NY Rangers - Montreal 1:0Stav série 4:2Rangers jsou po dvaceti letech ve finále. Plekanec s Montrealem končí

New York

První finalisté NHL jsou jasní. Do závěrečné bitvy o Stanley Cup si po dvaceti letech proklestili cestu New York Rangers poté, co výhrou 1:0 upravili stav série s hokejisty Montrealu na 4:2. Ze hry tak je Tomáš Plekanec, český útočník jediného kanadského celku, který účinkoval ve vyřazovací části soutěže. Gól ve 39. minutě šestého zápasu dal Dominic Moore.

Brian Boyle (22) gratuluje Dominiku Mooreovi (28), střelci jediné branky Rangers v šestém finále s Montrealem.

České zastoupení ve finále ještě ale může obstarat Michal Rozsíval, bek Chicaga. To ovšem po pěti zápasech prohrává s Los Angeles 2:3. Šestý zápas je na programu v noci na sobotu.

Autor jediné branky Rangers Moore byl vyhlášen hvězdou posledního utkání série s Montrealem. Společně s ním se pocty dostalo brankáři Rangers Henriku Lundqvistovi, který zlikvidoval osmnáct střeleckých pokusů v útoku tentokrát bídného soupeře. Třetí hvězdou pak byl určen gólman hostů Dustin Tokarski.

"Podle mě jsme podali nejlepší výkon v celém play off," radoval se trenér Rangers Alain Vigneault. Zatímco v minulém duelu Canadiens odvrátili vyřazení díky vysoké výhře 7:4, tentokrát soupeř jejich ofenzivu lehce vymazal.

Snad největší problém si domácí vyrobili sami necelé tři minuty předtím, než padl jediný gól zápasu. Švédský brankář vyrážečkou efektně zastavil puk, který si málem srazil do vlastní sítě bek Dan Girardi, když zblokoval přihrávku Thomase Vaneka při přečíslení Canadiens dva na jednoho.

Ve zbytku zápasu už se Lundqvist téměř nezapotil. Jeho spoluhráči během úvodních devíti minut třetí třetiny nepustili soupeře ke střele, přestože měl Montreal hned na začátku výhodu přesilové hry. Nakonec se hosté zmohli na pět nepříliš nebezpečných pokusů a domácí těsné vedení 1:0 bez problémů udrželi a zařídili, že kanadské čekání na trofej se zase protáhne. Naposledy Stanley Cup získal právě Montreal v roce 1993, poslední finálovou účast obstaral v roce 2011 Vancouver.

Lundqvist překonal Richtera

Lundqvist si tak připsal 42. výhru v play off a překonal klubový rekord, který dosud držel legendární Mike Richter, jenž v roce 1994 vychytal pro Rangers poslední Stanley Cup. "Jeho výkon poté, co minule předčasně střídal, mě nepřekvapil. Znovu to byl ten starý Henrik. Chytal v neuvěřitelné pohodě, dodal nám velkou jistotu," prohlásil útočník Derek Stepan.

Daleko více práce měl na druhé straně Tokarski, který čelil 32 střelám a dlouho udržoval fanoušky Montrealu v naději na sedmý zápas. Dvě minuty před koncem druhé třetiny však Rangers zamkli soupeře v pásmu, Brian Boyle přihrávkou od zadního mantinelu našel před brankou volného Moorea a ten nabídkou nepohrdl.

Semifinále play off NHL, Východní konference - 6. zápas:
New York Rangers - Montreal 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 39. Moore. Střely na branku: 32:18. Diváci: 18 006. Konečný stav série: 4:2.