St. Louis - Chicago 4:3Branka Rozsívala byla pro obhájce z Chicaga málo, Sobotka pomohl St. Louis k výhře dvěma asistencemi

New York

Hokejisté Chicaga neudrželi na ledě St. Louis v závěrečných sekundách těsné vedení 3:2, které jim zajistil Michal Rozsíval, a nakonec soupeři podlehli 3:4 v prodloužení. Obhájce Stanleyova poháru tak prohrává v sérii úvodního kola play off už 0:2 na zápasy. U vítězné branky Barreta Jackmana ze 66. minuty asistovali Roman Polák a Vladimír Sobotka, který si v utkání připsal dvě přihrávky.

Chicagský Marián Hossa (vlevo) v souboji s Vladimírem Sobotkou ze St. Louis Blues.

Rozsíval vstřelil v play off gól poprvé od sezóny 2007/08, když směr jeho střely od modré čáry nechtěně změnil domácí útočník David Backes. Český obránce tím dokonal ve 47. minutě obrat týmu z 0:2 na 3:2, jenže nešetrný zákrok jeho spoluhráče Brenta Seabrooka, při němž trefil ramenem Backese do hlavy, nabídl domácím v závěru pětiminutovou přesilovku. Blues ji využili gólem Vladimíra Tarasenka v čase 59:53.

Columbus poprvé v klubové historii zvítězil v play off a v Pittsburghu výhrou 4:3 ve druhém prodloužení vyrovnal stav série na 1:1. Zatímco v předchozím utkání Blue Jackets promarnili vedení 3:1, tentokrát stejným výsledkem po úvodní třetině prohrávali, a přesto uspěli. Dramatický duel rozhodl v 82. minutě svým druhým gólem v utkání Matt Calvert, první hvězda zápasu.

„Vždycky sníte o tom, že se stanete hrdinou prodloužení," uvedl při pozápasovém rozhovoru s novináři šťastný střelec rozhodující trefy. „O vítězství jsme museli hodně bojovat, rozhodně se nerodilo snadno. V určitých momentech jsme prohrávali i o několik gólů, ale naše hra v oslabení byla skvělá přesně v okamžicích, kdy jsme to potřebovali. Je to vážně skvělý pocit," dodal čtyřiadvacetiletý Kanaďan.

Hokejisté Colorada porazili na svém ledě Minnesotu 4:2 a v sérii vedou po dvou utkáních 2:0. Avalanche získali klíčový náskok v prostřední třetině, kdy dvěma góly Gabriela Landeskoga odskočili soupeři z 1:1 na 3:1.

Do vedení šli ovšem hosté i za přispění obránce Jana Hejdy v dresu Colorada. Český bek totiž v páté minutě neuhlídal najíždějícího Charlieho Coyla, od jehož bruslí se odrazil puk nahozený Mikkou Koivem rovnou za záda domácího gólmana.

Nováček MacKinnon řádí jako hokejová legenda

Poté ale vstřelil adept na cenu pro nejlepšího nováčka Nathan MacKinnon svou premiérovou branku v play off a obrat dokonal zmíněnými dvěma trefami Landeskog.

Osmnáctiletý MacKinnon zatím při své premiérové pouti Stanley Cupem děsí obranu Minnesoty. V prvním utkání série si připsal tři asistence, tentokrát svůj kousek zopakoval a navrch přidal ještě gólový zářez. Se sedmi body ze dvou zápasů zatím se spoluhráčem Paulem Stastnym kraluje kanadskému bodování play off.

1. kolo play off NHL:
Východní konference:
Pittsburgh - Columbus 3:4 ve druhém prodl. (3:1, 0:1, 0:1 - 0:1)
Branky: 4. a 5. Gibbons, 18. Niskanen - 28. a 82. Calvert, 6. Johansen, 54. Johnson. Střely na branku: 42:45. Diváci: 18 619. Stav série: 1:1.
Západní konference:
St. Louis - Chicago 4:3 v prodl. (2:0, 0:1, 1:2 - 1:0)
Branky: 8. Porter, 20. Shattenkirk (Sobotka), 60. Tarasenko, 66. Jackman (Polák, Sobotka) - 38. Keith, 45. Seabrook, 47. Rozsíval. Střely na branku: 31:28. Diváci: 19 639. Stav série: 2:0.
Colorado - Minnesota 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Branky: 23. a 32. Landeskog, 7. MacKinnon, 60. Stastny - 5. Coyle, 59. Scandella. Střely na branku: 29:32. Diváci: 18 402. Stav série: 2:0.