USA - Rusko 3:5Hokejisté USA titul na MS dvacítek neobhájí, vypadli s Ruskem. Také Slováci končí

Malmö

Hokejisté USA na mistrovství světa hráčů do 20 let v Malmö titul neobhájí. Američané podlehli ve čtvrtfinále Rusku 3:5 a po loňském triumfu v Ufě zůstanou bez medaile. Rusové se v boji o finále utkají v sobotu s domácím Švédskem, které deklasovalo slovenský výběr 6:0. Druhou semifinálovou dvojici tvoří přemožitelé českého týmu Finové s Kanadou, která vyhrála nad Švýcarskem 4:1.

Ruský hokejista Georgij Busarov (uprostřed) v souboji s Quentinem Shorem (vlevo) a Ryanem Hartmanem z USA ve čtvrtfinále MS do 20 let.

Sborná rozhodla proti USA v druhé třetině, kdy využila dvakrát přesilovku pěti proti třem a obrat z 2:3 na 4:3 zařídil v obou případech Nikita Zadorov. Nejdříve v 34. minutě využil trestů Stephana Matteaua a Thomase DiPauliho. Hned za pět vteřin byl po vyhození puku vyloučen za zdržování hry Steven Santini a Zadorov udeřil znovu. Výsledek pojistil v power play po chybě Matta Grzelczyka do prázdné braky Pavel Bučněvič.

Favorizovaní Kanaďané se ujali proti Švýcarsku vedení v 19. minutě, kdy v závaru skóroval Griffin Reinhart. V polovině utkání zvýšil z trestného střílení Anthony Mantha. Vteřinu před koncem druhé třetiny snížil tečí Nico Dunner, ale naděje Švýcarů utnuli v závěrečné části Curtis Lazar a Derrick Pouliot.

Domácí Švédové uzavřeli čtvrteční program a před 10.857 diváky proti Slovensku rychle rozhodli. Skóre otevřel ve 12. minutě Lucas Wallmark a 81 vteřin před první pauzou zvýšil v přesilovce Elias Lindholm. Po 70 sekundách druhého dějství se trefil v další početní výhodě Filip Forsberg a ve 34. minutě se zapsal podruhé mezi střelce Wallmark. V závěru ještě zvýraznili skóre znovu Forsberg a Jacob de la Rose.

Krok k záchraně udělali v sérii na dvě vítězná utkání Norové, kteří zdolali Německo 3:0. Nováček elitní skupiny vstřelil všechny tři branky v druhé třetině a rozhodnout o udržení může už v pátek. Němci se budou snažit vynutit nedělní třetí zápas.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Malmö:
O udržení - 1. zápas:
Německo - Norsko 0:3 (0:0, 0:3, 0:0)
Branky a nahrávky: 26. Ronnild (Hoff, Karterud), 27. Svendsen (S. Nielsen, M. Nielsen), 34. Klavestad (Lesund, Karterud.) Rozhodčí: Hradil (ČR), Papp - Martineau (oba Kan.), Metalnikov (Rus.). Vyloučení: 4:2, navíc Draisaitl (Něm.) 5 min. a konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 294.
Čtvrtfinále:
USA - Rusko 3:5 (3:2, 0:2, 0:1)
Branky a nahrávky: 9. Matteau (Eichel, Skjei), 12. Hartman (Matteau), 16. Kerdiles (Barber) - 7. Grigorenko (Slepyšev), 10. Bučněvič (Mironov), 34. Zadorov (Slepyšev), 35. Zadorov (Slepyšev), 60. Bučněvič. Rozhodčí: Kubuš (SR), Linde - Pihlblad (oba Švéd.), Saha (Fin.). Vyloučení: 6:5, navíc Sladničenko, Bučněvič (oba Rus.) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 1876.
Kanada - Švýcarsko 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 19. G. Reinhart, 30. Mantha z trestného střílení, 45. Lazar (G. Reinhart), 54. Pouliot - 40. Dunner (Mirco Müller, Fiala). Rozhodčí: Grumsen (Dán.), Romasko (Rus.) - Šefčík (SR), Tošenovjan (ČR). Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 2580.
Švédsko - Slovensko 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 12. Wallmark (Sörensen, Arnesson), 19. Lindholm (Forsberg, Olofsson), 22. Forsberg (Burakowsky, Lindholm), 34. Wallmark (Sörensen, Forsberg), 54. Forsberg (Lindholm), 56. De la Rose (Lindholm, Burakowsky). Rozhodčí: Mayer (USA), Piccott (Kan.) - Kosaka (Jap.), Kowert (Něm.). Vyloučení: 9:11. Využití: 3:0. Diváci: 10.857.
Podrobnosti k čtvrtfinále Česko - Finsko ZDE.