Slovensko - Kazachstán 4:2Hokejisté Slovenska zvládli utrápený zápas, porazili Kazachstán

2. Graňák 1 : 0
12. Rymarev 1 : 1
38. Hudáček 2 : 1
44. Puškarev 2 : 2
49. Kopecký 3 : 2
60. Kopecký 4 : 2

Trápení nakonec dovedli do úspěšného konce. Hokejisté Slovenska porazili v Helsinkách ve skupině A Kazachstán 4:2. Mužstvo vedené trenérem Vladimírem Vůjtkem sice ani jednou neprohrávalo, ale soupeř dvakrát dokázal skóre srovnat. Rozdílový gól si připsal až ve 49. minutě Tomáš Kopecký.

Brankář Vitalij Jeremejev zachraňuje Kazachstán od gólu.

Dlouho Slováci na gól nečekali. Po 68 sekundách Graňák překonal gólmana Jeremejeva, když si před brankou počkal na přihrávku od Šatana. Stejný slovenský hráč si připsal úvodní trefu i v minulém utkání i proti USA.

V polovině třetiny Vydarený vypálil od modré čáry, puk byl tečován a skončil za zády kazašského gólmana, ale ten včasným skokem druhému gólu zabránil. Po necelé minutě padl gól na druhé straně. Rymarev překonal gólmana Laca u pravé tyčky.

Kazachstánci se drželi i ve druhé třetině, od 24. minuty hráli dokonce přesilovku. Ale za dvě minuty vážněji slovenského brankáře neohrozili. S přibývajícím časem se hrálo více a více před kazašskou brankou, ale Slováci si nedokázali poradit. Naopak museli dávat pozor na ojedinělé akce.

Kopecký uklidnil Slovensko

Tu předvedl třeba Voroncov, když dorážel puk ve velké příležitosti, ale Laco podržel favorita. Slovensko si poté zahrálo v početní výhodě, ale gól nedalo, naopak přišlo o početní výhodu a hrálo se ve čtyřech. Do konce prostřední části gól ale přece jen padl. Slováci využili přesilovku v 38. minutě, na 2:1 změnil skóre Hudáček.

Začátek třetí dvacetiminutovky patřil Kazachstánu, Slovensko opět přišlo o vedení. Žajlauov obkroužil branku, přihrál a Puškajrov s nabídnutou šancí nepohrdl, ve 44. minutě 2:2. Po jeho střele zůstala mimo provoz kamera v brance. Ta byla zasažena a dotočila.

Další gól patřil zase týmu, který vede kouč Vladimír Vůjtek, Kopecký vypálil z kruhu a puk skončil až v brance, Slovensko vedlo v utkání potřetí a soupeř potřetí dotahoval. Nedotáhl. Kopecký využil přesilovku 13 sekund před koncem utkání přesilovku a bylo rozhodnuto.

Zápas MS, Helsinky, skupina A
Slovensko - Kazachstán 4:2on-line
Branky a nahrávky: 2. Graňák (Šatan, L. Hudáček), 38. L. Hudáček (Graňák, Chára), 49. Kopecký (Baranka, Sekera), 60. Kopecký (Handzuš, Radivojevič) - 12. Rymarev (Novopašin, Šemelin), 44. Puškarev (Žajlajov, Upper). Rozhodčí: Jablukov (Něm.), Jeřábek (ČR) - Dahmen (Švéd.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 2:4. Využití: 2:0. Diváci: 3706.
Slovensko: Laco - Sekera, Baranka, Graňák, Chára, Starosta, Vydarený, Sersen - Radivojevič, Handzuš, Kopecký - L. Hudáček, Surový, Šatan - Tatar, Mikúš, Miklík - Haščák, Bližňák, Bartovič - Marcel Hossa. Trenér: Vladimír Vůjtek.
Kazachstán: Jeremejev - Novopašin, Šemelin, Jakovenko, Troščinskij, Fadějev, Savčenko, Kolesnikov, Korabejnikov - Puškarev, Upper, Žajlajov - Dudarev, Krasnoslobodcev, Rymarev - Bumagin, Poliščuk, Romanov - Voroncov, Savenkov, Spiridonov. Trenér: Andrej Šajanov.