelu těsně nad břevno Muchovy svatyně.

V 38. minutě Poborský se Zelenkou předvedli, jak vypadá nacvičený signál. Kapitán Sparty při rozehrávce přímého kopu necentroval před branku, ale poslal míč na druhou stranu šestnáctky na neobsazeného Zelenku, který z voleje mířil přesně. V závěru prvního poločasu zamířila jen těsně mimo Sivokova střela, na druhé straně prověřil Blažkovu pozornost Limberský.

Aktivní Slepička vyšel naprázdno

I do druhého poločasu vstoupili domácí aktivně a hned v úvodu málem potrestali chybu při rozehrávce Sparty, hostující obrana ale stačila nebezpečí zažehnat. Vzápětí vyslal Poborský do brejku Zelenku, jehož přihrávku ve stoprocentní šanci nakonec spálil Sivok. Na druhé straně nedosáhl před Blažkem na míč Kousal.

Vidět byl hodně Slepička, jeho pokus o vysunutí Zelenky ale nevyšel a vzápětí bývalý hráč Liberce dvakrát nemířil přesně. Posila sparty ze severu Čech neuspěla ani po elegantním uvolnění přes plzeňského obránce.

Plzeň se jen těžko dostávala k zakončení, Blažka ale z přímého kopu prověřil Barteska a v 71. minutě se postaral o snížení střídající dlouhán Smejkal, na jehož hlavičku po rohovém kopu byl brankář Sparty krátký. Závěr utkání nabídl dramatickou a atraktivní podívanou, ani plzeňský tlak, ani brejky Sparty už ale změnu skóre nepřinesly.

Trenér Sparty Jaroslav Hřebík byl s úvodním vystoupením svých svěřenců v nové sezóně spokojený, na výkonu ve druhé půli ale našel chyby. "V prvním poločase to bylo dobré, ale po pauze nám trochu chyběla agresivita ve středu hřiště," uvedl kouč Letenských.

Jeho protějšek Zdeněk Michálek pochválil své hráče za výkon ve druhé části hry, kdy dokázali zkrátit náskok soupeře. "V prvním poločase jsme ale měli zbytečný respekt, hlavu jsme zvedli až po přestávce," upozornil.

Viktoria Plzeň - Sparta Praha 1:2 (0:2)
Branky: 71. Smejkal - 7. Kisel, 39. Zelenka. Rozhodčí: Matějek - Wilczek, Pelikán. ŽK: P. Knakal - Sivok, Hašek. ČK: 88. P. Knakal. Diváci: 7968 (vyprodáno).
Plzeň: Mucha - M. Knakal, P. Knakal, Zakopal, Smola - Procházka (63. Vágner), Pilař - Fillo, Barteska, Limberský (86. P. Šíma) - Kousal (68. Smejkal). Trenér: Michálek.
Sparta: Blažek - Pospěch, Petrouš, Lukáš, Kadlec - Hašek, Sivok - Poborský, Zelenka (80. Matušovič), Kisel - Slepička (90. Herzán). Trenér: Hřebík.