Hlavní obsah

Rajdlová s Janečkovou desáté ve sprintu dvojic, muži se do finále nevešli

LIBEREC

České běžkyně na lyžích Kamila Rajdlová a Iva Janečková překvapily ve středečním sprintu dvojic klasickou technikou na MS v Liberci postupem do finálové jízdy, v níž obsadily 10. místo za suverénní finskou dvojicí Aino Kaisa Saarinenová, Virpi Kuitunenová. Aleš Razým s Martinem Jakšem semifinále nezvládli. Zlato brali po dramatickém finiši norští lyžaři Ola Vigen Hattestad a Johan Kjölstad.

Článek

Rajdlová s Janečkovou postoupily do finálové rozjížďky z posledního místa v kvalifikaci a hned úvodní ze šesti okruhů určil jejich konečnou pozici, když Janečková za letící Saarinenovou zaostala téměř o půl minuty. „Škoda, že jsme nebojovaly v nějaké skupince. Jet o samotě vzadu není moc příjemné. Postup nám ale každopádně udělal radost,“ líčila po doběhu Rajdlová.

Finky rozhodly závod již v prvním kole, v němž zařadily vyšší rychlostní stupeň než zbytek startovního pole a vypracovaly si rozhodující náskok. Kuitunenová byla v cíli s pohodlným náskokem dvaceti sekund před finišující Švédkou Anderssonovou, za níž nakonec zaostala o necelé čtyři sekundy zlatá medailistka z individuálního sprintu, Italka Folissová. V boji o medaile byly až do nájezdu do cílové rovinky překvapivě Japonky, Natsumiová ale ve finiši odpadla.

Razým promazal, Jakšovi došlo

Bez české účasti se muselo obejít finále mužského závodu. Martin Jakš s Alešem Razýmem se šesti okruhy protrápili a v cíli byli až šestí s odstupem 42 sekund na nejrychlejší Finy. „Cítil jsem se docela dobře, ale nejely mi lyže,“ krčil rameny Razým, šestý z úterního sprintu. „Na konci prvního kola jsem měl problémy s hůlkou, musel jsem dohánět a od té doby jsem byl úplně tuhý,“ zalitoval Jakš.

Češi tak přerušili tradici z předchozích šampionátů v Oberstdorfu a Sapporu, kde ve sprintu dvojic vybojovali bronzové medaile. V roce 2005 v Německu překvapili při premiéře týmové disciplíny Martin Koukal s Dušanem Kožíškem, který o dva roky později v Japonsku zopakoval třetí místo po boku Milana Šperla. Oba předešlé závody se ale jely volnou technikou.

Mužské finále v Liberci nabídlo dramatický souboj až do posledních metrů. Do cílové rovinky najel jako první Fin Jauhojärvi, kolem nějž se ale během několika desítek metrů prohnal mocnými záběry soupaž Hattestad, který se tak stal v Liberci sprinterským králem. Druhé zlato z nejkratší trati totiž získal den po triumfu ve sprintu jednotlivců.

Finále sprintu dvojic žen (6x1,3 km klasicky):
1. Finsko (Saarinenová, Kuitunenová) 19:43,7, 2. Švédsko (Olssonová, Anderssonová) -20,0, 3. Itálie (Longaová, Follisová) -23,8, 4. Japonsko -25,2, 5. Norsko -47,7, 6. Kanada -1:03,6, 7. Německo -1:08,0, 8. Kazachstán -1:09,1, 9. Rusko -1:39,7, 10. Česko (Janečková, Rajdlová) -1:54,2.
Kvalifikace
1. Finsko (Saarinenová, Kuitunenová) 19:45,1, 2. Norsko (Jacobsenová, Östbergová) -5,1, 3. Itálie (Longaová, Follisová) -6,9, ... 10. ČR (Janečková, Rajdlová) -21,5.
Finále sprintu dvojic mužů (6x1,6 km klasicky):
1. Norsko (Kjölstad, Hattestad) 22:48,5, 2. Německo (Angerer, Teichmann) -0,5, 3. Finsko (Nousiainen, Jauhojärvi) -0,5, 4. Rusko -2,2, 5. Francie -3,0, 6. Švédsko -4,3, 7. Kazachstán -5,8, 8. Estonsko -8,7, 9. Kanada -9,7, 10. Japonsko -10,3, ...12. Česko (Jakš, Razým) vypadlo v kvalifikaci.
Kvalifikace
1. Norsko (Kjölstad, Hattestad) 21:59,0, 2. Rusko (Parfenov, Kirjukov) -0,7, 3. Japonsko (Honda, Onda) -0,7, ... 15. ČR (Jakš, Razým) -47,1.