Hra, sada, zápas. Tenisté v čele s Kvitovou ovládli letošního Sportovce roku

pn, lik, zpSport.cz

Famózní rok české tenistky Petry Kvitové korunovalo vítězství v prestižní anketě Sportovec roku. Wimbledonská vítězka ovládla hlasování členů Klubu sportovních novinářů zcela suverénně a vláda českých sportovkyň tak trvá již šest let. Posledním mužským vítězem ankety byl v roce 2005 hokejista Jaromír Jágr, Kvitová navázala na triumfy běžkyně na lyžích Kateřiny Neumannové, oštěpařky Barbory Špotákové a trojnásobnou vítězku rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou.

Tenistka Petra Kvitová s korunou pro Sportovce roku.

Slavnostní večer v Kongresovém sále pražského hotelu Hilton proběhl s ohledem na státní smutek vyhlášený po úmrtí prvního prezidenta České republiky prezidenta Václava Havla v komorním duchu bez okázalých vystoupení. A krom předání cen byl pojatý jako pocta muži, který se stal symbolem boje za svobodu, nejen té československé.

"Chtěla bych poděkovat za vše, co pro nás udělal. Všechno, co vykonal a proklamoval, v nás zasadilo semínko naděje. Abychom byli lepšími, abychom na sobě trochu pracovali. Přála bych si, aby v nás to semínko vzklíčilo," prohlásila bývalá sportovní gymnastka a sedminásobná olympijská vítězka Věra Čáslavská.

Triumf s rekordním rozdílem

Kvitová byla díky výkonům v životní sezóně v 53. ročníku tradiční ankety jasnou favoritkou. Během letošního roku dokázala vedle triumfu ve wimbledonském tenisovém chrámu ovládnout další čtyři turnaje na okruhu WTA, finálový Turnaj mistryň v Istanbulu a na úplný závěr sezóny dovedla český fedcupový tým k triumfu ve finálovém souboji s Ruskem.

Předseda KSN a redaktor Sport.cz Zdeněk Pavlis předává korunu pro Sportovce roku tenistce Petře Kvitové.foto: Právo/Milan Malíček

"Kolovalo, že jsem asi velká favoritka. Jsem šťastná a potěšená. A jsem moc ráda, že v té obrovské konkurenci českých sportovců mohu držet tu křišťálovou korunu," komentovala svůj triumf jednadvacetiletá tenistka, jíž letošní jízda vynesla na druhé místo světového žebříčku.

Rychlobruslařky Martina Sáblíková (vlevo) a Karolína Erbanová v Hotelu Hilton při vyhlašování ankety Sportovec roku.foto: Právo/Milan Malíček

Neméně úspěšnou sezónu má za sebou biker Jaroslav Kulhavý, který v pořadí ankety obsadil druhé místo s odstupem 736 bodů. Až za mistrem světa i Evropy a suverénním vládcem Světového poháru skončila vítězka dvou předešlých ročníků Martina Sáblíková, která se letos stala mistryní světa v závodu na 5 km, na třech kilometrech získala bronz, vyhrála ME ve víceboji a ovládla Světový pohár.

Letošní rozdíl mezi vítězem a druhým v pořadí ankety, v níž hlasovalo rekordních 253 hlasujících, je vůbec nejvýraznější v novodobé historii a je v ostrém kontrastu například s rokem 2007, kdy elitní trojici Sáblíkovou, Barboru Špotákovou a Šárku Záhrobskou dělilo pouhých 41 bodů. Poprvé od roku 2001 chybí v elitní desítce zástupce lyžování.

Tenistky se dočkaly triumfu po 28 letech

Narozdíl od loňského ročníku, kdy se v kategorii týmů přetahovali o triumf hokejisté s basketbalistkami, bylo letošní pořadí jednoznačné a také v družstvech se až na samý vrchol vyšplhali tenisté. Fedcupový tým ve složení Petra Kvitová, Lucie Šafářová, Květa Peschkeová a Lucie Hradecká v dramatickém finále v Moskvě zdolal ruský výběr a navázal tak na triumf československého družstva z roku 1988.

Patra Kvitová při slavnostním vyhlašování ankety Sportovec roku.foto: Právo/Milan Malíček

Tenistky nicméně ovládly pořadí kolektivů naposledy v roce 1983 a od roku 1987 jsou po volejbalistkách ČSSR vůbec prvním ženským týmem, který dokázal bodovat v konkurenci mužských výběrů. Od roku 1995 jsou tenistky spolu se svými mužskými kolegy (ti vyhráli anketu po finálové účasti v Davisově poháru v roce 2009) jediným týmem, který dokázal konkurovat fotbalistům a hokejistům.

Fotbalista Plzně Vladimír Darida při vyhlašování slavnostní ankety Sportovec roku.foto: Právo/Milan Malíček

Na druhém místě mezi týmy skončili fotbalisté Viktorie Plzeň, kteří se po zisku mistrovského titulu dokázali probojovat do základní skupiny Ligy mistrů a konečná třetí příčka jim zajistila start v jarním osmifinále Evropské ligy. Na třetí místo se v kolektivech dostali čeští hokejisté, kteří na letošním šampionátu v Bratislavě získali bronzové medaile.

V kategorii juniorů zvítězila nadějná rychlobruslařka Karolína Erbanová před dvojicí kanoistů Josefem Dostálem a Josefem Fuksou. Dvanáctou sportovní legendou byl vyhlášen wimbledonský vítěz z roku 1973 Jan Kodeš. "Nemám slov, jsem opravdu poctěn. Zatím jsem ocenění sbíral spíš v cizině," podotkl Kodeš po převzetí ceny.