Phoenix - San Jose 3:4Krejčí využil odrazu a zaskočil gólmana. Trefil se i Vrbata, trápící se Pavelec střídal

Z českých hokejistů se v nočních zápasech NHL nejvýznamněji prosadili David Krejčí s Radimem Vrbatou. Oba si připsali po gólu a v obou případech jejich týmy braly body. Krejčího Boston smetl doma Ottawu 5:0, Vrbata zachránil trefou v přesilovce Phoenixu alespoň prodloužení duelu se San Jose. Méně se už dařilo v poslední době nejistému gólmanovi Ondřeji Pavelcovi.

Radim Vrbata (uprostřed) oslavuje se spoluhráči z Phoenixu svůj přesný zásah do sítě San Jose.

David Krejčí zaznamenal osmý přesný zásah v probíhajícím ročníku NHL a podpořil tak stíhací jízdu Bostonu, který pronásleduje Pittsburgh na čele Východní konference. Domácí Bruins se dlouho nemohli v duelu s Ottawou prosadit, až v 17. minutě prostředního dějství protrhl střeleckou smůlu v přesilovce velezkušený Jarome Iginla.

Opravdová hokejová smršť tak smetla Senátory z ledu až ve třetí části, kdy se prosadila hned čtveřice Medvědů. Prvním z nich byl právě Krejčí. Český centr procedil za brankovou čáru přesnou dorážku střely, která se na jeho hůl odrazila od hrazení.

Hokejovou přetahovanou ve Phoenixu nakonec vítězně završilo San Jose. Domácí byli v první i druhé třetině o krok napřed po zásazích Davida Mosse, hosté ale pokaždé dokázali odpovědět. Když pak poslal v polovině třetí části Žraloky do vedení Brent Burns, musel Kojotům vystřelit prodloužení Radim Vrbata.

Český snajpr se v přesilovce trefil z levého kruhu nad lapačku brankáře Anttiho Niemiho. Proti stejnému sokovi však následně neuspěl v nájezdech, v nichž hostům vystřelili bonusový bod Marleau s Couturem.

Do statistik nabitého povánočního programu nejslavnější hokejové soutěže světa se zapsali i další adepti na český olympijský dres. Patrik Eliáš s Markem Židlickým připravili vyrovnávací trefu svého New Jersey v zápase s Columbusem pro Adama Henriqueho. Po remíze 1:1 v základní hrací době ale Eliáš spolu se svým dalším českým parťákem v dresu Ďáblů Jaromírem Jágrem neuspěli v nájezdech a bod navíc si tak do tabulky zapíší Blue Jackets.

Rozdílný vstup do domácího duelu s Minnesotou měli dva čeští borci v dresu Winnipegu. Zatímco Michael Frolík zaznamenal již ve čtvrté minutě asistenci na Kaneově smrtícím výpadu v oslabení, jeho spoluhráč Ondřej Pavelec opustil klec Jets již na začátku minuty osmé po třetí inkasované brance. Winnipeg přesto dokázal ještě v úvodním dějství převážit misku vah na svoji stranu a celkově se radoval z vítězství v poměru 6:4.

„Na obou týmech se viditelně podepsala třídenní pauza od hokeje," postěžoval si na vánoční svátky kouč vítězů Claude Noel. Na adresu českého gólmana, kterému jde s blížícím se turnajem v Soči forma alarmujícím způsobem dolů, pak smířlivě dodal: „Padlo pět branek během sedmi minut a my udělali změnu na postu gólmana. Ta ovšem neměla moc co dočinění konkrétně s Pavelcovým výkonem. Měl jsem prostě pocit, že tým potřebuje nějaký impuls."

Jen o něco málo pomalejší start do zápasu než Frolík předvedl Martin Erat z Washingtonu. Český rychlík přihrál na konci sedmé minuty v přesilovce Miku Greenovi a ten poslal Capitals do vedení v duelu proti New York Rangers. Vyrovnané utkání nakonec rozhodl až v 15. minutě třetí třetiny Eric Fehr a Eratův tým se tak radoval z nejtěsnější výhry 3:2.

Výsledky NHL:
Boston - Ottawa 5:0 (0:0, 1:0, 4:0)
Branky: 51. a 58. R. Smith, 37. Iginla, 41. Krejčí, 60. Marchand. Střely na branku: 42:33. Diváci: 17.565.
Toronto - Buffalo 4:3 po sam. nájezdech (0:2, 3:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 32. Gardiner, 37. Holland, 40. Kessel, rozh. nájezd Lupul - 8. Moulson, 8. Scott, 60. Ott. Střely na branku: 42:35. Diváci: 19.405.
New Jersey - Columbus 1:2 po sam. náj. (0:1, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky: 46. Henrique (Eliáš, Židlický) - 8. Anisimov, rozh. nájezd Atkinson. Střely na branku: 17:30. Diváci: 16.592.
Washington - New York Rangers 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
Branky: 7. Green (Erat), 39. Bäckström, 55. Fehr - 22. Pouliot, 41. Hagelin. Střely na branku: 34:40. Diváci: 18.506.
Phoenix - San Jose 3:4 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)
Branky: 8. a 32. Moss, 54. Vrbata - 34. a rozh. nájezd Marleau, 30. Pavelski, 51. Burns. Střely na branku: 37:32. Diváci: 17.125.
Chicago - Colorado 7:2 (3:0, 4:1, 0:1)
Branky: 13., 20. a 21. Sharp, 19. a 29. Toews, 34. Handzuš, 38. Versteeg - 30. Stastny, 48. Landeskog. Střely na branku: 37:18. Diváci: 22.201.
Winnipeg - Minnesota 6:4 (4:3, 0:1, 2:0)
Branky: 15. a 51. Wheeler, 4. E. Kane (Frolík), 6. O. Jokinen, 18. Byfuglien, 60. Enstrom - 3. Heatley, 7. Fontaine, 8. Veilleux, 24. M. Koivu. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 7 minut, z 6 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 50 procent. Střely na branku: 38:29. Diváci: 15.004.
Dallas - Nashville 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Branky: 28. a 35. E. Cole, 1. Jamie Benn, 45. Garbutt - 28. Klein. Střely na branku: 34:34. Diváci: 17.197.
Calgary - Edmonton 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky: 18. a 60. Smyth (na první Hemský). Střely na branku: 27:28. Diváci: 19.289.
Carolina - Pittsburgh 3:4 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 0:1)
Branky: 20. Sekera, 21. Gerbe, 58. Bowman - 21. Crosby, 42. Conner, 54. Engelland, 62. Neal. Střely na branku: 34:26. Diváci: 18.124.