San Jose - Colorado 5:1Havlátův první hattrick po osmi letech ozdobil Hertlův comeback. Palát je blízko rekordu

San Jose

Mimořádné utkání zažil v NHL český rychlík Martin Havlát. Hattrick a přesná přihrávka českého útočníka získaly San Jose výhru nad Coloradem 5:1. Na tři góly v jednom utkání Havlát čekal sedm a půl roku. Z vítězné obnovené premiéry se tak po zranění těšil Tomáš Hertl, který ale nebodoval. New Jersey padlo v rozstřelu potřinácté v sezóně, když Jágr neproměnil svůj nájezd. Útočník Tampy Bay Ondřej Palát je po dalším gólu blízko českému rekordu. Gólově se v nočních zápasech prosadilo celkem šest krajánků.

Hokejisté San Jose Sharks oslavují gól

Havlát dosáhl v NHL na hattrick naposledy 2. listopadu 2005, kdy ještě jako hráč Ottawy pomohl čtyřmi brankami znemožnit Buffalo. Čtyři body v jednom utkání naposledy posbíral zkraje sezóny 2006/07. Po svém galapředstavení proti Coloradu byl právem vyhlášen nejzářivější hvězdou souboje.

Sharks v utkání dlouho neotáleli a ve třetí minutě se dostali do vedení. Brankáři Berrovi prošla pod rukou Boyleova střela zápěstím. U druhého gólu začal svůj fantastický večer Martin Havlát. Po jeho přihrávce skóroval z mezikruží ranou pod víko Marleau. Z vedení 2:0 neměl radost brankář Colorada Berra, kterého vystřídal v bráně Avalanche Giguere.

Hertl se po pauze neztratil

Ve velkém tempu se odehrála druhá třetina, kdy ale padla pouhá branka. Za Colorado snížil na 1:2 Bordeleau. Hosté tak živili šance na vyrovnání, ve 46. minutě se však lehkou tečí prosadil Havlát. Osm minut nato české křídlo uniklo při tlaku soupeře a z dorážky po své první střele Giguera pokořilo. Vzhledem ke slušnému tlaku Colorado zkusilo už v této fázi zápasu power play, jen ale dalo prostor Havlátovi zkompletovat hattrick. Domácí tak zvítězili 5:1.

Tomáš Hertl odehrál při svém návratu na led 15 minut. Byť nebodoval, odehrál slušný zápas. Nadějnou šanci ke skórování měl na začátku třetí třetiny, kdy vyhrál souboj u mantinelu, a ze strany se natlačil na Giguera. Náhradní brankář Colorada ho ale nepotěšil a situaci ustál. Hertl byl od 19. prosince minulého roku mimo hru kvůli zranění vazů v koleni.

Palátovi schází bod k vyrovnání Hlinky

Další česká kometa o sobě znovu dala vědět. Forvard Ondřej Palát přispěl gólem k výhře Tampy Bay 3:2 nad Columbusem. Frýdecko-místecký rodák zatím nasbíral 59 bodů. Má stále slušnou šanci překonat v posledním utkání základní části nováčkovský rekord Ivana Hlinky, který ve své úvodní sezóně v NHL získal bodů 60.

Ve vzájemném duelu se gólově prosadili Jiří Hudler i Michael Frolík, který se nakonec radoval z vítězství Winnipegu 5:3 nad Calgary. Třešničkou pro něj pak bylo ocenění druhé hvězdy zápasu.

Se ztrátou formy se potýkající brankář Ondřej Pavelec, který se po dohodě s reprezentačním koučem Růžičkou nepředstaví na blížícím se světovém šampionátu, do utkání nenastoupil. Přednost dostal mladík Michael Hutchinson, který pochytal 35 střel Calgary.

Branka uzdraveného Patrika Eliáše po asistenci Jaromíra Jágra znamenala v závěru první třetiny vedení New Jersey 2:1 nad New Yorkem Islanders. Devils ale soupeři nakonec podlehli 2:3 po samostatných nájezdech.

New Jersey tak ani ve třináctém rozstřelu sezóny nezlomilo prokletí nájezdů a v součtu s minulým ročníkem v nich zaznemanalo sedmnáctou porážku v řadě. V penaltové loterii se za poražené neprosadil Jágr.

Vítězná branka Jiřího Tlustého v utkání Caroliny proti Detroitu pomohla Hurricanes k něčemu, co se týmu nepovedlo už 25 let - porazit Red Wings v základní hrací době. Český křídelník se prosadil díky dorážce po střele svého centra Staala. Carolina zvítězila těsně 2:1.

Poslední postupové místo pro play off v Západní konferenci výhrou 3:0 nad silným St. Louis získal Dallas. Zhasl tak poslední světýlko naděje Phoenixu, který se dvě utkání před koncem základní části musí smiřovat s neúčastí ve vyřazovacích kláních. O ty přijde i početná česká kolonie Hanzal-Vrbata-Erat-Z. Michálek.

Stars se do play off podívají poprvé od roku 2008.

Výsledky NHL:
Washington - Chicago 4:0 (2:0, 2:0, 0:0)
Branky: 10. a 37. Beagle, 3. Ovečkin, 22. Bäckström. Střely na branku: 27:34. Diváci: 18.506.
Detroit - Carolina 1:2 (0:2, 0:0, 1:0)
Branky: 44. Sheahan - 9. Lindholm, 19. Tlustý. Střely na branku: 29:19. Diváci: 20.066.
Tampa Bay - Columbus 3:2 (0:0, 3:1, 0:1)
Branky: 35. a 39. Brewer, 24. Palát - 34. Jenner, 57. Savard. Střely na branku: 22:38. Diváci: 18.686.
New Jersey - NY Islanders 2:3 po sam. náj. (2:1, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 12. Carter, 20. Eliáš (Jágr) - 11. Lee, 41. Strome, rozhodující sam. nájezd Bailey. Střely na branku: 27:30. Diváci: 15.858.
Dallas - St. Louis 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky: 26. Daley, 32. Seguin, 45. Garbutt. Střely na branku: 40:22. Diváci: 18.532.
Calgary - Winnipeg 3:5 (0:2, 3:1, 0:2)
Branky: 22. Hudler, 32. Monahan (Hudler), 33. Russell - 8. Frolík, 17. E. Kane, 29. Klingberg, 50. Postma, 60. Wheeler. Střely na branku: 38:27. Diváci: 19.289.
San Jose - Colorado 5:1 (2:0, 0:1, 3:0)
Branky: 46., 54. a 56. Havlát, 4. Boyle, 11. Marleau (Havlát) - 36. Bordeleau. Střely na branku: 30:33. Diváci: 17.562.