Sparťané vyzráli na Trvaje a v semifinále vedou

Hokejisté pražské Sparty vykročili úspěšně do semifinálové série proti Znojmu. Po sedmdesáti odehraných minutách byl stav nerozhodný 2:2, v samostatných nájezdech uspěli tři sparťané bekhendovým blafákem a protože Petr Bříza ani jednou neinkasoval, ujala se Sparta po výhře 3:2 vedení v sérii.

Petr Ton ze Sparty Praha (vpravo) dává gól při nájezdu na brankáře Znojma Jiřího Trvaje v prvním semifinále play off hokejové extraligy.

Natěšení znojemští diváci v zaplněné Hostan aréně na gól dlouho nečekali. Už po 76 sekundách domácí Jareš nedůrazně vyhodil, puk se dostal k Tomáši Netíkovi a ten pohotově švihem prostřelil Trvaje.

Znojmo odpovědělo za několik okamžiků. Vyloučení Marka po 54 sekundách potrestal Milan Mikulík, který se k puku dostal po několika šťastných odrazech. Brankář Petr Bříza inkasoval po téměř třech hodinách hry. Naposledy sparťanského veterána překonal zlínský Gardoň v 6. minutě šestého čtvrtfinále.

Znojmo mělo v úvodním dějství převahu, k níž mu dopomohly fauly soupeře. Po přestávce se do první šance dostala Sparta, mladý Langhammer ale zakončil přečíslení 3 na 1 střelou do Trvaje.

Chybu Břízy potrestal Ondřej

V polovině utkání si slabší chvilku vybral Petr Bříza. Sparťanský gólman si při vyjetí z branky dostatečně nepokryl prostor mezi nohama, který přesně trefil Zdeněk Ondřej a poslal Orly do vedení.

Ale ani domácí se z vedení neradovali dlouho, přesněji jen 139 sekund. Po akci Kratěny a Chabady zametl puk do odkryté branky Znojma Jaroslav Hlinka. I ve druhé třetině viděli diváci několik slibných šancí, obrany obou celků nepracovaly bez chyb.

Třetí třetina přinesla opatrný hokej s minimem šancí. Oba celky se soustředily hlavně na defenzívu.

Bříza v samostatných nájezdech bezchybný

V prodloužení Bříza skvěle zasáhl při šanci Pláška, který pohotově pálil po přihrávce z rohu. Na druhé straně měl gól na holi Chabada, v přečíslení ale netrefil znojemskou branku. Trvaj své spoluhráče zachránil i po střele Štrby a hlavně při nájezdu Hlinky, který se dostal do brejku po návratu z trestné lavice.

Ani nastavených deset minut vítěze neurčilo a rozhodnout musely samostatné nájezdy. Ve druhé sérii se bekhendem trefil Josef Straka, kterého pak napodobil Petr Ton a také Jan Marek vyzrál na domácího gólmana Trvaje stejným způsobem. Brankář Sparty naopak ani jednou neinkasoval a pražský celek se tak ujal vedení v semifinálové sérii.

Znojmo tak nepotvrdilo statistiku ze základní části, ve které dokázalo Spartu třikrát ze čtyřech pokusů porazit. Druhé utkání série se hraje v pátek znovu ve Znojmě.

Znojemští Orli - Sparta Praha 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 3. Mikulík (Pucher, J. Štefanka), 32. Ondřej (Plášek, Mojžíš) - 2. Netík, 34. J. Hlinka (Chabada, O. Kratěna), rozhodující sam. nájezd Marek. Nájezdy proměnili: J. Straka, Ton, Marek. Neproměnili: Dopita, Pucher, Erat - Chabada. Rozhodčí: Bolina, Homola - Blümel, Barvíř. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 4070. Stav série: 0:1.
Znojmo: Trvaj - Němeček, Bičánek, Čakajík, Jareš, Mojžíš, Nikolov - J. Štefanka, Pucher, Mikulík - Erat, Dopita, Ludvík - Ondřej, Haman, Plášek. Trenéři: Hořava a Votruba.
Sparta: Bříza - Ptáček, Toman, Vykoukal, Jan Hanzlík, Pilař, Černošek, Tabaček, Stehlík - O. Kratěna, J. Hlinka, Chabada - Netík, J. Straka, Sivek - Ton, Marek, Štrba - Špaňhel, Kašpařík, Langhammer. Trenéři: Výborný a Jelínek.