Švédsko - Česko 3:0Češi se medaile nedočkali. Stejně jako Finům nedali gól ani Švédům a skončili čtvrtí

5. Lindström 1 : 0
16. Hjalmarsson 2 : 0
49. Backlund 3 : 0

Minsk

Cíl, který si stanovili před startem mistrovství světa, nesplnili. Česká hokejová reprezentace se na šampionátu v Minsku vysněné medaile nedočkala. Stejně jako v semifinále proti Finům i dnes proti Švédům vyšlo národní mužstvo gólově naprázdno a v zápase o bronz prohrálo 0:3. Tým Vladimíra Růžičky tak obsadil konečně čtvrté místo.

Joakim Lindström ze Švédska (není na snímku) střílí Čechům gól. Zleva Oskar Möller A Niclas Burstrom ze Švédska, český reprezentant Petr Zámorský, brankář českého týmu Alexander Salák a Martin Zaťovič z ČR.

Oba týmy musely během necelých čtyřiadvaceti hodin hodit za hlavu zklamání z nepostoupení do finále a vydat se z posledních zbylých sil, aby alespoň bronz získaly. Češi měli na velkých turnajích (MS a OH) v zápasech o třetí místo pozitivní bilanci, z osmi zápasů jich zvládli hned šest.

Byli to ale Švédové, kterým úvod duelu v Minsku vyšel lépe. V páté minutě hledal Lindström před brankou číhajícího Möllera. K němu ale puk ani nedoputoval, neboť si ho hokejkou srazil do vlastní svatyně Zámorský.

Růžičkův tým pak mohly nastartovat dvě přesilovky, v té první vychytal dorážejícího Jágra Nilsson a v mele na hranici brankoviště neuspěl důrazný Sobotka. Největší šance Čechů v první třetině přišla po nahození Jordána, které Zaťovič tečoval do tyče.  Z protiútoku zase frknul českým zadákům Lindström, v samostatném nájezdu ale zamířil do betonu Saláka.

Jenže v 15. minutě chyboval ve vlastní třetině Vondrka, Danielsson místo očekávané střely parádně našel Hjalmarssona, jenž zakončoval do odkryté branky a Salák neměl šanci se přesunout. Češi sice i dál měli optickou převahu, výběr Tří korunek se sice k mnoha střelám nedostával, jenže vyloženě nebezpečné příležitosti řešit nemusel ani Nilsson.

Nilssona třikrát zachránila tyčka

Český tým navíc do poloviny zápasu nevyužil pět přesilovek, Vladimír Růžička chtěl stejně jako o den předtím dodat mužstvu impuls změnami v útočných formacích. A zlepšení se přeci jen dostavilo. Ve 31. minutě vyslal střelu zápěstím Sobotka a puk skončil na tyči. O chvíli později zase Zámorský střílenou přihrávkou vybídl Jágra, ten ale zamířil těsně mimo.

Hra Čechů se ve druhé polovině prostřední třetiny skutečně zvedla, jenže recept na překonání jistého Nilssona prostě nenacházeli. Jágr po prohození od Červenky zakončil jen do betonu švédského gólmana, kterého v 36. minutě zachránila už potřetí v duelu branková konstrukce, tentokrát po pokusu Vondrky. Tyčka ale vzápětí zvonila i za Salákem, trefil ji Möller.

Když se pak ve 49. minutě trefil z rychlého útoku k pravé tyči Backlund a Švédové měli už tříbrankový náskok, bylo prakticky rozhodnuto. Zbytek duelu už si Švédové pohlídali a po loňském zlatu na domácí půdě teď přidali bronz. To Češi na medaili čekají od roku 2012, kdy v Helsinkách skončili třetí.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku - o 3. místo:
ČR - Švédsko 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 5. Lindström (Andersén, Möller), 16. S. Hjalmarsson (Danielsson, Ekholm), 49. Backlund (Gustafsson, Lindström). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Rönn - Suominen (oba Fin.), Valach (SR). Vyloučení: 5:7. Bez využití. Diváci: 14.001.
ČR: Salák - Němec, Vitásek, Jordán, Kindl, Zámorský, Kolář II, Ševc - Jágr, Novotný, Červenka - Klepiš, Sobotka, Hertl - Sekáč, Hudler, Zaťovič - Vondrka, Jan Kovář, Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.
Švédsko: Nilsson - Fransson, Ekholm, Erixon, Gustafsson, Andersén, Burström, Nygren - Lindström, Backlund, Möller - Klasen, Järnkrok, Nyquist - Jimmie Ericsson, J. Lundqvist, Axelsson - Danielsson, Sjögren, S. Hjalmarsson - Rasmussen. Trenéři: Pär Marts a Peter Popovic.