Sparta v Lize mistrů vyrazí do Švédska. Kazaši vyřadili Bílkovo Dinamo Tbilisi

Aktobe/Praha

Další překážkou fotbalistů pražské Sparty v boji o Ligu mistrů bude švédský tým Malmö. Úvodní utkání 3. předkola se uskuteční příští úterý od 19:30 na Letné. Současný lídr tabulky švédské ligy zvítězil ve středeční odvetě 2. předkola na hřišti lotyšského Ventspilsu 1:0 a stejným poměrem tak vyhrál dvojzápas. Letenský klub si zopakuje souboj se severským protivníkem - před rokem nestačil v 2. předkole Evropské ligy na BK Häcken. S postupem do další fáze Champions League už se naopak rozloučil trenér Michal Bílek. Začátek nového zahraničního angažmá mu pořádně zhořkl poté, co se svým Dinamem Tbilisi prohrál odvetný duel na hřišti Aktobe 0:3 a po porážce 0:1 v Gruzii v elitní soutěži končí. Bílkovi svěřenci v dvojzápase nevstřelili gól, takže kazašský tým postoupil do další fáze pohodlně s celkovým skóre 4:0.

Michal Bílek své Dinamo Tbilisi do Ligy mistrů v letošní sezóně nedovede.

První duel 2. předkola mezi Malmö a Ventspilsem skončil nerozhodně 0:0. Odvetě přímo na stadiónu přihlížel kouč českého mistra Vítězslav Lavička s asistentem Zdeňkem Svobodou, kteří do Lotyšska letěli z Tallinnu po úterní odvetě s tamní Levadií (1:1).

Do zápasu naskočili aktivněji domácí fotbalisté, v 19. minutě však inkasovali poté, co Kroon do pokutového území nacentroval na volného Isaaca Thelina. Ten se z bezprostřední blízkosti nemýlil a značně zvýšil šance hostů na postup do 3. předkola.

Malmö po vstřelené brance ožilo a převzalo otěže zápasu. Ventspils se dlouho nemohl dostat k větší příležitosti, v 80. minutě navíc vyslali dvě povedené střely Forsberg a Kroon, gólman Uvarenko ale obě vykryl. Domácí pak zahrozili po rohovém kopu, Abdultaofik však hlavičkoval vedle a jeho tým za oba zápasy nevyslal jedinou střelu na brankáře Olsena.

Malmö se v evropských pohárech s českým týmem utkalo pouze jednou, v roce 1996 podlehlo 1:2 a 1:3 pražské Slavii v prvním kole Poháru UEFA.

Bílkovo Tbilisi opět bez gólu

Na stadiónu v Aktobe se v první půli nehrál příliš atraktivní fotbal, oba týmy se dostaly do jedné nebezpečné šance. V 19. minutě nejprve ohrozil branku záložník Dinama Merebašvili, jeho střelu si gólman Sidelnikov pohlídal. O chvíli později na druhé straně Korobkin těsně minul.

Až v závěrečné fázi druhého poločasu domácí fotbalisté utli šance Bílkova týmu. V 75. minutě otevřel skóre po pasu Chajrullina ukrajinský útočník Oleksij Antonov, o sedm minut později jej následoval střídající Igor Zenkovič. Na konečných 3:0 upravil v nastavení Abat Ajmbetov. Celý zápas odehrál v dresu Dinama stoper Radek Dosoudil.

Aktobe se ve 3. předkole utká s rumunskou Steauou Bukurešť, jež po výhře na hřišti Strömsgodsetu 1:0 stvrdila doma postup vítězstvím 2:0.

Odvetné zápasy 2. předkola fotbalové Ligy mistrů:
Aktobe (Kaz.) - Dinamo Tbilisi 3:0 (0:0)
Branky: 75. Antonov, 82. Zenkovič, 90.+5 Ajmbetov. První zápas: 1:0, postoupilo Aktobe.
Ventspils (Lot.) - Malmö (Švéd.) 0:1 (0:1)
Branka: 19. Thelin. První zápas: 0:0, postoupilo Malmö.
HJK Helsinky - Rabotnički Skopje 2:1 (2:0)
Branky: 22. Lod, 26. Moren - 47. Vujčič. První zápas: 0:0, postoupily Helsinky.
Steaua Bukurešť - Strömsgodset (Nor.) 2:0 (0:0)
Branky: 72. Rapa, 84. Stanciu. První zápas: 1:0, postoupila Steaua.
Maribor (Slovin.) - Zrinjski Mostar (Bosna) 2:0 (1:0)
Branky: 45. Vršič, 57. Ibraimi z pen. První zápas: 0:0, postoupil Maribor.
Saint Patrick's Athletic (Ir.) - Legia Varšava 0:5 (0:1)
Branky: 25. a 82. Radovič, 69. Žyro, 87. Saganowski, 90.+2 vlastní Byrne. První zápas: 1:1, postoupila Legia.
Program 3. předkola Ligy mistrů (první zápasy 29. a 30. července - odvety 5. a 6. srpna):