Sparta se trápila, Brno získalo premiérový bod

Tomáš FlieglSport.cz

Fotbalisté pražské Sparty remizovali v dohrávce 4. kola Gambrinus ligy s Brnem 1:1 a promarnili tak šanci posunout se na druhou příčku tabulky. Brno získalo premiérový bod v novém ročníku a poprvé v historii české ligy bodovalo na letenském stadionu. Sparta měla v průběhu první půle převahu, po změně stran se ale trápila a Brno mělo k výhře blíž.

Karol Kisel ze Sparty (vpravo) se chystá proběhnout mezi dvojicí brněnských fotbalistů.

V sedmé minutě se do stoprocentní šance dostal Matušovič, trefil ale jenom nohy brankáře Brna Václavíka. S následnou dorážkou příliš váhal Došek a ke střele se nedostal.

Sparta byla od úvodních minut lepší, na Brnu byla patrná nejistota ze špatného startu do soutěže. Pražany mohl poslat do vedení ve 13. minutě Lukáš Zelenka, který obešel obránce Brna, následnou technickou střelou ale zamířil příliš vysoko. Stejně se vedlo Poborskému po přímém kopu z hranice pokutového území.

Brno se před Blažka nemohlo dostat, Sparta zárodky akcí moravského celku dusila hned v zárodku. Hosté odolali ataku Sparty i ve 23. minutě, kdy brněnská obrana v posledním okamžiku odhlavičkovala před Doškem po centru Kisela.

Brno se v úvodu hledalo

Brno se k první střele dostalo až ve 28. minutě, Černý ale poslal navštívenku až na druhou galerii. Z protiútoku trefil z dobré pozice Došek jen záda bránícího soupeře, za okamžik osamocený Lukáš hlavičkoval nepřesně.

Brno se vážněji před Blažka dostalo až v 35. minutě, o pět minut později hosté nevyužili špatného odkopu stopera Sivoka ani následné špatné komunikace mezi Blažkem a sparťanskou obranou. Sparta měla převahu, která ale nebyla vyjádřená šancemi, natož góly. Letnou znělo hromové "Hřebík ven!"

V nastaveném čase první půle šel do tvrdého souboje s Blažkem Zelenka, sparťanskému brankáři vypadl míč z ruky a útočník Brna doklepl míč do branky. Rozhodčí Adámek už předtím ale odpískal Zelenkovi faul.

Hosté po přestávce vyrovnali hru

Po změně stran se hra Brna zlepšila, hosté více drželi míč na kopačkách. V 50. minutě ale vystrašil hlavičkou vlastního brankáře obránce Schuster, po jehož malé domů se Václavík jen ohlédl a domácí kopali roh.

Trenér Sparty Hřebík posunul Poborského do středu zálohy, na hře domácích se to ale pozitivně neprojevilo. V 70. minutě se už ale nespokojená Letná dočkala. Sivok hlavou našel po přetaženém centru Haška mezírku mezi tyči a brankářem Václavíkem.

Brno ale bleskově odpovědělo. Jaroslav Černý si vyměnil míč se Švancarou a Lukášem tečovanou střelu Blažek neměl nárok chytit. Hra Sparty byla najednou plná nepřesností, Brno naopak získalo na jistotě.

Navíc mohl v 85. minutě poslat Brno do vedení Zelenka, o minutu později se po střele Holeka vytáhl brankář Blažek. Sparta se trápila, ochozy hlasitě žádaly odchod trenéra Hřebíka a Brno bylo v závěru výhře blíž. Skóre se ale už nezměnilo, Brno za hlasitého pískotu nespokojených domácích příznivců získalo premiérový bod v letošním ročníku ligy.

Sparta Praha - 1. FC Brno 1:1 (0:0)
Branky: 67. Sivok - 70. Černý. Rozhodčí: Adámek - Goňa, Večeřa. ŽK: P. Siegl, Trousil (oba Brno). Diváci: 5542.
Sparta: Blažek - Pospěch, Sivok, Lukáš, Kadlec - Poborský, Lukáš Zelenka, Hašek, Kisel (64. Slepička) - Došek, Matušovič. Trenér: Hřebík.
Brno: Václavík - Horejš (73. Živný), Trousil, Schuster, Had - Siegl, P. Mezlík (69. Švancara), Holek, Černý, Besta - Luděk Zelenka (86. Simr). Trenér: Kotrba.