New Jersey - Pittsburgh 2:1Ďáblové uzavřeli rok výhrou, Eliáš zápas nedohrál. Krejčí v bodování předstihl Jágra

jsv, mmSport.cz

Hokejisté New Jersey se rozloučili s rokem 2013 výhrou. V úterním utkání zámořské NHL porazili před vlastními diváky vedoucí tým Východní konference Pittsburgh 2:1. Stínem duelu bylo zranění Patrika Eliáše, který v první třetině po souboji s křídelníkem Penguins Tannerem Glassem a následném nárazu na mantinel odstoupil ze hry. V dalších zápasech se z českých hráčů střelecky prosadili David Krejčí z Bostonu (při prohře 3:5 s New York Islanders) a obránce Jan Hejda, který jednou trefou přispěl k výhře Colorada 5:3 nad Columbusem.

Jaromír Jágr a lékař Devils se sklánějí nad Patrikem Eliášem, který po souboji a následném nárazu do hrazení zůstal ležet na ledě a zápas s Pittsburgem nedohrál.

Cenné dva body zařídili Ďáblům útočníci Henrique a Ryder. Oba si připsali gól a asistenci. Přihrávku na Ryderovu vítěznou trefu si připsal i brankář Martin Brodeur, pro něhož to byla již 44. asistence v kariéře.

Celek z Newarku skóroval již ve druhé minutě. Neal z obranného pásma nedokázal rozehrát, Clowe posunul puk mezi kruhy, kam si najel Henrigue a švihem pod víko překonal Fleuryho. Domácí měli výtečný nástup i do druhého dějství. Henrigue tentokrát nahrával a Ryder vymetl levý horní kout branky.

Ve 27. minutě sice vrátil Tučňáky zpět do utkání obránce Niskanen, na vyrovnání však hosté už nedosáhli. New Jersey tak navázalo na poslední výhru s New Yorkem Islanders a v tabulce Východní konference se bodově dotáhlo na osmou Philadelphii. Penguins i přes porážku drží první pozici.

Jágr strávil na ledě téměř třiadvacet minut a dvakrát vystřelil na bránu. Gól ani přihrávku ale nezaznamenal a stále mu chybí jeden kanadský bod k vyrovnání legendy Pittsburghu Maria Lemieuxe (1723 b.) na sedmém místě historické tabulky produktivity. Další pokus bude mít v pátek proti Chicagu.

Radost z vítězství zkalilo domácím zranění českého forvarda Patrika Eliáše, jenž ve 4. minutě po souboji s Glassem ztratil rovnováhu a narazil do hrazení. Otřesený třebíčský rodák sice po chvilce vstal a po svých zamířil do kabiny, do hry už ale nezasáhl. Bližší podrobnosti o povaze jeho zranění zatím klub nezveřejnil.

Krejčí otevřel skóre duelu Bostonu s Islanders v 5. minutě, v níž střelou zápěstím překonal gólmana hostí Nabokova. Byl to jeho devátý gól v sezóně, což centra Bruins spolu s 26 přihrávkami vyneslo do čela tabulky produktivity českých hráčů před Jágra (13+21).

Rodák ze Šternberka bodoval už v pátém utkání v řadě, nicméně z výhry se nakonec radovali Ostrované. První hvězdou zápasu byl jejich kapitán John Tavares, který ve třetí třetině dvěma trefami zlomil nerozhodný stav. V zápasu si navíc připsal dvě přihrávky.

Čtyřzápasovou šňůru porážek Colorada pomohl utnout v souboji s Columbusem jedním gólem i zadák Jan Hejda. V 7. minutě tvrdou ránou z levé strany propálil vše, co mu stálo v cestě, a čtvrtým střeleckým zápisem v sezóně srovnal průběžný stav na 1:1. Klíčovým faktorem zápasu byly přesilovky: vítězové využili všechna tři oslabení soupeře a zároveň ubránili všechny tři přesilovky Blue Jackets.

