Článek
"Těsná výhra nad Slovinskem nás nemůže těšit. Remíza s Lotyšskem je zklamáním, stejně jako ztracené vedení 3:1 nad Finskem. Mužstvo naší kvality by mělo být schopné takový náskok uhlídat," je přesvědčen někdejší kouč mistrů světa Josef Augusta.
Dlouholetý kapitán poslední 'zlaté generace' Robert Reichel našel stopy českého týmu až v zatím nejlépe sehraném duelu s Finy. "Do zápasu s Finskem na šampionátu nevystupovalo české mužstvo. Hráli jsme hrozně špatně, dostávali laciné góly. Až v posledním utkání ve skupině jsme předváděli náš hokej. Hráli jsme mnohem agresivněji, rozdíl byl patrný na první pohled," líbilo se současnému manažerovi Litvínova.
V úvodní části mistrovství si ale Reichel všiml hrubek české obrany. "Je těžké najít nejslabší článek naší hry, ale určitě je co vylepšovat v defenzivě, tam jsem viděl spoustu chyb. Trenéři by také měli vzít v úvahu, že při obrovském množství vyloučení nasazují na přesilovky jen dvě lajny. Hrozí tak nebezpečí, že klíčoví hráči by mohli být s rostoucím počtem zápasů unavení," varoval.
Přísný metr sudích na škodu
Trojnásobnému mistru světa příliš nesedí, jakým způsobem rozhodčí v Rize hru posuzují. "Přísný metr je spíš na škodu než k užitku. Rozhodčí jsou až moc úzkostliví, hráči se pak bojí soupeře jen dotknout. Nehledě na to, že to z druhé strany přináší snahu o filmování, v němž jsou přeborníci třeba Rusové. Sudí by se měli snažit postihovat stejným metrem i teatrální výstupy některých hokejistů," má jasno.
Jak Augusta, tak Reichel se jednoznačně shodli, že dosavadní průběh šampionátu příliš nenapověděl, jak si české mužstvo stojí. "O tom, zda už se tým skutečně sžil a zda má forma mužstva skutečně rostoucí tendenci, nás přesvědčí až osmifinálové zápasy," řekl prvně jmenovaný. "Na dosavadní výkony můžeme zapomenout. Teprve osmifinálová fáze ukáže, jak na tom skutečně jsme," potvrdil Reichel.