Čech vychytal Manchester United, Chelsea obhájila titul

LONDÝN

Fotbalový brankář Petr Čech s Chelsea obhájil triumf v anglické lize. Londýnský velkoklub si zajistil titul v předstihu díky sobotnímu vítězství 3:0 nad druhým Manchesterem United, ke kterému přispěl bezchybným výkonem i českým gólman.

Brankář londýnské Chelsea Petr Čech

Před zbylými dvěma zápasy mají svěřenci Josého Mourinha náskok dvanácti bodů na mužstvo z Old Trafford, které bude v závěru soutěže hájit před Liverpoolem druhé místo zaručující přímý postup do Ligy mistrů.

Po týden staré prohře s Liverpoolem v semifinále Anglického poháru nenechali hráči Chelsea nikoho na pochybách o tom, že třetí ligový titul chtějí slavit už teď. I když jim stačila remíza, svému soupeři suverénně oplatili podzimní prohru 0:1 a před zraky ruského majitele Romana Abramoviče pak převzali nablýskaný pohár.

Stamford Bridge rozjásal už v páté minutě francouzský obránce William Gallas, jenž skóroval osamocen před brankou hlavou. Hosté se ještě v prvním poločase snažili o odpor a Čecha dvakrát nebezpečně ohrozil Wayne Rooney. Český gólman však odolal a nakonec poosmnácté v sezóně udržel v lize čisté konto.

Vedení Chelsea v 61. minutě pojistil Joe Cole a brzy poté dokonal triumf domácích Ricardo Carvalho. Nevydařený zápas Manchesteru vyvrcholil zraněním Rooneyho, jenž se v 78. minutě po tvrdém zákroku Paula Ferreiry chytil za nohu a hřiště opustil na nosítkách.

Baroš střídal v poločase

Na Manchester se bodově dotáhl Liverpool, který porazil Aston Villu 3:1 a zaostává jen vinou horšího skóre. Český útočník Milan Baroš se v zápase proti svému bývalému klubu příliš nepředvedl a v poločase jej vystřídal Juan Pablo Angel.

První gól dal Španěl Morientes, který si ve čtvrté minutě pohrál se soupeřovou obranou a pohodlně zakončil. Aston Villa dokázala v 58. minutě díky Barrymu vyrovnat, ale hrdinou zápasu se stal domácí kapitán Gerrard. Nejprve strhl vedení zpět na stranu domácích a v 67. minutě zvýšil na konečných 3:1 nádhernou střelou ze třiceti metrů.

Dalším velký vítězem dnešního programu byl Portsmouth, který vyhrál 2:1 ve Wiganu a zajistil si záchranu v soutěži. Sestupují Birmingham City a West Bromwich, které do druhé ligy doprovodí beznadějně poslední Sunderland. Birmingham si mohl udržet naději výhrou nad Newcastlem, ale uhrál jen bezbrankovou remízu. Domácím nepomohl ani nejlepší střelec týmu Jiří Jarošík, který se po zranění vrátil do sestavy a odehrál celý zápas. Martin Latka nenastoupil.

Anglice - 37. kolo
Chelsea - Manchester United 3:0 (5. Gallas, 61. Cole, 73. Ricardo Carvalho), Birmingham - Newcastle 0:0, Liverpool - Aston Villa 3:1 (61. a 67. Gerrard, 4. Morientes - 58. Barry), Manchester City - Fulham 1:2 (69. Dunne - 84. John, 90. Malbranque), Middlesbrough - Everton 0:1 ( 89. McFadden), Wigan - Portsmouth 1:2 (34. Camara - 63. Benjani, 71. Taylor z pen.), Charlton - Blackburn 0:2 (42. Reid, 64. vlastní Powell).