Bern - Slovan Bratislava 5:0Lecjaks pomohl Young Boys gólem k výhře nad Slovanem

Bern

Český fotbalista Jan Lecjaks pomohl švýcarskému Young Boys Bern gólem k drtivé domácí výhře 5:0 nad Slovanem Bratislava v úvodním kole "sparťanské" skupiny Evropské ligy. Trenér František Straka na lavičce slovenského týmu zažil hodně nevydařenou premiéru v EL.

Útočník Fiorentiny Juan Vargas (vlevo) slaví se spoluhráči gól proti Guingampu.

Krajní obránce Lecjaks otevřel skóre už v páté minutě po průniku do pokutového území Slovanu. Ve 29. minutě přidal druhou branku razantní hlavičkou Renato Steffen. Bernské mužstvo zvýraznilo vedení po přestávce. Další gól zařídil po hodině hry technickou ranou Raphaël Nuzzolo.

Deset minut před koncem se ještě trefil Adrian Nikci krátce po svém příchodu z lavičky a v nastavení potupil hosty pátým gólem další náhradník Guillaume Hoarau. Straka nechal na lavičce ofenzivního krajana Pavla Fořta, obránce Tomáš Jablonský nebyl ani tam.

Útočník Apollonu Limassol Jan Rezek přispěl k domácímu vítězství 3:2 nad FC Curych. Letní posila z Plzně se výrazně podepsala pod dva góly. První po jeho asistenci vstřelil už v deváté minutě Fotios Papulis, v 87. minutě si pak centr Rezka srazil do vlastní sítě obránce Philippe Koch a zlomil nerozhodný stav. Obě mužstva dohrávala bez vyloučeného hráče.

Teprve podruhé v sezóně nastoupil v základní sestavě Besiktase uzdravený stoper Tomáš Sivok. Istanbulský tým však na svém stadiónu neudržel vedení s řeckým Asterasem Tripolis a gólem z 88. minuty remizoval 1:1.

Dněpropetrovsk podlehl Interu

Dněpropetrovsk s dalším reprezentantem Ondřejem Mazuchem v obraně podlehl v Kyjevě 0:1 Interu Milán. Jedinou branku dal v 71. minutě Danilo D'Ambrosio, krátce předtím byl po druhé žluté kartě vyloučen kapitán Dněpru Ruslan Rotan. Další Čech brankář Jan Laštůvka zůstal na lavičce ukrajinského mužstva.

Obhájce triumfu Sevilla si poradila s Feyenoord Rotterdam a před svými diváky zvítězila 2:0.

Tottenham jen bez branek remizoval na hřišti Partizanu Bělehrad a další anglický zástupce Everton doma jasně porazil Wolfsburg 4:1.

Lille s obráncem Davidem Rozehnalem na lavičce ve Francii remizovalo 1:1 s Krasnodarem. Fiorentina neměla větší problém s Guingampem, který doma porazila 3:0. Steaua Bukurešť nastřílela Aalborgu šest branek během dvaadvaceti minut druhé půle a připsala si jednoznačný triumf 6:0.

1. kolo základních skupin fotbalové Evropské ligy:
Skupina A:
Mönchengladbach - Villarreal 1:1 (1:0)
Branky: 21. Herrmann - 68. Uche.
Apollon Limassol - FC Curych 3:2 (2:0)
Branky: 9. Papulis, 40. Gullón, 87. vlastní P. Koch - 50. Rikan, 53. Yapi. ČK: 80. Gullón - 90. Chikhaoui.
Skupina B:
FC Bruggy - FC Turín 0:0
FC Kodaň - HJK Helsinky 2:0 (0:0)
Branky: 68. a 81. N. Jörgensen.
Skupina C:
Partizan Bělehrad - Tottenham 0:0
Besiktas Istanbul - Asteras Tripolis 1:1 (1:0)
Branky: 33. Töre - 88. Parra.
Skupina D:
Dinamo Záhřeb - Astra Giurgiu 5:1 (3:0)
Branky: 17, 24. a 45.+1 Soudani, 70. Henríquez, 90.+2 Čorič - 82. Chitu.
Salcburk - Celtic Glasgow 2:2 (1:1)
Branky: 36. Alan, 78. Soriano - 14. Wakaso, 60. Brown.
Skupina E:
Panathinaikos Atény - Dynamo Moskva 1:2 (0:1)
Branky: 63. Dinas - 40. Kokorin, 49. Ionov.
PSV Eindhoven - Estoril 1:0 (1:0)
Branka: 26. De Jong z pen.
Skupina F:
Karabach - St. Etienne 0:0
Dněpropetrovsk - Inter Milán 0:1 (0:0)
Branka: 71. D'Ambrosio. ČK: 68. Rotan (Dněpropetrovsk).
Everton - Wolfsburg 4:1 (2:0)
Branky: 15. vlastní Rodriguez, 45.+1 Coleman, 47. Baines z pen, 89. Mirallas - 90.+4 Rodriguez.
Skupina I:
Young Boys Bern - Slovan Bratislava 5:0 (2:0)
Branky: 5. Lecjaks, 29. Steffen, 63. Nuzzolo, 80. Nikci, 90.+2 Hoarau.
Young Boys: Mvogo - Hadergjonaj, Von Bergen, Rochat, Leckjaks - Bertone, Sanogo Junior - Steffen (79. Nikci), Costanzo (64. Kubo), Nuzzolo - Afum (70. Hoarau). Trenér: Forte.
Slovan: Perniš - Čikoš, Hudák, Gorosito, Kolčák - Grendel (63. Milinkovič), Lásik, Halenár (76. Jakúbek) - Mészáros (71. Žofčák), Peltier, Kubík. Trenér: Straka.
Neapol - Sparta 3:1 (1:1)
Skupina J:
Steaua Bukurešť - Aalborg 6:0 (0:0)
Branky: 61., 65. a 72. Keserü, 59. z pen. a 73. Rusescu, 51. Sanmartean. ČK: 57. Larsen (Aalborg).
Rio Ave - Dynamo Kyjev 0:3 (0:2)
Branky: 70. a 25. Belhanda, 20. Jarmolenko.
Skupina K:
Fiorentina - Guingamp 3:0 (1:0)
Branky: 34. Vargas, 67. Cuadrado, 88. Bernardeschi. ČK: 38. Diallo (Guingamp).
PAOK Soluň - Dinamo Minsk 6:1 (4:0)
Branky: 11., 17. a 28. Athanasiadis, 4. vlastní Nikolič, 50. D. Papadopulos, 89. Tzandaris - 81. Nikolič. ČK: 64. Simovič (Minsk).