Slavia využila hned první mečbol a je ve finále

Jirka G. NovákSport.cz

Prvniho finalistu už zná letošní ročník hokejové Tipsport extraligy. Hokejisté Slavie Praha vyhráli středeční páté utkání semifinále s Českými Budějovicemi 2:1 po samostatných nájezdech a celou sérii vyhráli 4:1 na zápasy. Jejich soupeř vzejde z dvojice Sparta - Znojmo, kde je momentálně stav 3:1 ve prospěch Sparty.

Budějovice měly hned na začátku utkání výhodu dvou přesilových her v řadě, ale vytěžily z toho pouze šanci Šimánka, jenž lehce tečoval střelu Haranta od modré. Dvojnásobný kiks Žabky při rozehrávce zase nedokázal potrestat Gulaš. Další ošemetnou situaci musel Franěk řešit ve 12. minutě, kdy si až před něj vybruslil Vak.

Vzápětí měla velkou příležitost i Slavia, když Sobotka dojel nahozený puk, a těsně před brankou poslal zadovkou puk na Hrušku. Ten zcela sám před Turkem zkusil blafák do bekhendu. Bez úspěchu, budějovický gólman měl včas připravenu lapačku. Největší šanci první třetiny měli nakonec opět hosté. Minutu před koncem při vyloučení Bednáře trefil Posmyk břevno Fraňkovy branky.

Domácí zahájili druhou třetinu šancí Hrušky, jeho bekhendový pokus nemohl Turka zaskočit. Stejně tak si pohlídal střelu Bednáře z pravého kruhu. Kapituloval až v 31. minutě, kdy dostal na modrou čáru přihrávku Kadlec a propálil vše, co mu stálo v cestě. Turek měl ve stejný okamžik zakrytý výhled od dvou projíždějících hráčů.

V 37. minutě zahráli budějovičtí hezkou kombinaci po ose Harant - Sailer - Šimánek, posledně jmenovaný trefil jen připraveného Fraňka. Hned vzápětí ale vypálil tvrdě od modré Veselý, puk těsně minul slávistickou branku a odrazil se od zadního mantinelu k volnému Gulašimu. Ten už si s ním věděl rady a srovnal skóre.

Vlasák opět nezaváhal

Ve 49. minutě vypíchl Gřegořkovi rozehrávku Bednář, sám tváří v tvář Turkovi však neuspěl. Stejně neúspěšný byl na druhé straně Hudec, jehož pokus v samotném závěru normální hrací doby Franěk se štěstím vyrazil a puk před spadnutím do branky odklidil do bezpečí obránce Novák.

V prodloužení byli aktivnější hosté hrající o další pokračování sezóny. Franěk byl ale proti, Hudcovu střelu vytěsnil ramenem a pokus Sailera zblízka kryl.  Stejně neúspěšný byl Hřebejk, jenž si nabruslil mezi slávistické beky a střílel zápěstím.

Rozhodnutí tak padlo až v samostatných nájezdech. Zatímco ale domácí gólman postupně vymazal čtyři budějovické střelce, Turka překonali Vlasák s Prorokem a v Sazka Areně mohly vypuknout oslavy postupu do finále.

Slavia Praha - HC České Budějovice 2:1 SN (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 31. Kadlec (Tomica), rozhodující nájezd Prorok - 37. Gulaš (Veselý, Vak). Nájezdy proměnili: Vlasák, Prorok. Neproměnili: Bednář - Šimánek, Sailer, Kutlák. Rozhodčí: Homola, Minář - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:5. Bez využití. Diváci: 13.519.
Slavia: Franěk - Kadlec, Graňák, J. Novák, Žižka, Žabka, Kolařík - Duda, Beránek, Tomica - Bednář, Vlasák, Sup - D. Hruška, Sobotka, Prorok - Vondrka, Divíšek, Dlouhý - Kopecký. Trenéři: Růžička, Weissmann a Kalous.
Budějovice: Turek - Posmyk, Gřegořek, Harant, Kutlák, Kotaška, Vydarený, Mucha - M. Hudec, Mertl, Brabenec - Hřebejk, Sailer, Šimánek - Veselý, Vak, Gulaš, navíc od 21. L. Květoň, od 32. J. Hanzal. Trenéři: Jandač a Kupka.
Konečný stav série 4:1