Los Angeles - NY Rangers 3:2Vládu nad NHL opět převzali Králové. Finále Stanley Cupu rozhodl až ve druhém prodloužení Martinez

Hokejisté Los Angeles porazili v pátém finálovém utkání NHL New York Rangers 3:2 ve druhém prodloužení, celou sérii vyhráli v poměru 4:1 na zápasy a po dvou letech získali Stanleyův pohár. O rozhodující trefu se postaral úspěšnou dorážkou ve 35. minutě nastaveného času Alec Martinez. K vítězství Králů přispěl jedním přesným zásahem také slovenský útočník Marián Gáborík.

Hráči LA Kings se radují z rozhodující trefy letošního Stanley Cupu z hokejky Aleca Martineze.

Právě Slovák ve službách celku Los Angeles Kings rozhodl svou přesilovkovou trefou ze třetí třetiny o tom, že páté utkání finálové série bude muset rozhodnout až prodloužení. Gáborík se stal se čtrnácti zásahy nejlepším střelcem letošního play-off a v osmé minutě třetí části vyrovnával na průběžných 2:2.

„Máme tým, na který se nezapomene. Byl velký rozdíl mezi tím, čím jsme si prošli před dvěma lety a letos. Zasloužili jsme si vyhrát," uvedl Justin Williams, trojnásobný šampión NHL, který vybojoval nejslavnější hokejovou trofej i s Carolinou.

„Nevím, zda jsme součástí nějaké nové dynastie, ale pevně věřím, že k tomu máme nakročeno. Věřím, že tahle parta se jí jednou může stát, ale je před námi ještě mnoho práce," uvedl obránce Drew Doughty, který si připsal druhý velký úspěch v sezóně. V únoru se s klubovým spoluhráčem Jeffem Carterem podíleli na triumfu Kanady na olympijských hrách v Soči.

Skóre otevřel bekhendem po závaru před domácím gólmanem Henrikem Lundqvistem už na začátku sedmé minuty zápasu Gáboríkův spoluhráč Justin Williams, jenž po zápase převzal ocenění pro nejužitečnějšího hráče vyřazovací části.

Rangers ale ještě nechtěli svou první finálovou sérii po dlouhých dvaceti letech vzdát. Přestože se newyorský celek nechal v každé z částí utkání soupeřem přestřílet, v té prostřední jej na koně dostaly speciální týmy.

Králové prodloužení

V 16. minutě se nejprve prosadil po krásné a rychlé souhře při přesilovce doklepnutím do odkryté klece Chris Kreider, obrat potom dovršil jeho spoluhráč Brian Boyle půl minuty před sirénou dokonce v oslabení. Devětadvacetiletý Američan využil perfektní černé práce Carla Hagelina, který obral soupeře o puk, sám si pak pohrál s obráncem a trefil horní růžek svatyně Kings.

V napínavém prodloužení oba týmy orazítkovaly dvakrát tyčku, ale zápas rozhodl až obránce Martinez, který při přečíslení vhodně podpořil útok. Po ráně spoluhráče Tylera Toffoliho vykopl gólman Rangers Henrik Lundqvist puk přímo na hokejku Martineze, který kotouč uklidil do poloprázdné branky. Kings tak ve finálové sérii vyhráli všechna tři prodloužení.

„Nejsem ženatý, nemám děti, takže co se mě týče, je to ten nejlepší pocit, jaký jsem, kdy zažil," prohlásil autor vítězné branky. „Měl jsem štěstí, že se mi puk odrazil přímo na hokejku. Jakmile jsem dal gól, už si nic nepamatuji. Jen vím, že se ke mně nahrnuli spoluhráči a nemohl jsem dýchat," uvedl Martinez, který rozhodl brankou v prodloužení v sedmém zápase i předchozí sérii s Chicagem.

„Nemáme se za co stydět. Nechali jsme na ledě vše. Předvedli jsme maximum, co v nás je. Třikrát se rozhodovalo v prodloužení. Co více můžu říci?" uvedl trenér Rangers Alain Vigneault po utkání. „Před sérií jsem věděl, že to skončí slzami. Buď budou od radosti, nebo ze smutku," uvedl Lundqvist, jenž si připsal 48 zákroků. Jeho spoluhráč Mark Staal tvrdil, že se nikdy necítil hůře. „Zůstat těsně pod vrcholem je to nejhorší, co může hokejista zažít," dodal Staal.

Finále NHL:
Los Angeles Kings - New York Rangers 3:2 ve 2. prodl. (1:0, 0:2, 1:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 7. Justin Williams (King, Stoll), 48. Gáborík (Doughty, Carter), 95. Martinez (Toffoli, Clifford) - 36. Kreider (McDonagh, B. Richards), 40. Boyle (Hagelin). Rozhodčí: Kozari, Watson - Driscoll, Heyer. Vyloučení: 5:4. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Střely na branku: 51:30. Diváci: 18 713. Konečný stav série: 4:1.
Los Angeles: Quick - Muzzin, Doughty, Mitchell, Vojnov, Martinez, Greene - Gáborík, Kopitar, Brown - Pearson, Carter, Toffoli - King, Stoll, Justin Williams - Clifford, M. Richards, Lewis. Trenér: Darryl Sutter.
New York: Lundqvist - McDonagh, Girardi, Staal, Stralman, J. Moore, Klein - Hagelin, Stepan, Nash - Pouliot, Brassard, Zuccarello - Kreider, D. Moore, St. Louis - B. Richards, Boyle, Dorsett. Trenér: Alain Vigneault.