Sparta znovu vyhořela, tentokrát ji smetla Kanada

DAVOS

Hokejisté pražské Sparty zakončili své vystoupení na Spenglerově poháru debaklem s výběrem Kanady 2:8 a prestižní turnaj v Davosu zakončili s bilancí čtyř porážek. Zámořští hráči působící v evropských soutěžích rozhodli o své jasné výhře již v první třetině, ve které pětkrát překonali švýcarského gólmana ve službách Sparty Reta Pavoniho.

Katastrofální první třetinu z pohledu Sparty předznamenalo rychlé vyloučení Ondřeje Malinského. Kanaďané jeho prohřešek sice ještě nepotrestali, ale následný faul Michala Sivka již ano. Za Pavoniho záda protlačil puk Jean-Guy Trudel a odstartoval spanilou jízdu zámořských hráčů. O necelou minutu později přidali druhý a vzápětí i třetí gól.

Sparta byla bezmocná a soupeř zápasu zcela dominoval. Výsledkem bylo pětibrankové vedení po první třetině, přičemž řada dalších šancí Kanaďanů skončila nezdarem ve finální fázi. Pražané se k první vážnější střele dostali zásluhou slovenského obránce Richarda Stehlíka až v 16. minutě.

Po dvaceti minutách tak bylo o osudu zápasu rozhodnuto a oba celky mohly duel v poklidu dohrát. Za stavu 0:6 se Spartě přece jen podařilo korigovat skóre, když brankáře Andyho Chioda překonali Josef Straka a v početní výhodě Jan Hanzlík. I na tyto góly však dokázali Kanaďané odpovědět.

Sedmnáctiletý Neuvirth střídal Pavoniho

Teprve sedmnáctiletého gólmana Michala Neuvirtha, jenž v polovině zápasu vystřídal o dvacet let staršího Pavoniho, překonali Martin Kariya a Stacy Roest. Po loňské finálové účasti Sparta tentokrát turnaj zakončila s hrozivým skórem 10:20. Vyloženě však propadla až v dnešním posledním zápasu.

V druhém dnešním utkání, které rozhodne o soupeři Kanady ve finále, se od 20:15 střetnou hráči pořádajícího Davosu s Eisbärenem Berlín. Pokud švýcarský mistr vyhraje, bude v sobotu obhajovat loňské prvenství, v opačném případě si finále zahraje Metallurg Magnitogorsk.

Sparta Praha - Kanada 2:8 (0:5, 2:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 24. J. Straka (J. Kasík), 32. Hanzlík (Černošek) - 6. Trudel (Toms), 7. McTavish (Metropolit), 8. McTavish (Metropolit), 14. M. Kariya (Metropolit, McTavish), 18. York (Roast), 23. White (Holden, Roest), 33. M. Kariya (Metropolit), 52. Roest (Skinner). Rozhodčí: Persson (Švéd.) - Wehrli, Wirth (oba Švýc.). Vyloučení: 8:4. Využití: 1:2. Diváci: 7012.
Sestava Sparty: Pavoni (30. Neuvirth) - Ptáček, Nikolov, Černošek, Jan Hanzlík, Toman, Stehlík, J. Kasík, O. Malinský - Netík, Sivek, Štrba - Špaňhel, J. Straka, Havelka - Růžička, Laghammer, Dragoun - D. Vrbata, Handlovský.
Tabulka:
1. Kanada4301019:87
2. Magnitogorsk4120111:116
3. Davos3200111:84
4. Eisbären310117:123
5. Sparta4000410:200
Pozn.: Sloupce v tabulce znamenají počet zápasů, výher v základní hrací době (2 body), výher v prodloužení či po samostatných nájezdech (2 body), proher v prodloužení či po samostatných nájezdech (1 bod), proher v normální hrací době (0 bodů), skóre a celkový počet bodů.