Brno - Olomouc 2:0Fotbalisté Brna poprvé na jaře zvítězili, v předehrávce zdolali oslabenou Olomouc

77. Mezlík 1 : 0
86. Švancara 2 : 0

Brno

Fotbalisté Brna si pod vedením nového kouče Ludevíta Grmely připsali první jarní vítězství. V páteční předehrávce 23. kola první ligy porazila Zbrojovka doma Sigmu Olomouc 2:0, když o své výhře rozhodla v závěru utkání po šťastné trefě Mezlíka a perfektně zakončeném protiútoku Švancary. Sigma dohrávala posledních 22 minut bez vyloučeného Varadiho a připsala si třetí porážku za sebou.

Martin Pospíšil (vpředu vlevo) z Olomouce se snaží dostat před kapitána Brna Pavla Zavadila.

Grmela sáhl oproti poslednímu utkání Brňanů v Jihlavě (0:2) ke třem změnám. Do obrany nově zařadil Buchtu, do středové řady Frejlacha a v útoku nechal jen na lavičce domácí ikonu Švancaru, zatímco příležitost dostal Kroupa. Olomoucký trenér Pivarník po prohrách se Spartou zařadil do základní sestavy Housku a Petra.

Na výkonu Zbrojovky bylo patrné zlepšení oproti dosavadním jarním zápasům. Brňané bojovali a přidali důraz v osobních soubojích, zpevnili defenzivu a po celý úvodní poločas diktovali tempo hry. Měli územní převahu, do šancí se však dostávali s obtížemi, v zakončení postrádali přehled i přesnost. Dvakrát zahrozil po čtvrthodině hry Kroupa, ale v obou případech špatně zasáhl míč.

Sigma se úspěšně bránila a zmohla se jen na náznaky rychlých protiútoků, které hosté ani jednou nedotáhli do koncovky. Brankáře Doležala olomoučtí útočníci vážněji neohrozili.

Po změně stran ale zvýšili Olomoučtí aktivitu. Na několik minut dostali soupeře pod tlak a domácí obránci se dostávali do potíží. Největší možnost měl ve 48. minutě Ordoš. Nejdříve ve vyložené šanci netrefil míč a vzápětí jen nastřelil padajícího brankáře Doležala. Brňané chvilkový drtivý tlak odrazili, ale Olomouc převzala režii zápasu. Ofenzivu hostů ale částečně oslabilo v 68. minutě vyloučení střídajícího Varadiho po druhé žluté kartě.

Početní převahu Zbrojovka zužitkovala v 77. minutě, kdy Mezlíkovu střelu tečoval Vepřek a na změnu směru míče už brankář Zlámal nezareagoval. Hosté i v oslabení otevřeli hru, těsně před koncem se ale po jejich chybě dostal k protiútoku po necelé minutě svého pobytu na trávníku Švancara a sólo od půlící čáry zakončil druhou brankou.

23. kolo první fotbalové ligy:
Zbrojovka Brno - Sigma Olomouc 2:0 (0:0)
Branky: 77. Mezlík, 86. Švancara. Rozhodčí: Ardeleánu - J. Paták, Mokrusch. ŽK: Buchta, Frejlach, Brabec - Navrátil, Varadi, Vepřek. ČK: 68. Varadi. Diváci: 3521.
Brno: Doležal - Buchta, Brabec, Pernica, Husár - Mezlík, Zavadil, Frejlach (63. Sus), Lutonský (87. Michal Škoda) - Kroupa (85. Švancara), Markovič. Trenér: Grmela.
Olomouc: Zlámal - Koutný, Dreksa, Šindelář, Vepřek - Pospíšil, Houska - Petr (83. Javůrek), Ordoš (74. Hořava), Navrátil (46. Varadi) - Doležal. Trenér: Pivarník.