Plzeň - Slavia 4:2Stav série 4:2Finálové prokletí prolomeno! Plzeň vyřadila Slavii a po dlouhých 21 letech si zahraje o titul

Plzeň

Po dlouhých jednadvaceti letech a vůbec poprvé v dějinách samostatné české soutěže si hokejisté Plzně zahrají finále play off. V šestém semifinále Západočeši přehráli pražskou Slavii 4:2 a v sérii zvítězili stejným poměrem. O titul si Škodovka zahraje s vítězem série mezi Zlínem a Třincem, první finále je na programu příští úterý.

Opatrně, s cílem hlavně neudělat chybu, začaly oba týmy a na první nebezpečnou příležitost si zaplněný plzeňský zimák musel počkat až do sedmé minuty. To obral Kovář za slávistickou brankou Alinče, předložil puk Slovákovi, jenž však trefil slávistického gólmana Furcha. Ještě v téže minutě však znovu Kovář našel Hanzlíka, jenž střelou z levého kruhu na vzdálenější tyč poslal Škodovku do vedení.

V desáté minutě po přihrávce zpoza branky zívala na Vlasáka odkrytá branka, Furch ale na poslední chvíli reflexivním zákrokem kotouč vyrazil. Slavii nastartovala až hrubka Vampoly při plzeňské přesilovce, po které upaloval sám na Mazance Sklenář, po blafáku do bekhendu ale zamířil mimo. V osmnácté minutě zase Žejdl místo střely z první do zcela prázdné svatyně puk zpracovával a přesunující se Mazanec mu ho stačil vypíchnout.

Třiačtyřicet vteřin před první sirénou nahazoval při početní výhodě na plzeňskou branku Kadlec a tečovaný puk skončil za Mazancovými zády. Indiáni si však v polovině druhé třetiny vzali ztracený náskok zpět. Dvořák po návratu z trestné lavice našel z otočky Kováře, jenž neměl problém doklepnout puk do brány.

Straka stvrdil finále

Ve 32. minutě mířili Plzeňané při vlastním oslabení ve dvou na jediného obránce, St. Pierre však trefil jen Furcha. Z následného protiútoku navíc Hertl našel nekrytého Růžičku a Slavia v přesilovce znovu srovnala. O chvíli později málem využila svou početní převahu i Škodovka, Vlasák ale po kombinaci na jeden dotek orazítkoval horní tyčku.

V závěru prostřední třetiny putovali v krátkém sledu na trestnou lavici domácí Poživil se Slovákem a hosté hráli minutu a padesát tři vteřin proti třem. Zejména Kadlec Mazance vytrvale ostřeloval, jenže Indiáni kritický moment přečkali bez úhony a vyrovnaný výsledek udrželi. Hned v první minutě třetí periody byl blízko trefě Kovář, Furch ovšem svůj tým rychlým zásahem betonem podržel.

Jenže ve 47. minutě už byl krátký na St. Pierrův pokus při signalizovaném trestu Slavie a domácí potřetí vedli. Tři minuty před koncem základní hrací doby mohl přidat čtvrtou pojistku Hollweg, Furch ale svému mužstvu ještě uchoval naději. Minutu a půl před koncem sáhli červenobílí ke hře bez brankáře, místo vyrovnání však Straka trefil prázdnou klec a po 21 letech poslal Plzeň do finále extraligy.

Semifinále Česká pojišťovna play off hokejové extraligy - 6. zápas:
HC Škoda Plzeň - HC Slavia Praha 4:2 (1:1, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 7. Jiří Hanzlík (Jan Kovář, Kratěna), 30. Jan Kovář (Dvořák, Martin Straka), 47. St. Pierre (Vlasák, Martin Straka), 59. Martin Straka (St. Pierre) - 20. Kadlec (Vl. Růžička ml.), 32. Vl. Růžička ml. (Hertl). Rozhodčí: Hribik, Pešina - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:8. Využití: 0:2. Diváci: 8236 (vyprodáno).
Plzeň: Mazanec - Slovák, Jiří Hanzlík, L. Poživil, Boháč, Mozík, St. Pierre - Hollweg, Jan Kovář, Martin Straka - Kratěna, T. Sýkora, Pletka - Petruška, Kašpařík, Vlasák - Vampola, Lev, Dvořák. Trenéři: Razým, Michal Straka, J. Špaček a Pejchar.
Slavia: Furch - Kadlec, Kučný, Kolařík, Kempný, Kuboš, Dresler, Šenkeřík - Micka, P. Jelínek, Poletín - Skokan, Vl. Růžička ml., Tomica - Hertl, Alinč, Krenželok - Vrdlovec, Žejdl, Sklenář. Trenéři: Vl. Růžička st., Weissmann a Beránek.
KONEČNÝ STAV SÉRIE: 4:2.