Boston - Montreal 1:5Plekanec rozdával přihrávky. Montreal ovládl Winter Classic

Dvě asistence si připsal Tomáš Plekanec, z vítězství se radoval i další český hokejový útočník Tomáš Fleischmann. Montreal jasně ovládl Winter Classic pod otevřeným nebem na fotbalovém stadiónu ve Foxborough, nad domácím Bostonem vyhrál 5:1. V dalším zápase zdolal Vancouver Anaheim 2:1 po samostatných nájezdech.

Tomáš Plekanec (14) a Max Pacioretty (67) z Montrealu jásají po gólu Brendana Gallaghera (není na snímku) při Winter Classic v Bostonu.

Zápas na Gillette Stadium, kde hrají klub amerického fotbalu New England Patriots a fotbalový klub New England Revolution, sledovalo 67 246 diváků. Ty zaskočil už po 74 sekundách David Desharnais, jenž dopravil do branky Bruins puk ze vzduchu.

Sportovní speciál 2015 najdete na special.sport.cz/2015

Hosté z Montrealu zvýšili vedení po dvou minutách druhé třetiny, kdy Paul Byron doklepl do sítě zblízka volný puk. Třetí gól přidal v závěru druhé části Brendan Gallagher a oslavil tak ideálně návrat do sestavy Canadiens po sedmnáctizápasové pauze způsobené zraněním ruky. Po Plekancově přihrávce přes šířku kluziště poslal Max Pacioretty puk před branku, kde Gallagher baseballově překonal Tuuku Raska v brance Bostonu.

Raskův protějšek Mike Condon držel naději na to, že jako první gólman v historii Winter Classic vychytá nulu, do 44. minuty. V poslední sekundě druhé části se nováček v NHL blýskl zákrokem lapačkou při šanci Ryana Spoonera, ale proti teči Matta Beleskeyho ve třetím dějství už byl bezmocný.

Boston poté ožil a tlačil se za snížením o jednu branku, ale krátkodobé vzepětí Bruins utnul po brejku a přihrávce navrátilce Gallaghera kapitán Montrealu Max Pacioretty. Také na začátku této gólové akce byl český útočník Plekanec, jenž vybojoval puk v obranném pásmu. Skóre utkání poté uzavřel půldruhé minuty před koncem svou druhou brankou Byron.

Vancouver přetlačil Anaheim až na nájezdy

V dalším zápase kanadskoamerické soutěže rozhodly bitvu mezi Vancouverem a Anaheimem až samostatné nájezdy. V nich byli úspěšnější hráči Canucks, kteří výhrou 2:1 dali zapomenout na minulou domácí porážku 0:5 s Los Angeles. O rozhodující gól se hned v první sérii postaral Kanaďan Alex Burrows.

Do vedení se sice ve druhé třetině dostali Kačeři, když zásluhou Ryana Keslera využili přesilovou hru. Jenže v polovině závěrečného dějství srovnal střelou od modré čáry obránce Christopher Tanev a vítěze tak určily až samostatné nájezdy.

V nich svůj pokus neproměnil český útočník ve službách Vancouveru Radim Vrbata, ale mladoboleslavského rodáka to mrzet nemuselo. Ještě před ním vyjel vstříc gólmanovi Anaheimu Frederiku Andersenovi Burrows, který střelou na vyrážečku rozhodl. Za Ducks neuspěl nikdo z trojice Kesler, Silfverberg, Perry a Canucks tak slavili třetí výhru ze čtyř posledních duelů. Anaheim naopak přišel o třízápasovou vítěznou šňůru.

"Jestli chceme vítězit, musíme dát víc než jeden gól. Nemůžeme pořád vyhrávat 1:0. Nicméně, dnes jsme trefili asi pětkrát tyčku," posteskl si kouč Kačerů Bruce Boudreau.

Utkání NHL Winter Classic pod otevřeným nebem ve Foxborough:
Boston - Montreal 1:5 (0:1, 0:2, 1:2)
Branky: 22. a 59. Byron, 2. Desharnais, 38. Gallagher (Plekanec), Pacioretty (Plekanec) - 44. Beleskey. Střely na branku: 28:30. Diváci: 67 246. Hvězdy zápasu: 1. Gallagher, 2. Condon (oba Montreal), 3. Beleskey (Boston).
Další utkání NHL:
Vancouver - Anaheim 2:1 po sam. nájezdech. (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 51. Tanev, rozhodující sam. nájezd Burrows - 28. Kesler. Střely na branku: 25:28. Diváci: 18.570. Hvězdy zápasu: 1. Tanev (Vancouver), 2. Santorelli (Anaheim), 3. Biega (Vancouver).