Článek

Legendární český fotbalista Josef Masopust s trofejí FIFA pro mistra světa.

Předseda FAČR Miroslav Pelta (vlevo), herec a moderátor Martin Dejdar a Diana Kobzanová během navštevy trofeje FIFA v Praze.

Antonín Panenka s trofejí FIFA pro mistry světa ve fotbale.

Legendy českého fotbalu (zleva): Václav Mašek, Josef Jelínek, Josef Masopust a Rudolf Baťa s trofejí FIFA během její navštevy v Praze.
Z ramenatých bodyguardů šel strach od pohledu. Urostlí vazouni nespouštěli z drahocenné zásilky putující během devíti měsíců devadesáti zeměmi světa, oči. Natož aby svolili, aby se někdo odvážil na trofej z osmnáctikarátového zlata třeba jen prstíčkem sáhnout.
Na Niké si nesáhli, na Světový pohár také ne
A bylo jim jedno, zda na pódiu postávají členové slavné chilské jedenáctky Masopust, Jelínek a Mašek, kteří už už po předchůdkyni Světového poháru ve dvaašedesátém roce sahali a pár okamžiků měli dokonce Zlatou Niké v rukách, než jim ji Brazilci sebrali.
„Dělali jsme tehdy v Santiagu de Chile všechno, ale bohužel. Možná kdyby nám rozhodčí Latyšev tenkrát víc přál," vracel se o půl století zpátky Josef Masopust, jehož finálový gól na zisk trofeje nestačil.
I on se musel spokojit jen s tím, že si novou trofej, o kterou se bojuje od roku 1974 a jejímž autorem je italský sochař Silvio Gazzaniga, mohl pouze prohlédnout. A ještě ukrytou pod plexisklem. Jeho tehdejší spoluhráči Josef Jelínek a Václav Mašek, stejně jako třeba mistr Evropy z Bělehradu ´76 Antonín Panenka na to byli stejně.
Výjimka pro Slovensko, pro Peltu nikoli
„Jen mistři světa a prezidenti zemí, jejíž reprezentační celky světový šampionát vyhrají, mají právo se trofeje dotknout," striktně sděloval zástupce FIFA a prozradil, že pouze na Slovensku byla učiněna výjimka a prezident země našich někdejších federálních souputníků si Světový pohár potěžkal.
Prezidentovi českého fotbalu Miroslavu Peltu onu výjimku povolena nedostal, takže se musel spokojit s replikou. Pochopitelně menší než je pravá trofej měřící 36,5 cm a vážící šest kilogramů, jen gravírovanou a v porovnání s originálem ceněným na dvacet milionů dolarů tudíž bezcennou.
Co jiného mu proto zbylo, než aby před odletem Světového poháru na další zastávku do Bosny a Hercegoviny slíbil, že na příštím světovém šampionátu v Rusku už o něj bude česká reprezentace také bojovat?!
„Dokážeme to. Teď ovšem musíme nejprve zvládnout kvalifikaci o evropský šampionát 2016, poté samotné EURO ve Francii a na žebříčku FIFA se tudíž posunout tam, kde jsme bývali. Pak dostaneme i při losování kvalifikace mistrovství světa přijatelné soupeře a v Rusku chybět nebudeme," ujišťoval Pelta všechny kolem sebe.
Dokonce i celebrity a pohasínající hvězdičky tuzemského show byznysu, které si pochopitelně nemohly nechat pražské zastavení Světového poháru ujít. Kolem piedestalu, na němž byla zlatá fotbalová trofej vystavena, se sice nakrucovaly a všelijak šponovaly, leč měly smůlu. Ramenaté bodyguardy neobměkčily a na trofej znázorňující dva sportovce držící zeměkouli si nesáhly.