Švýcarsko - Česko 3:4 PPČeští junioři udolali na MS Švýcary v prodloužení a ve čtvrtfinále vyzvou USA

Čeští hokejisté si zahrají na mistrovství světa do dvaceti let v ruské Ufě čtvrtfinále. Po velkém boji porazili Švýcary 4:3 v prodloužení. Češi sice přišli o náskok 3:1, a tím i o naděje na případný přímý postup do semifinále, ale výhru poté trefil Tomáš Hertl. Po vítězství Švédska nad Finskem v poměru 7:4, obsadili svěřenci trenéra Miroslava Přerosta v základní skupině A druhé místo a jejich soupeřem v play-off budou ve středu Spojené státy americké.

Tomáš Hyka (27) posílá do odkryté švýcarské branky puk, kterému v cestě nezabrání ani švýcarský obránce Cedric Hachler.

Po jednozápasovém disciplinárním trestu se do sestavy vrátil Beran a dal o sobě velmi záhy vědět. Při přečíslení ve čtvrté minutě sice sklouzl Švihálkovi při zakončení kotouč z hole, ale ještě ho stihl popostrčit, gólman Švýcarů musel proto zakročit a Beran byl tím, kdo se nejrychleji zorientoval a dorazil z brankoviště puk za Nyffelerova záda.

Chvilku poté Jaškin rozezvonil horní tyč. V osmé minutě měl výběr českých mladíků k dispozici 74 vteřin dvojnásobné početní výhody, Nyffelera ale vážněji neohrozil. Přes herní i střeleckou převahu v prvním dějství však čeští junioři o těsný náskok přišli, když ranou od modré čáry propálil Bartošáka zadák Marti.

Gólman Bartošák čaroval

Hned úvodní vteřiny druhé části přinesly velké šance na obou stranách. Hertl však koncovku po přečíslení nezvládl, na druhé straně neuspěl ani Bartaggia. Poté usměrňoval puk z bezprostřední blízkosti Leone, Bartošák mu ale pohotovým zákrokem sebral radost. Ve 24. minutě na sebe Jaškin navázal dva hráče, zpoza branky bekhendem našel úplně osamoceného Švihálka před brankovištěm a Nyffeler neměl nárok.

Jen o necelé tři minuty později přišlo přečíslení tří na dva, Jaškin místo očekávaného zakončení fantastickou přihrávkou předložil Hykovi a ten nemohl minout - 3:1. Švýcaři poté pod hrozbou účasti ve skupině o udržení přidali, ale ke snížení nedokázali využít přečíslení dvou na jednoho ani následnou přesilovku.

Na začátku třetí části se vyznamenal Bartošák proti ráně kapitána Bertschyho a jeho následné dorážce. Pojistku mohl naopak přidat Šidlík, z dobré pozice však Nyffelera překonat nedokázal. Právě Bertschy se postaral o zdramatizování závěru základní hrací doby a v 52. minutě při přesilovce snížil.

Zbytečná přesilovka znamenala vyrovnání

V 56. minutě měl uklidnění na holi Beran, Nyffeler byl proti. Necelé dvě a půl minuty před koncem však Švýcarům připadla zčistajasna přesilovka po zbytečném vyhození puku do hlediště a 20 sekund poté bylo vyrovnáno. Simion tečoval hlavou bombu od modré čáry.

Prodloužení ale Švýcarům na tomto turnaji nejde. Hráli ho již potřetí a znovu prohráli, když po souhře s Jaškinem rozhodl o české radosti Hertl.

USA rozdrtily Slovensko

Hokejisté Spojených států amerických porazili v přímém souboji o čtvrtfinále na mistrovství světa dvacítek v Ufě jednoznačně Slovensko 9:3. O osudu utkání rychle rozhodli, protože vedli už ve 14. minutě 5:1. Američané tak skončili v základní skupině B třetí a ve čtvrtfinále narazí na Česko.

Na úvodní trefu Bardreaua z páté minuty ještě Slováci dokázali hned po 14 vteřinách odpovědět díky Matisovi, ale už za 51 vteřin vrátil favoritovi vedení McCabe. Pak se trefili mezi devátou a 14. minutou Gaudreau, Reilly a v přesilovce Trouba.

Ještě v úvodní části tým kouče Ernesta Bokroše při vyloučení Gostisbehereho na pět minut a do konce utkání snížil díky Richardu Mrázovi.

V druhém dějství ale Američané potvrdili svou převahu přesilovkovými góly Gardreaua a Trochecka, který navíc v polovině utkání upravil už na 8:2. V 50. minutě zkorigoval stav Matis, ale konečný výsledek zařídil ve čtvrté využité přesilovce USA Galchenyuk.

