Strakova premiéra v Plzni skončila remízou s lídrem

PLZEŇ

Fotbalisté Viktorie Plzeň v premiérovém utkání pod vedením trenéra Františka Straky remizovali s ligovým lídrem z Liberce 1:1. Západočeši sehráli vydařený zápas, po poločase dokonce vedli po Radově penaltě, ale v 65. minutě vyrovnal Pospěch. Domácí zažili v týdnu velké probuzení, příchod trenéra Straky byl patrný na nasazení hráčů od první minuty.

Ilustrační foto.

Plzni pracovala výrazně lépe středová řada, kde Barteska s Limberským svými přihrávkami za obránce dělali Slovanu velké starosti. Právě domácí kapitán Barteska byl u první slibnější akce Viktorie, ale jeho střela ve 12. minutě mířila metr mimo branku.

S přibývajícími minutami se hra stále více přesouvala na polovinu Liberce, který musel čelit agresivní hře domácích. Ve 23. minutě se protáhl do šestnáctky levý plzeňský bek Smola, ale jeho ostrá střela prosvištěla kolem tyče Čechovy branky. Smola tak naznačil, kudy se dostat do liberecké obrany, což se potvrdilo později před vedoucím gólem Viktorie.

Ve 33. minutě se pokoušel ještě hlavičkou prosadit Smola, ale plzeňští fotbalisté využili až závěrečný tlak před pauzou. Ve 46. minutě se po přihrávce Limberského probil do šance Bednář přes Košťála a hostující stoper svoji chybu ukončil penaltovým faulem. Míč si postavil stoper Rada a trenér Straka mohl v novém působišti poprvé vystřelit ruce radostně nad hlavu.

Domácím vedoucí gól vlil do žil hodně sebevědomí a jejich brejky zlobily obranu Liberce. Hra hostujícího týmu se ale hodně zlepšila a jeho akce byly přece jen nebezpečnější. Vyrovnání přinesla nenápadná akce a první střela Slovanu mezi tyče: Pospěch prošel nečekaně lehce po hlavičce Hodúra do trestného území a jeho tvrdá rána brankáře Ticháčka zaskočila.

Severočeši po gólu ožili. Oba týmy se snažily strhnout vítězství na svou stranu, ale především Slovan měl vzadu nečekaná okénka. Kdyby se dostal do individuálního průniku v 76. minutě kterýkoliv jiný hráč, než ne zrovna rychlý Barteska, mohlo být před Čechem znovu zle.

Sedm minut před koncem se ocitl ve slibné šanci Zakopal po trestném kopu Šímy, ale jeho pokus mezi tyče nezamířil. S remízou mohla být nakonec spokojena obě mužstva: ve druhé minutě nastaveného času po Bílkově pokusu vykopl míč z brankové čáry domácí Procházka a po protiútoku střídající Kousal hlavou v dobré pozici minul branku.

Viktoria Plzeň - Slovan Liberec 1:1 (1:0)
Branky: 45+2. Rada z pen. - 65. Pospěch. Rozhodčí: Jílek - Filípek, Kordula. ŽK: Čech, Zápotočný (oba Liberec). Diváci: 4715.
Plzeň: Ticháček - Procházka, Rada, Zakopal, Smola - Fillo (73. Šíma), Pilař, Barteska, Limberský - Vágner (56. M. Knakal), Bednář (86. Kousal). Trenér: Straka.
Liberec: Čech - Šinglár, Košťál, Zápotočný, Janů (80. Matula) - Papoušek, Bílek, Hodúr, Pudil (54. Ančic) - Dort (61. Abrahám), Pospěch. Trenér: Lavička.