Kanada - USA 4:5Američané v prodloužení zámořského derby udolali Kanadu

57. Thompson 3 : 4
59. Keith 4 : 4
62. Johnson 4 : 5

Helsinky

Hokejisté Spojených států amerických porazili na mistrovství světa v rámci základní skupiny v Helsinkách po dramatickém průběhu Kanadu 5:4 v prodloužení. Zámořské derby rozhodl v čase 61:47 v početní výhodě kapitán Američanů Jack Johnson, jenž skóroval i předtím v základní hrací době.

Pro oba týmy prestižní duel nabídl od začátku výborný hokej, v němž se střídaly šance na obou stranách. Už po 70 vteřinách poslal Američany do vedení Slater, v sedmé minutě bylo ale vyrovnáno poté, co se mezi střelce zapsal Tavares. Tým USA měl sice střeleckou převahu, ale do přestávky již gólmana Warda překonat nedokázal.

Tavares měl velký podíl i na druhém kanadském gólu, když připravil dobrou střeleckou parketu pro Skinnera, který zamířil přesně k tyči. Ve 33. minutě se ovšem provinil proti pravidlům Ladd a po prvním Johsonově zásahu v dnešnímu souboji bylo znovu vyrovnáno.

Velká bitva gradovala ve třetím dějství. Skóre na stranu Američanů překlopil v oslabení po rychlém výpadu zpoza branky Dwyer, jenže tři minuty poté dostal Evander Kane od soupeře hodně prostoru a propálil Howarda. V 57. minutě přišla další šance Američanů - Thompson nejprve vyražený kotouč ze vzduchu nezasáhl, ale napodruhé už byl úspěšný a procedil ho skrze Wardovy betony.

Kanaďané ovšem znovu rychle kontrovali, byť jim k tomu Američané hodně pomohli sérií vlastních chyb a nerozhodností. V 59. minutě tak byl stav po Keithově přesné bombě 4:4. Důležitý okamžik přišel vteřinu před vypršením základní hrací doby. Tavares ze vzduchu zasáhl kotouč, který chtěl vyhodit z vlastní obranné třetiny, ale poslal ho do hlediště.

Před Američany proto byla hned v úvodu prodloužení výhoda přesilové hry a ve chvíli, kdy už se zdálo, že Kanaďané vyváznou bez úhony, zmocnil se puku po nepovedeném vyhození Kanaďanů Johnson a rozhodl.

Kanada - USA 4:5 v prodl. (1:1, 1:1, 2:2 - 0:1)
Branky a nahrávky: 7. Tavares (Keith), 28. Skinner (Tavares, Bouwmeester), 50. E. Kane, 59. Keith - 2. Slater (Lasch), 34. J. Johnson (Pacioretty, Ryan), 47. Dwyer, 57. Thompson (Crabb, Dwyer), 62. J. Johnson. Rozhodčí: Bulanov, Olenin - Šeljanin (všichni Rus.), Blümel (ČR). Vyloučení: 4:3. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 6842.
Kanada: Ward - Phaneuf, Methot, Bouwmeester, Vlasic, Keith, L. Schenn, Murray - Perry, Getzlaf, Benn - Skinner, Tavares, Sharp - Eberle, Nugent-Hopkins, E. Kane - Ladd, O'Reilly, Purcell. Trenér: Brent Sutter.
USA: Howard - J. Johnson, Fowler, Goligoski, Faulk, Petry, Butler, Braun - Ryan, P. Stastny, Pacioretty - Lasch, Slater, Okposo - Atkinson, Abdelkader, Palmieri - Crabb, Thompson, Dwyer - J.T. Brown. Trenér: Scott Gordon.