Hrdinou utkání Winnipeg - Buffalo byl domácí Al Montoya, který znovu dostal v brance přednost před Ondřejem Pavelcem. Osmadvacetiletý Američan kryl všech 27 pokusů Sabres  a po výhře 3:0 byl po zásluze vyhlášen první hvězdou zápasu.

O dva dny dříve inkasoval Montoya v duelu s Coloradem jen jediný gól a dovedl Jets k výhře už v šesti zápasech v řadě, v nichž odchytal většinu času. Dohromady během této série inkasoval jen sedm gólů.

Trenér Claude Noël, který jinak nedá dopustit na Pavelce, může tuto bilanci jen těžko přehlížet. "Dnes jsme udělali všechny nezbytné věci nutné k výhře. Montoya podal výborný výkon a jsem rád, že jsme vyhráli třetí zápas v řadě," radoval se kouč Winnipegu. "Ale otázku gólmanů bych nedramatizoval. Jsem zcela spokojený s tím, co teď předvádí Montoya a má mé plné uznání. Na druhé straně nemůžeme zapomenout, že Pavelec je stále naší jedničkou a že je to kvalitní gólman," zdůraznil Noël.

Na vítězství Phoenixu 4:3 v prodloužení nad Edmontonem se gólovými přihrávkami podíleli také Radim Vrbata a Martin Hanzal.

Výsledky NHL:
New Jersey - Pittsburgh 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky: 2. Henrique, 23. Ryder - 27. Niskanen. Střely na branku: 30:20. Diváci: 16.592.
Florida - New York Rangers 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 30. Boyes - 58. Girardi, rozh. nájezd B. Richards. Střely na branku: 22:31. Diváci: 16.083.
Minnesota - St. Louis 1:2 (0:0, 0:2, 1:0)
Branky: 60. Suter - 27. Oshie, 36. Schwartz. Střely na branku: 25:23. Diváci: 18.919.
Boston - NY Islanders 3:5 (1:0, 2:3, 0:2)
Branky: 5. Krejčí, 33. Bergeron, 33. Paille - 26. a 37. Nielsen, 41. a 54. Tavares, 40. Okposo. Střely na branku: 38:31. Diváci: 17.565.
Carolina - Montreal 5:4 v prodl. (0:2, 0:1, 4:1 - 1:0)
Branky: 42. a 43. Skinner, 45. E. Staal, 49. Malhotra, 64. Sjomin - 8. a 35. Pacioretty, 2. Eller, 51. Subban. Střely na branku: 42:25. Diváci: 16.807.
Phoenix - Edmonton 4:3 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 1:0)
Branky: 11. a 65. Yandle, 33. Kennedy (Hanzal), 59. Boedker (Vrbata) - 19. Nugent-Hopkins, 21. Perron, 27. Schultz. Střely na branku: 45:25. Diváci: 17.416.
Dallas - Los Angeles 3:2 (1:1, 2:0, 0:1)
Branky: 16. a 36. E. Cole, 33. Seguin - 13. Carter, 42. Kopitar. Střely na branku: 32:25. Diváci: 15.610.
Colorado - Columbus 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)
Branky: 7. Hejda, 33. McGinn, 35. O'Reilly, 49. Landeskog, 59. MacKinnon - 5. Johansen, 29. Jenner, 49. Foligno. Střely na branku: 23:38. Diváci: 16.177.
Anaheim - San Jose 6:3 (1:0, 3:2, 2:1)
Branky: 17. Palmieri, 32. Beauchemin, 35. Bonino, 39. Beleskey, 42. Getzlaf, 43. Cogliano - 21. Boyle, 33. Couture, 44. Kearns. Střely na branku: 38:36. Diváci: 17.424.
Calgary - Philadelphia 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
Branky: 35. Monahan - 4. Streit, 39. B. Schenn, 51. Hartnell, 59. Coburn. Střely na branku: 24:21. Diváci: 19.289.
Winnipeg - Buffalo 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Branky: 11. Ellerby, 34. Trouba, 59. Peluso. Střely na branku: 26:27. Diváci: 15.004.