Dánsko - Švýcarsko 4:3 SNČeská dvacítka musí na MS porazit Rusko, jinak bude hrát o záchranu

Mladí hokejisté Dánska se na juniorském MS v Kanadě postarali o překvapení: nad Švýcarskem zvítězili 4:3 po samostatných nájezdech a v tabulce skupiny B poskočili na třetí pozici. Historicky premiérová výhra severských mladíků mezi elitou ovšem výrazně zkomplikovala vyhlídky českého týmu na účast ve čtvrtfinále turnaje. Svěřenci trenéra Přerosta musejí ve svém závěrečném utkání ve skupině (dnes od 23:00 SEČ, on-line na Sport.cz) porazit tým Ruska, jinak je čeká jen boj o záchranu.

Dánští hokejisté do 20 let se radují z gólu, který vstřelili na MS českému výběru.

Švýcaři měli zápas s Dány dobře rozehraný, vedli už 2:0, ale ještě v úvodní části snížil Oliver Bjorkstrand a ve 33. minutě vyrovnal v přesilové hře Anders Krogsgaard. Hned za 24 vteřin sice vrátil Švýcarům vedení Timo Meier, ale v 36. minutě smazal ztrátu v další početní výhodě Mikkel Aagaard a v rozstřelu rozhodl o historicky první výhře dánských juniorů mezi elitou Bjorkstrand, jenž uspěl spolu s Ehlersem, zatímco ze švýcarské trojice se trefil pouze Meier.

Česká dvacítka tak bude muset zvítězit nad sbornou s největší pravděpodobností za tři body, tedy v základní hrací době. Do mírně lepší pozice by ji dostal případný zisk Švýcarska se zatím suverénním Švédskem (od 19:00 SEČ), po němž by Čechy posunula do play off i výhra v nastavení. Vyrovnali by se totiž Dánsku, s kterým mají lepší vzájemný zápas po výhře 4:3 v prodloužení.

Pokud ale Švédové nepřipustí překvapení, musí Přerostův výběr uspět za tři body. Dvoubodový zisk by ho totiž při shodném čtyřbodovém zisku se Švýcary i Dány kvůli nejhorší bilanci v minitabulce vzájemných zápasů zařadil na poslední pozici. Zároveň ale mají Češi stále naději při vítězství nad Rusy v běžné hrací době i na druhé místo ve skupině.

Ve skupině A si po Kanadě a Spojených státech amerických vybojovalo postup Slovensko díky výhře 5:2 nad Německem. Hattrickem se na tom podílel útočník pražské Sparty Martin Réway. Němci zůstávají bez bodu a potřebují porazit obhájce Finsko, aby unikli boji o záchranu. Úřadující mistři světa mají zatím jediný bod.

MS hokejistů do 20 let - skupina A (Montreal):
Slovensko - Německo 5:2 (3:1, 0:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 10. Lantoši (Cehlárik, Černák), 14. Réway (Šoltés), 16. Sukeľ (Koyš, Rosandič), 45. Réway, 60. Réway - 19. Tiffels (Kahun), 46. Tiffels z trestného střílení. Rozhodčí: Kaukokari (Fin.), Öhlund (Švéd.) - Wüst (Švýc.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:1. Diváci: 5568.
Skupina B (Toronto):
Švýcarsko - Dánsko 3:4 po sam. nájezdech (2:1, 1:2, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 11. Schmidli (Hischier), 12. Fiala (Malgin, Meier), 33. Meier (Siegenthaler, Malgin) - 18. Bjorkstrand (Ehlers, Eller), 33. Krogsgaard (Hertzberg, Aagaard), 36. Aagaard (Olesen), rozhodující sam. nájezd Bjorkstrand. Rozhodčí: Patafie (USA), St. Jacques (Kan.) - Dehaen (Fr.), Ponomarjow (Něm.). Vyloučení: 5:4. Využití: 0:2. Diváci: 13 263.