Bauer obsadil na volné třicítce v La Clusaz 11. místo

LA CLUSAZ

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil jedenácté místo v sobotním závodě Světového poháru na 30 km volnou technikou ve francouzském La Clusaz. Obhájce celkového vítězství v SP dokončil závod s hromadným startem v hustém sněžení 19,2 sekundy za nejrychlejším Petterem Northugem z Norska.

Jednatřicetiletý Bauer, jenž minulý týden obsadil druhé místo na klasické patnáctce, dnes znovu bojoval o čelní umístění. Z elitní desítky vypadl až v závěrečných stovkách metrů, kdy z hlavního pole zhruba po hodině a čtvrt běhu vyrazili sprinteři. "Je to slušný. Není to extrémní sláva, ale ani propadák. Ve složitých podmínkách a s pocity, který jsem měl, víc nešlo," uvedl Bauer na své webové stránce.

Převážnou část závodu strávil v popředí početné hlavní skupiny. "Táhlé kopce a roviny se mi jelo super, v prudších stoupáních jsem měl problém. Chyběla mi živost, ale podržely mě výborné lyže," prohlásil. V předposledním kole se ale propadl a musel se znovu propracovat dopředu. "Pak už na víc nebylo. Poslední kopec byl strašně prudkej a měl jsem pocit, že nemůžu vylézt nahoru. Všichni si tam hrábli na dno," doplnil Bauer.

V neděli Bauer štafetu nepojede

Na druhém místě tři desetiny sekundy za Northugem skončil Švýcar Dario Cologna. Třetí byl Rus Alexandr Legkov, jehož těsné vítězství nad Italem Giorgiem di Centou musela určit až cílová fotografie.

Northug se díky dnešnímu triumfu dostal do čela SP, Bauer klesl z druhého na třetí místo se ztrátou 27 bodů. Nejlepší český běžkař dnes prohrál o půl sekundy souboj s Norem Martinem Johnsrudem Sundbym, jenž ho minulý víkend v Kuusamu jako jediný porazil.

Na body v La Clusaz dosáhli také 26. Jiří Magál a Martin Jakš, který dojel hned za ním. Mírně zraněný Martin Koukal obsadil 48. pozici, Milan Šperl byl sedmapadesátý.

V neděli je na programu závod štafet, v němž však Bauer bude chybět. "Jsem docela nastydlý a rozhodli jsme se pošetřit síly. Mrzí mě to s ohledem na kluky, ale nedá se nic dělat. Teď zamířím do výšky na soustředění, kde se nachlazení více projeví. A padnout do nemoci by mohlo ohrozit přípravu na Tour de Ski," řekl český běžec.

La Clusaz - 30 km volně:
1. Northug (Nor.) 1:19:26,5 hod., 2. Cologna (Švýc.) -0,3, 3. Legkov (Rus.) -2,0, 4. Di Centa (It.) -2,0, 5. Gjerdalen (Nor.) -5,9, 6. Södergren (Švéd.) -7,2, 7. Piller Cottrer (It.) -9,1, 8. Babikov (Kan.) -10,2, 9. Heikkinen (Fin.) -10,4, 10. Johnsrud Sundby (Nor.) -18,7, 11. Bauer -19,2, ...26. Magál -33,1, 27. Jakš -35,8, 48. Koukal -1:25,4, 57. Šperl (všichni ČR) -2:27,8.
Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Northug 160, 2. Johnsrud Sundby 139, 3. Bauer 133, 4. Piller Cottrer 128, 5. Cologna 126, 6. Hellner (Švéd.) 115, ...38. Jakš 25, 49. Magál 13, 68. Kožíšek (všichni ČR) 4.