Švédové v severském derby zdolali Finy a jsou v semifinále

Švédové si v duelu s Finskem zajistili přímou účast v semifinále. Úřadující mistři světa sice po rychlém vedení 3:0 dovolili soupeři vyrovnat, ale ještě ve druhé části dvěma góly rozhodli.

V sedmé minutě dostali Švédy Wennberg v přesilovce a Hägg v rozmezí 43 vteřin do vedení 2:0 a v další početní výhodě zvýšil Rask. Finové ale také díky početním výhodám smazali ztrátu.

Ještě v úvodní části se trefil Armia, po 86 vteřinách druhé třetiny Ristolainen a ve 24. minutě v převaze pěti proti třem opět Armia. Jenže ve 37. minutě Finové opět inkasovali během 44 vteřin - skórovali Arvidsson a v další přesilovce Forsberg.

Naději pro Suomi ještě vykřesal Järveläinen, ale 82 vteřin před koncem sebral Suomi naději Molin a výsledek ještě dovršil v power play Arvidsson. Finy čeká po čtyřech letech boj jen ve skupině o udržení.

Javorové listy neztratily ve skupině ani bod

Přímo do semifinále jdou i Kanaďané, kteří vyhráli nad domácím Ruskem 4:1 a jako jediní na turnaji ještě neztratili ani bod. Zámořský tým se prosadil dvakrát při Ničuškinově trestu na pět minut a do konce utkání díky Hamiltonovi a Scheifelemu.

Vzápětí sice snížil Kučerov, ale ve 27. minutě vrátil Kanadě dvoubrankový náskok Drouin. U prvních tří gólů Kanady asistoval Nugent-Hopkins a hvězda Edmontonu vede s 11 body za tři branky a osm asistencí produktivitu turnaje. Výsledek dovršil 28 sekund před koncem při power play Huberdeau. Následně ještě domácí Tkačjov neproměnil trestné střílení.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Ufě (Rusko):
Skupina A:
Česko - Švýcarsko 4:3 v prodloužení (1:1, 2:0, 0:2 - 1:0)
Branky a nahrávky: 4. Beran (Švihálek), 24. Švihálek (Jaškin, Šidlík), 27. Hyka (Jaškin, Faksa), 62. Hertl (Jaškin) - 15. Marti (Balmelli, Ness), 52. Bertschy (Bertaggia, Andrighetto), 58. Simion (Guerra, Marti). Rozhodčí: Levonen (Fin.), Patafie (USA) - Sivov (Rus.), Haster (Švéd.). Vyloučení: 5:3. Využití: 0:2. Diváci: 1754.
Sestava ČR: Bartošák - Musil, Hrbas, Šidlík, Štencel, Jeník, Pavelka - Jaškin, Hertl, Hyka - Beran, Švihálek, Sedlák - Frk, Faksa, Beránek - Koblasa, Němec, Tomeček. Trenér: Miroslav Přerost.
Švédsko - Finsko 7:4 (3:1, 2:2, 2:1)
Branky a nahrávky: 7. Wennberg (Djoos, Karlsson), 7. Hägg (Wennberg, Boyce Rotevall), 14. Rask (Vikstrand, Collberg), 37. Arvidsson (Rakell, Nilsson), 37. Forsberg (Arvidsson, Djoos), 59. Molin, 60. Arvidsson (Rakell, Lundström) - 17. Armia (Barkov, Riikola), 22. Ristolainen (Barkov, Nykopp), 24. Armia (Teräväinen, Markus Granlund), 51. Järveläinen (Nykopp).
USA - Slovensko 9:3 (5:2, 3:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 5. Bardreau (Hartman, Gibson), 6. McCabe (Vesey, Miller), 9. Gaudreau (Gostisbehere), 12. Reilly (Vesey, Miller), 14. Trouba (Kuraly, Galchenyuk), 25. Gaudreau (McCabe, Trocheck), 27. Trocheck (Gaudreau), 30. Trocheck (Biggs, Lucia), 57. Galchenyuk (Murphy, Jones) - 5. Matis (Kolena), 19. R. Mráz (Čerešňák, Nechala), 50. Matis (Kolena, Uhrík).
Rusko - Kanada 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 18. Kučerov - 15. Hamilton (Nugent-Hopkins), 16. Scheifele (Huberdeau, Nugent-Hopkins), 27. Drouin (Nugent-Hopkins), 60. Huberdeau.