Česko - Norsko 4:3 SNStockholmské rozčarování. Norští Vikingové uhráli s Čechy bod po nájezdech

65. Hemský (rozhodující nájezd) 4 : 3

Hledání a sehrávání trvá nadále. Čeští hokejisté třetí představení na mistrovství světa zvládli, porazili Norsko ve Stockholmu 4:3 po samostatných nájezdech. O výhře rozhodla trefa Aleše Hemského. Rozčarování Hadamczikova výběru na šampionátu ale pokračuje. Upracovaná výhra s Dánskem, porážka se Švédskem a v pondělí ubojované vítězství nad norskými Vikingy až po nájezdech.

Rozhodující okamžik. Aleš Hemský má šikovné ruce, jako jediný pokořil při samostatných nájezdech brankáře Larse Haugena a zajistil českým barvám bod navíc.

Uběhlo dvaadvacet sekund ze zápasu a Češi měli výhodu přesilové hry. Obrovskou šanci měl obránce Ondřej Němec, který si sjel před branku, ale neuspěl před Haugenem. Touto akcí veškerá česká ofenzíva skončila.

Po sedmi minutách si početní výhodu vyzkoušel i soupeř. Ale ani Norové se před bídnou návštěvou neprosadili. Po deseti minutách si pár hloučků diváků oslnivého hokeje neužilo. Spokojenější mohl být ale soupeř, Aleš Hemský dvakrát po sobě putoval na trestnou lavici. Po něm šel pykat i Lukáš Kašpar a Česko mělo před sebou 53 sekund ve dvojnásobném oslabení. Po něm fauloval i Tomáš Plekanec, který marně protestoval. Když se vrátil Hemský, Norové měli další více jak minutu pěti proti třem a ve 12. minutě už Olimba překonal brankáře Jakuba Kováře, který předtím pochytal několik střel.

České mužstvo si poté vytvořilo šance a přečíslení přineslo srovnání. Čtyřicetiletý Petr Nedvěd našel Hemského a ten se před brankou nemýlil - 1:1.

Krejčí srovnal na 2:2

Zase soupeř. Po 99 sekundách prostřední části se Norové opět radovali a šli do vedení. Olimb našel najetého spoluhráče a Spets prostřelil českého gólmana.

Výběr vedený trenérem Aloisem Hadamczikem musel zase dotahovat. Pohodu tento výběr ještě ve Stockholmu nezažil. A mohlo být i hůře, Kovář měl čtyři minuty před koncem třetiny odkrytý puk za sebou, ale Norové se ho nevšimli. Na druhé straně zazvonila zase norská tyčka, jenže za pár sekund už puk skončil v síti. David Krejčí od modré čáry napřáhl a srovnal skóre na 2:2.

Český tým si vytvářel ve třetí dvacetiminutovce tlak, ale vstřelit třetí gól byl problém. Průcha, Plekanec, Nedvěd, Frolík, Michálek neuspěli.

Trenéři proházeli útoky a nakonec Frolík dostal Česko do vedení, když si najel z kruhu na Plekancovu přihrávku. Střela skončila za zády norského gólmana. Jenže za dvě minuty bylo vše jinak. Holös upravil na 3:3 a upracované klání pokračovalo. Nakonec po šedesáti minutách došlo na prodloužení.

V nastaveném čase se dostal do šance Forlík, který předváděl dobrý výkon, ale neuspěl. Gól nepřidal ani Mojžíš s Nakládalem. A tak musely poprvé na turnaji rozhodnout samostatné nájezdy.

V nich rozhodl utkání hned při prvním pokusu Aleš Hemský, který šikovným naznačením rameny poslal norského gólmana k tyči a do odkrytého prostoru s přehledem zavěsil.

Nájezdy: Hemský - ano, Skröder - ne, Nedvěd - ne, Thoresen - ne, Krejčí - ne, Ask - ne.

Česko - Norsko 4:3 SN (1:1, 1:1, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 17. Hemský (P. Nedvěd), 38. Krejčí (Tenkrát), 48. Frolík (Plekanec, M. Michálek), rozhodující sam. nájezd Hemský - 12. M. Olimb (Holös, Ask), 22. Spets (Bastiansen, M. Olimb), 51. Holös (Thoresen, Bonsaksen). Rozhodčí: Lewis (Kan.), Reiber (Švýc.) - Dehaen (Fr.), Dussureault (Kan.). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. Diváci: 3383.
Jakub Kovář - Nakládal, Mojžíš, Němec, Krajíček, Blaťák, Čáslava - Frolík, Plekanec, Tenkrát - Průcha, Krejčí, M. Michálek - Hemský, P. Nedvěd, Vondrka - Petružálek, Novotný, Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.
Haugen - Trygg, Tollefsen, Holös, Bonsaksen, Solberg, Kaunismäki - Skröder, Thoresen, Hansen - M. Olimb, Bastiansen, Spets - Holtet, K. Forsberg, Röymark - Martinsen, K. A. Olimb, Ask. Trenéři: Roy Johansen, Knut Stubdal a Petr Jaroš.