Bilbao - Sparta 0:0Spartě se vnucoval další cenný skalp, v Bilbau však bez gólů remizovala

Karel Felt (Bilbao)Sport.czPrávo

Celý zápas rozhozený finalista minulého ročníku Evropské ligy demonstroval, proč byl tentokrát již kolo před koncem skupiny I bez šancí na postup. Fotbalisté Sparty přesto v Bilbau jen bez branek remizovali, což je pro ně vzhledem k průběhu zápasu a počtu šancí ztráta. Mrzet je to však moc nemusí. Zůstali druzí a těší se na los jarního play-off, který proběhne 20. prosince, po zranění hlavy se navíc na hřiště vrátil Václav Kadlec.

Josef Hušbauer ze Sparty Praha (vlevo) a Jonás Ramalho z Bilbaa během utkání Evropské ligy.

Stadión San Mamés se loučil s pohárovou Evropou. Od příštího ročníku se Athletic přesune na nový stadión, který klub staví. Bilbao už bylo bez šance na postup, a tak kouč Bielsa udělal hned devět změn proti základní sestavě ve víkendovém duelu v Barceloně (5:1 pro domácí). Sparta zase postrádala trojlístek Jarošík, Krejčí, Pamič a poprvé v Evropské lize dostal šanci brankář Čech.

Úvodní šanci zápasu měl hned ve druhé minutě Muniain, ale jinak Sparta nezačala zle. Kweuke se brzy prodral po straně, odcentroval před branku a tísněný Hušbauer stačil ohrozit brankáře. Parádní akce pak přišla v 17. minutě. První gól mohl znovu nachystat Zápotočný, který otevřel skóre v prvním vzájemném utkání na Letné (3:1). Obránce perfektní kolmicí uvolnil ve vápně Skalák, který zvolil tvrdé zakončení a zatřásl břevnem!

To byl na dlouho poslední dramatický okamžik. Hrálo se pak uvolněně, ale s řadou nepřesností. Sparta ale brzy poznala, že v Bilbau se dá hrát a směrem dopředu byla nebezpečnější. Po rohu nepropálil hradbu před sebou Švejdík, další kolmicí pak Vidlička oslovil Hušbauera a jeho nájezd zastavil v poslední chvíli stoper Ramalho. Do kabin se šlo bez gólů, lepší pocit však mohli mít hosté.

Svérázný kouč Bielsa to viděl stejně a do druhé půle poslal hned tři nové hráče najednou. V případě zranění tedy už žádnou možnost střídání neměl... Žádné velké zlepšení Bilbaa ovšem nepřišlo. Naopak kamerunský obr Kweuke sklepl v 53. minutě míč pro Kadeřábka a ten v další šanci branku těsně minul. Vzápětí mu druhou naservíroval špatně rozehrávající brankář Raúl, ale mladík jí pohrdl. Stejně jako Skalák, který po bleskově sehraném brejku běžel na gólmana sám, ale jeho zakončení bylo hanebné.

V 69. minutě se velkého návratu dočkal letenský Zorro. Po srážce s Adurizem musel odstoupit otřesený Kadeřábek a na hřiště vyběhl s karbonovou maskou na operovaném čele Kadlec.

Pak se trochu rozehrálo i Bilbao a pár střel si konečně připsalo, na ukazateli skóre ovšem až do konce zůstaly dvě velké nuly.

Athletic Bilbao - AC Sparta Praha 0:0
Rozhodčí: Delferiere - Vromans, De Neve (všichni Belgie). ŽK: Zápotočný, Hušbauer, Kadlec (všichni Sparta).
Bilbao: Raúl - Toquero (46. Morán), Ramalho, Laporte, Castillo - San José, Iturraspe - Ismail López, Muniain (46. Peňa), Igor Martínez - Llorente (46. Aduriz). Trenér: Bielsa.
Sparta: Čech - Vidlička, Zápotočný, Švejdík, Hybš - Holek, Matějovský (87. Jánoš) - Kadeřábek (69. Kadlec), Hušbauer, Skalák - Kweuke (82. Balaj). Trenér: Lavička.