Švýcarsko - Kazachstán 5:1Streit s Rüthemannem vedli Švýcary k úvodní výhře na MS

10. Rüthemann 1 : 0
12. Streit 2 : 0
22. Savčenko 2 : 1
25. Streit 3 : 1
33. Rüthemann 4 : 1
37. Du Bois 5 : 1

Hokejisté Švýcarska vykročili úspěšně do mistrovství světa, v základní skupině v Helsinkách porazili Kazachstán přesvědčivě 5:1. Po dvou gólech vstřelili v dresu vítězů útočník Ivo Rüthemann a zadák Mark Streit, oba si navíc připsali i asistenci. Třikrát udeřili Švýcaři v přesilových hrách.

Favorizovaní Švýcaři byli po celý zápas lepším týmem a byť musel jako první z gólmanů naplno ukázat své umění Berra při Poliščukově šanci, chvilku nato otevřel v 10. minutě Rüthemann skóre.

Krátce poté hráli Švýcaři přesilovku a v ní načal své povedené vystoupení rovněž kapitán Streit. Oba góly dělilo jen 76 vteřin. Další možnosti ještě nevyužili po přečíslení Wick a při dorážce Moser.

Kazachstán vrátil do hry v úvodu druhé třetiny Savčenko, jenže Švýcaři hráli hned vzápětí v pěti proti třem a obránce newyorských Islanders Streit vrátil svému týmu dvoubrankový náskok.

V 33. minutě pykali za prohřešky proti pravidlům Kazaši znovu, když Rüthemann snadno srovnal střelecký účet se Streitem. Definitivně pak rozhodl o osudu zápasu v 37. minutě Du Bois.

V třetí části nahradil Kolesnika v brance Kazachstánu Ivanov a i proto, že si při všech 14 střelách Švýcarů mezi tyče vedl bezchybně, se stav 5:1 již nezměnil.

Švýcarsko - Kazachstán 5:1 (2:0, 3:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 10. Rüthemann (Hollenstein), 12. Streit (Wick, Blindenbacher), 25. Streit (Blindenbacher), 33. Rüthemann (Hollenstein, Streit), 37. Du Bois (Rüthemann, Bieber) - 22. Savčenko (Starčenko). Rozhodčí: Brüggeman (Něm.), Johansson (Švéd.) - Kilian (Nor.), Schrader (Něm.). Vyloučení: 4:7. Využití: 3:0. Diváci: 7221.
Švýcarsko: Berra - Du Bois, Bezina, Streit, Sbisa, Seger, Von Gunten, Blindenbacher, Furrer - Moser, Romy, Brunner - Ambühl, Wick, Niederreiter - Rüthemann, Bieber, Hollenstein - Plüss, Traschler, Rubin. Trenér: Sean Simpson.
Kazachstán: Kolesnik (41. Ivanov) - Novopašin, Šemelin, Savčenko, Troščinskij, Litviněnko, Fadějev, Kolesnikov, Jakovenko - Žajlajov, Upper, Krasnoslobodcev - Starčenko, Dudarev, Rymarev - Bumagin, Poliščuk, Romanov - Voroncov, Spiridonov, Puškarev. Trenér: Andrej Šajanov.