Sparta vyhrála v Olomouci duel o páté místo

Fotbalisté Sparty Praha i po osmi letech udrželi neporazitelnost na stadionu Sigmy Olomouc. V úvodním utkání 25. kola první ligy vyhráli na trávníku svého soupeře 2:1, přestože v poločase po Chmelíčkově gólu prohrávali. V rozmezí deseti minut po pauze však Loučka s Lustrinellim vstřelili dvě branky a zápas otočili ve prospěch pražského klubu.

Radost fotbalistů Sparty Zdeňka Pospěcha (vpravo) a Tomáše Sivoka.

Sparta nastoupila po čase znovu s Lustrinellim a švýcarský útočník hrál poprvé po boku Doška. Přesto ze sparťanské hry nečišela žádná ofenzivní lehkost; hosté sice drželi míč častěji na svých kopačkách, ale mezi tyče se trefit nedokázali.

Zpočátku příliš nevycházela ani další, tentokrát vynucená změna. Potrestaného Kadlece na levé straně obrany nahradil Loučka, ale příliš jistě si nepočínal a Olomoučtí si tak brzy našli prostor, kudy proniknout do sparťanské defenzivy. Největší šance Hanáků však přišla přes Řepku, kterého obešel Michal Hubník, ale jeho ránu stačil Blažek zneškodnit.

Hosté se o možnosti připravovali nedostatečně připraveným protiútokem a ofsajdovým postavením, do něhož je často vystavovala bezchybná olomoucká obrana. A tak do kabiny odcházeli o přestávce spokojenější domácí fotbalisté, kteří se čtyři minuty před pauzou ujali vedení po Chmelíčkově dorážce. Střelec před brankou usměrnil hlavou do sítě centr Michala Hubníka, jenž přešel znovu přes Loučku. Opakovaný televizní záznam však prokázal, že oba olomoučtí fotbalisté stáli před přihrávkou v ofsajdu.

Loučka z dálky vyrovnal

Sparta i po přestávce působila nekompaktně. Středovou řadu neměl kdo režírovat i proto, že Kóňa nedokázal nahradit Šimáka, který podle trenérů dostal šanci na odpočinek. Až po hodině hry se hra hostů začala zvedat a velký podíl na tom měl nejen právě střídající Šimák, ale především Loučka, který dokonale nahradil několik zaváhání z prvního poločasu.

V 60. minutě nejprve vyzval ideální přihrávkou ke koncovce Lustrinelliho, který ale svůj pokus z voleje mezi tyče nenasměroval. A tak se Loučka o dvě minuty později rozhodl vzít zodpovědnost na svá bedra a přesnou ranou z 25 metrů nekompromisně vyrovnal.

Dvě střely, dvě branky

Spartu branka posadila do sedla, v ofenzivě si počínala stále jistěji a stál za tím právě Šimákův příchod. Letenský špílmachr se dostává na jaře do výtečné formy, což potvrdil svou akcí v 72. minutě, kdy poslal do šestnáctky Kisela a jeho přihrávku před opuštěnou branku proměnil švýcarský kanonýr Lustrinelli ve vítězný gól obhájce titulu.

Domácí se pak snažili střídáním i změnou rozestavení znovu zvrátit vývoj utkání, ale sparťané si už dávali pozor, aby o cenné body nepřišli a znovu se v tabulce o něco přiblížili příčkám znamenajícím postup do evropských pohárů. K dvěma brankám jim stačily dva střelecké pokusy mezi tyče.

Sigma Olomouc - Sparta Praha 1:2 (1:0)
Branky: 41. Chmelíček - 62. Loučka, 72. Lustrinelli. Rozhodčí: Jech - Filgas, Ondo. ŽK: Hudec - Sivok, Špiláček. Diváci: 7037.
Olomouc: Lovásik - König (78. Krajčovič), Horáček, Hudec, R. Hubník - M. Hubník (68. Šultés), Kovář, Špiláček, Randa - Chmelíček (78. Kaščák), Babnič. Trenér: Uličný.
Sparta: Blažek - Zabavník, Drobný, Řepka, Loučka - Kóňa (60. Šimák), Sivok, Kisel - Lustrinelli (90. Matušovič), Došek, Pospěch (80. Slepička). Trenér: Griga.